"ve finále je to užitečné akorát jako hračka pro kočky" ???
Z veci, co jsou bezne dostupne, napriklad: CD, DVD, BluRay, operace oci, mys, laserova vodovaha, laser cutting, ctecky carovych kodu, laserove tiskarny, dalkomery, ... https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_laser_applications
Je to tak hodně podobné, že je to prakticky to samé. Tady je pěkný článek v angličtině o tom, jak se vlastně takový kvantový počítač v praxi programuje. Jedná se o klasický program, který běží na klasickém počítači, ale obsahuje instrukce pro připojený kvantový počítač. Je to jako takové orákulum, které se zeptá když potřebuje vědět něco, co je nemožné normálním způsobem zjistit.
https://www.americanscientist.org/article/programming-your-quantum-computer
Qubit je prece v superpozici, tak nechapu, proc by na vstupu mela byt hloupa binarni hodnota a ne nejaky float. A vysledkem bude taky float hodnota. Podle poctu desetinnych mist tech float promennych to pak nebude 2^20 moznosti (tj. celkem cca 1E8), ale kdyz budu uvazovat presnost vstupu treba na 8 mist, tak takovych 1E8^20 - coz je bratru 1E166 takze dost neuveritelna hodnota. Predpokladal bych taky, ze presnost vstupnich hodnot se bude postupne zvetsovat, v pripade obvyklych 12 mist by to bylo uz 1E248 !
I vy jako volič jste možná součástí té staromilské většiny, která se hlavně snaží aby měla co nejvíc do hvby za co nejméně práce , maximum sociálních výhod atd. a nějaké zavádění nových technologií do života je absolutně nezajímá.
Každá novinka totiž znamená změnu návyků, samozřejmě všichni by si chtěli např. vozit zadek nejlépe zadarmo elektromobilem, ale něco pro to udělat to už ne. Navíc mají pocit, že by jim to v mnoha případech mohlo vzít práci, protože by třeba nezvládli se naučit pracovat s novými věcmi anebo spíš se nechtějí začít vzdělávat nebo jen prostě změnit své dlouhodobé návyky ("jak to děláme my").
To je myslím ten důvod, proč se ten váš "pokrok" nezrealizoval. Za to může jednoznačně mlčící většina, nikdo z toho stáda se nepohne dopředu, dokud nepřijde nějaký velký hybatel zvnějšku. Obvykle to bývá diktát módy (něco jako kult Apple) anebo válka, pak se pohnou všichni, protože nikdo nechce zůstat mimo stádo. Proto se lidský svět mění ve skocích nebo vlnách a mezitím se třeba 30 let skorem nic neděje (v podstatě se jen přešlapuje na místě s mírnými inovacemi typu vylepšování kapacit a parametrů Li-Ion baterií). Soudím ale, že až se z kvantových počítačů stane móda (chytne se toho zase nějaká velká mazaná korporace), půjde to s8kra rychle!
Tak koukám, že není možné naprogramovat více než 4 stavy, s využitím dvou bitů (např. pomocí Pauliho operatoru v jsqubit knihovně - viz https://davidbkemp.github.io/jsqubits/jsqubitsTutorial.html). To je celkem smutné, bude potřeba opravdu počkat až na nějaké výkonnější modely. Tím neříkám, že tenhle počítač není dobrý pro pochopení programování qubitů např. pro střední a vysoké školy.
Edward Snowden před časem odhalil, že NSA má program s názvem "Penetrating Hard Targets". A cílem toho programu je prolomit pomocí kvantového počítače veškerou šifrovanou komunikaci na světě, s výjimkou té, která je bezpečná proti podobným útokům. Odhaduje se, že takové počítače budou k dispozici během 20-30 let.
Ano. Všechny kvantové počítače jsou opravdové v tom smyslu, že pracují skutečně na základě těch fascinujících jevů ze světa mikročástic, kdy v superpozici existují najednou souběžně dva různé stavy. Tohle samozřejmě není žádný jev, který by se omezoval jenom výhradně na tyto mikročástice. Celý Vesmír funguje na základě kvantové mechaniky. Ale její rozpoznatelnost s rostoucí masou těchto objektů klesá, proto vystačíme i s tradiční newtonovskou fyzikou.
No tak já ještě pamatuju, když vám podobní nadšenci slibovali do konce tisíciletí města na Měsíci, osidlovací výpravu k Marsu, zúrodněnou Saharu, létající auta, plazmové kuchyňské sporáky a plnou automatizaci průmyslu. Konec tisíciletí přišel a odešel a já dál chodím do práce, dál vařím na plynu, dál jezdím na dovolenou na Šumavu - a na Měsíci se už půl století válí akorát ta hromada šrotu, co ji po sobě neuklidili Američani. Pro mě se změnilo v podstatě akorát to, že mě víc bolí záda a že v ulicích mého rodného města je o něco víc černo, než by odpovídalo zeměpisné šířce. Tak mi chvilku vykládejte něco o pokroku.
Dneska jsou to kvantové počítače, za mého mládí to byl laser. Že prý je to převrat a že prý to všechno změní, říkali. A ve finále je to užitečné akorát jako hračka pro kočky. :P
Kvantová mechanika změnila revolučně naše představy o světě, což by žádná výprava na cizí planetu nemohla udělat. Co se tenkrát před sto lety vlastně stalo, když došlo k převratným objevům ve světě nejmenších částic? Přišlo se na to, že příroda vůbec není deterministická. Bylo prokázáno, že Einstein se mýlil, když slavně prohlásil, že Bůh nehraje v kostky.
Není to pravda. Jsou to opravdové kvantové počítače, které v tom případě jak uvedl kolega nemají miliardy teoretických hodnot, které můžeme otestovat jednu po druhé jako na klasickém počítači, ale mají místo toho miliardy skutečných hodnot, které jsou nám okamžitě k dispozici.