Robotika, umělá inteligence, virtuální nebo rozšířená realita, internet věcí, kryptografie a blockchain. To jsou témata, která pro své osmé kolo vypsal akcelerátor StartupYard. Přihlásilo se na 160 zájemců z celého světa, ze kterých nakonec do programu postoupilo sedm.
Jde o začínající firmy z pěti zemí: Polska, Slovenska, České republiky, Velké Británie a Gruzie. „Došlo k výraznému nárůstu počtu přihlášek z Velké Británie a USA (15, tedy přibližně 10 %). Naproti tomu z České republiky se letos přihlásilo pouze 31 týmů, tedy cca 20 %,“ popisuje StartupYard zájem o svůj akcelerační program.
Sedmičku startupů čekají bezplatné tři měsíce konzultací s mentory a workshopů. A také finální prémie 30 tisíc eur na rozjezd podnikání. Peníze StartupYard získal z nečekaně úspěšné kampaně na serveru Fundlift, kde od investorů vybral celkem 26 milionů Kč. Tyto peníze použije na financování současného osmého a také devátého akceleračního kola, které proběhne příští rok.
Ale nepředbíhejme. Koho najdete mezi sedmičkou momentálně akcelerujících mladých firem?
Prvním britským zástupcem je startup Steel Mountain, který vyvíjí malé bezpečnostní zařízení Secaura (zkratka ze slov security a aura). To má po připojení k routeru sloužit jako zabezpečení celé (například domácí) sítě před malwarem či útoky zvenčí. Secaura má podle popisu fungovat jako prostředník mezi routerem a sítí a nějakým způsobem dohlížet na datový provoz. Technické detaily se snad dozvíme na Demo Day, který StartupYard pořádá v listopadu.
Prvním z českých startupů v osmém kole je služba Rent Rocket. Platforma má pomáhat majitelům nemovitostí s hodnocením rizikovosti potenciálních nájemníků. Data má čerpat z řady zdrojů a její scoringový systém má fungovat podobně jako například u platební služby Twisto. Služba na pomezí B2B a B2C už prý registruje zájemce mezi většími pronajímateli bytů, po ostrém startu ale má fungovat i pro malé soukromé vlastníky.
Z Gruzie do Prahy přijel startup OptioAI, osobní chatbot, který má uživatelům pomáhat se správou jejich financí. Zaklíná se pojmy jako umělá inteligence (AI), personalizace a fintech. Chatbot má disponovat zabezpečeným napojením na bankovní účet (jen pro čtení) a na základě těchto dat má být schopen odpovídat uživateli na dotazy ohledně jeho finanční situace a budoucích plánů.
Druhým českým startupem ve hře je služba Retino. Ta se snaží e-shopům nabídnout řešení pro správu vráceného zboží. Kromě automatizace tzv. vratek láká také na analytický systém, který manažerům dodá čísla o průměrných reakčních časech při vracení zboží nebo o spokojenosti zákazníků. Startup na svém webu nabízí zájemcům zřízení demoverze své služby.
Polský Mixed Reality Cloud sází na rostoucí zájem o virtuální a smíšenou realitu. Má jít o designovou a obsahovou platformu, která klientům umožní navrhovat AR aplikace i bez znalosti kódování nebo specializovaných programů.
Druhým britským startupem v aktuálním kole StartupYardu je Waymark Tech. Z jeho popisu není úplně jasné, jak vlastně má konkrétně fungovat, kromě toho, že má jít o AI službu, která pro firmy dokáže monitorovat a analyzovat měnící se regulace a předpisy a navrhovat, jak se s nimi firmy mají vyrovnat. O tom, jestli AI dokáže nahradit právníky, se sice už nějakou dobu mluví, otázkou ale zůstává, jestli to bude někdy v praxi možné…
Ze Slovenska do StartupYardu přicestoval startup MindBox. Ten nabízí do virtuální reality zasazená školení pro obchodníky. „Obchodníci se v průběhu školení zlepšují a mohou své prodejní schopnosti vyzkoušet, ještě než s nimi vyjdou do reálného provozu,“ popisuje startup své výhody.
Všech sedm starupů se má podrobněji představit na StartupYard Demo Day, který proběhne 22. listopadu v Národním domě na Vinohradech v Praze.