Ano, pokud mate rezervu v signalu a dobrou (propustnou) strechu, jsou tyhle veci trochu vyhodou. Ja mam ale treba panelovou antenu de facto taky pod strechou (na tramu mezi krokvemi) a pritom ceste signalu k ni nic nebrani.
To rozhodne :-). Uvadet u anteny, ze pro DVB-T jeste jakz takz staci, zatimco pro analog uz nejspis stacit nebude, by bylo marketingove neprozretelne... Nemyslim ale, ze by snizeni CZP byl zamer. Spis to jde shodou okolnosti ruku v ruce se zmensovanim rozmeru. Ostatne, casto je lepsi prijimat odrazem nez "zadem", takze vyssi CZP nevadi prakticky nikdy.
K vete z odpovedi na dotaz ctenare, Nacházíme-li se v místě se silným signálem, stačí anténu situovat na půdu. Je to sice pravda, ale v mistech s dobrym signalem, kde by klasicka venkovni antena zbytecne vzhledove rusila, se mi jako mnohem lepsi reseni osvedcilo pouzit rozmerove malou (a vzhlednou, napr. panelovou ci prutovou) antenku a umistit ji precejen ven. Kvalita signalu na antenu pod strechou je totiz hodne zavisla na povetrnostnich podminkach (zejmena byva problem s mokrou nebo zasnezenou strechou) a zvlast u digitalu by se tak mohlo snadno stat, ze zaprsi a jste bez pouzitelneho signalu. Oproti tomu, z male venkovni anteny je dostatecny signal prakticky jisty i pri velkych vykyvech pocasi.
Pane Kálale,
už jsem našel způsob jak budu reagovat na Váš článek.
Já budu stručný a věcný s ekonomickým náhledem.
1. Operátor multiplexu(základní a sekundární vysílače)1,2,3 a 4 - České
Radiokomunikace a.s..
2. Stejný vyzářený výkon(ERP) na všech základních a sekundárních vysílačích.
3. Obyvatelům ČR bude stačit koupit jedna anténa i bez zesilovače pro kmitočty
ve 4.-5.TV pásmu(a možná,že si nechají i současnou).
4. Obyvatelé ČR budou mít 16 digitálních televizních programů a budou spokojeni.
A ted´záporné věci.
5. Ochota všech zúčastněných se rozumně domluvit.
6. Názorný příklad: www.ct24.cz/vysilani/10095522362-media-a-svet/.
Pořad:"Média a svět" na ČT24.
13.4.2008 16:35 "Kam směřuje televize Prima?
20.4.2008 16:35 "Digitalizace".
27.4.2008 16:35 "Prohraná arbitráž o Novu".
A to je vše.
Mate i nemate pravdu. Je to v podstate tak, ze antenu pro DVB-T obvykle muzete pouzit i pro prijem analogoveho signalu, ale nejsou-li v miste vhodne prijmove podminky, bude nedostatecna, zatimco pro DVB-T treba jeste staci. Principialne ale lze pouzit jakoukoli UHF antenu pro prijem analogoveho i digitalniho signalu a vzdy plati, ze cim jsou prijmove podminky lepsi, tim muze byt antena mene ziskova.
Je to prostě vždy jen o síle signálu v daném příjmovém místě. Nic speciálního to prostě není pro TO, či ONO. Je to jinak opravdu jen reklamní trik a oblbovák na ty co nevědí - (a že jich je a bude ještě hafec).
Musím přiznat, že pokud "chytnu" signál z vysílače vzadu, nejsem schopen rozlišit, jestli jde o zpětný příjem nebo o odražený signál "předem".
Další ránu mým "vědeckým" úvahám zasadil údaj v záručním listě - 6-ti prvková anténa zcela bez reflektoru, která v prospektu nemá (na rozdíl od jiných typů) ČZP radši uveden vůbec, má v záručáku uvedenou hodnotu 19dB, což není nijak oslnivé číslo, ale na druhou stranu to není zas tak málo.
Nemusí to být na půdě tak zatracované p.Donáte. Já zrovna provozuji velké síto na půdě pod střechou a jede to krásně a signálu mám vcelku kupodivu dost. Odkud a co chytám jistě dávno víte. (žádný zesilovač samozřejmě.)
.... alespon' nezreziví, neotočí jí vítr, nebouchne do ní blesk. To jsou hned 3 kladné výhody. Koax také veden jen suchým vnitřkem budovy na půdu. No není to špatné, že?
Reaguji na tvrzení z DIGI dotazovny ČT:
"Mezi anténou pro pozemní analogový a digitální příjem není v principu žádný rozdíl ve tvaru či konstrukci. Pokud tedy v obchodě či katalogu narazíte na model, který výrobce označuje za model určený pro digitální vysílání, jedná se o marketingový trik."
Myslím, že uvedené tvrzení je značně nepřesné. V principu přijímání pozemního a analogového signálu skutečně není zásadní rozdíl. Digitální signál je však odolnější proti rušení odrazy. Zatímco tedy antény pro analog bývají bohatě vybaveny reflektorovými prvky a síty, některé antény určené pro DVB-T (např. tradiční český výrobce Kovoplast Chlumec n.C.) mají reflektorové prvky výrazně chudší, případně je nemají vůbec.
Znamená to tedy, že anténu určenou pro analogové pozemní vysílání lze s klidem použít i pro DVB-T, obráceně to však platit nemusí. Proto je dobře, že výrobce určení antény pro DVB-T výrazně označuje.
Ochuzení antény o reflektorové prvky nebude mít zásadnější přínos pro příjem z hlavního směru, ale vede ke zjednodušení konstrukce, menším rozměrům. Já se chystám takovou anténu vyzkoušet, neboť bydlím v lokalitě s přímou viditelností na vysílač ČRa Buková h., a vysílač CDG Ládví mám přímo za zády (ostaní pražské vysílače jsou zastíněny kopcem a lesem). Chci se tedy pokusit přijímat místní silný signál na zadní příjem, čemuž by reflektory překážely.
S tím samozřejmě souhlasím, podstatné je ovšem to, že u analogu je kromě zisku ostře sledovaným ukazatelem antény i Činitel Zpětného Příjmu (co největší potlačení ZP), a v některých příjmových podmínkách je dokonce ČZP důležitější než zisk. Naopak u antén "optimalizovaných pro DVB-T" se na ČZP tolik nehledí.
"antenu pro DVB-T obvykle muzete pouzit i pro prijem analogoveho signalu, ale nejsou-li v miste vhodne prijmove podminky, bude nedostatecna, zatimco pro DVB-T treba jeste staci."
Ano, ale nemusí to být proto, že taková anténa je obecně horší a pro DVB-T to "ještě stačí", ale prostě nemá některé vlastnosti, které jsou pro analog zpravidla důležitější a pro digitál zpravidla méně důležité.
Ano, mohl by to výrobce přesněji nazývat "obyčejná UHF anténa se sníženou absolutní hodnotou ČZP" (záporná hodnota ČZP má nižší absolutní hodnotu, matematicky jde tedy o číslo vyšší). Uznejte, že takto by se to asi moc dobře neprodávalo :-)