Kvantové počítače
Společnost Oxford Ionics pracující na kvantových počítačích z uvězněných iontů představila nová čísla pro svůj systém. Dosahuje fidelity pro jednoqubitovou operaci 99,99916 procenta a pro dvouqubitovou operaci 99,97 procenta. Tím o malinko překonala zatím nejlepší výsledky od společnosti Quantinuum, která rovněž pracuje na uvězněných iontech. Avšak je tu malý rozdíl, zatímco většina používá výhradně lasery pro manipulaci s uvězněnými ionty, v případě Oxford Ionics je to kombinace laseru pro přípravu a měření, ale pro samotné ovládání se nasazuje elektronika. To pak vede k menšímu crosstalku. Systém momentálně má deset qubitů.
Svými parametry se pochlubila i finská IQM, která pro dvouqubitové operace dosahuje spolehlivosti 99,9 procenta, a dokonce koherenčního času kolem jedné milisekundy. Tím se kvalitou vyrovná IBM. Důležitým aspektem je, že testovaný čip si vyrobili sami doma, a ne u nějakého tier 1 polovodičového výrobce.
Americký Infleqtion dodal svůj kvantový počítač na bázi neutrálních atomů do britského National Quantum Computing Centre (NQCC). Pro Infleqtion se jedná o první dodávku kvantového počítače vůbec. Součástí dodávky bude i software Superstaq, který je vhodný například pro optimalizační úlohy.
BCG, jedna z velkých konzultačních společností, po třech letech vydala nový report na kvantové počítače. Klíčové body reportu jsou, cituji:
- Kvantové výpočty dnes neposkytují žádnou hmatatelnou výhodu oproti klasickým počítačům ani v komerčních, ani ve vědeckých aplikacích.
- Zároveň jsme svědky nepopiratelného pokroku a rozmachu v počtu qubitů, investic a vládní podpory.
- I nadále věříme naší prognóze, že kvantové počítače vytvoří do roku 2040 ekonomickou hodnotu 450 až 850 miliard dolarů – a udrží tak trh pro poskytovatele hardwaru a softwaru v hodnotě 90 až 170 miliard dolarů.
- Naše předpoklady pro krátkodobé vytváření hodnot v éře NISQ se však ukázaly jako optimistické a musí být revidovány. Ve světle naší upravené prognózy budou muset některé společnosti v některých odvětvích přehodnotit svůj přístup ke kvantovým technologiím.
Kvantový software a algoritmy
Minulý týden byl publikován jeden velmi zajímavý preprint na téma klasifikace kvantových algoritmů. Je to velmi povedené. V podstatě povinná četba pro každého, kdo do toho chce vidět detailněji. V rámci klasifikace tam mají zmapované vztahy mezi algoritmy. Z toho jasně vyplývá, že pokud zvládnete kvantovou Fourierovu transformaci (QFT) a následně pak quantum phase estimation (QPE), znáte základy mnoha dalších algoritmů.
Kvantová bezpečnost
Nvidia po velmi úspěšné knihovně cuQuantum spustila další knihovnu zvanou cuPQC, která by měla pomoci postkvantovým šifrovacím algoritmům (PQC) co nejefektivněji využít GPU od Nvidie. Opět se jedná o open source knihovnu, kde hlavními hráči jsou americký QuSecure a Linux Foundations. CuPQC už například ukazuje, jak je schopná významně zrychlit PQC algoritmus Kyber.
Kvantové technologie
Vědci z City University of Hong Kong vyvinuli techniku pro ultrarychlé ramanovské spektroskopie s využitím kvantově provázaných fotonů. Tato metoda umožňuje vysoce přesné a rychlé zobrazování molekulárních procesů díky lepšímu časovému a frekvenčnímu rozlišení spektroskopických signálů. To slibuje zlepšení v kvantové fyzice, kontrole a ve vývoji efektivnějších technologií pro generování kvantového světla.
Kvantový byznys, investice a politika
Startup QC Design byl vybrán jako další kvantový zástupce do prestižního evropského EIC Accelerator programu, což s sebou přináší i grant na čtyři miliony eur. QC Design pracuje na automatizovaných nástrojích pro korekci kvantových chyb.
Dalším úspěšným kvantovým startupem v EIC Accelerator je nizozemský QuiX Quantum, který získá 17,5 milionu eur ve formě grantu a equity investice. QuiX pracuje na fotonických kvantových počítačích.
Velmi překvapivý tah oznámil Microsoft, který ruší svou kvantovou laboratoř v australském Sydney a plodnou spolupráci s University of Sydney. Důvodem je konsolidace kvantového výzkumu do svého sídla Redmondu v USA. V Austrálii je kvantový ekosystém docela silný. I přesto se jedná docela o šokující novinku.
Francouzský Pioniq, což je spin-off z ESPCI a CNRS Pioniq Technologies, získal svou první pre-seed investici. Pioniq chce po letech základního výzkumu v oblasti kvantových pevných látek komercializovat novou třídu zařízení pro ukládání energie v pevné fázi bez Li, Co a Ni, která jsou poháněna fázovými přechody kvantové hmoty.