Jak moc se da nasazeni PQC NUKIBem povazovat za uspech, pokud se jedna o nove vytvareny system?
Ja to chapu tak, ze problem prechodu na PQC je prave hromada legacy zarizeni, ktera bude treba vyhodit a poridit nove, PQC-ready. U novych systemu tenhle velky problem odpada.
Nebo je tam jeste neco, co nevidim?
Tak nasasdit to... tezky neni, to tak vezmete zdrojaky, zkopilujete to a frci to. A bezi to soubezne i s "legacy" vecma, protoze se jednoduse bavime o rozsireni openssl. Sranda bude spis jina vec - dlouhodoba (provozni) udrzovatelnost a vubec bezpecnost ;-) Precijen se bavime o kodu, ktery je novy, neprilis provereny... a jak uz to tak byva, asi v nem nejake chyby vyskytovat budou... ten kod je prilis mlady na to, aby se nasazoval na produkcnich mistech a zvlast u KII - coz infrastruktura NUKIBu bezpochyby je. Pusobi to ponekud... nezodpovedne.
U nových systémů to problém moc není. Spíše tu jde o symboliku. Kdo jiný než ten, kdo vydává nařízení by měl jít příkladem. A ani v zahraničí podobné úřady nejsou tak daleko a to tam jsou leckde přísnější.
Ale jinak osobně největší problém vidím ve starých legacy systémech. Ty často jen tak vyhodit nejde, viz česká státní správa. O to komplikovanější a dražší zabezpečení pak bude.
Potenciálně je pravda, že kódy jsou nové. Již se objevil side-channel útok na jednu implementaci ML-KEM, která následně byla opravena.
Mozna neco prehlizim, ale v odkazanem clanku nevidim, ze by ten novy algoritmus z MIT mel potrebovat radove mensi mnozstvi qubitu nez Shoruv algoritmus a vlastne ani tu informaci o vyraznem zrychleni proti algoritmu Regevovu. Nemelo to byt naspano naopak, ze je tychlejsi nez Shor a uspornejsi nez Regev?
V tom clanku to primo neni. Ale uplne dole je odkaz na samotny vedecky clanek (preprint), kde jsou jiz mnou zminena cisla. Obcas do techto PR vedeckych clanku napisou spoustu omacky, ale ty opravdu zajimave veci vynechaji... Ja obcas jdu hloubeji, kdyz je to hodne zajimave a text neuspokojivy...