PC se stále více redukuje na internetový terminál. A pro internetový terminál je architektura nepodstatná. Důležitý je display, grafika a konektivita. Ano, zasvěcení profíci budou stále ten svůj osobní počítač potřebovat, ale laikům nebude k ničemu, budou potřebovat svůj internetový terminál. Spolu s tím přestane být podstatná i otázka operačního systému, což zejména MS ponese nebo již nese s nelibostí (proč asi touží po Yahoo).
Přesně toto je cesta nových platforem: spíše jednodušší zařízení umožňující jen relativně omezené spektrum činností na něm provozovaných; zařízení, které nepotřebuje administrátora, správce sítě, kde nemusíte instalovat ovladače, starat se o antiviry, antispyware a nevím co všechno ještě. Zařízení, které zapnete a ono prostě pracuje aniž by vás muselo zajímat, že to má nějaký procesor, disk paměť. Zařízení, které samo funguje už od výroby. Takové platformy se vždycky uchytí. Protože lidé nemají rádi ajťáky a jejich chytrý kecy (protože si sami připadají moc hloupí, když tomu nerozumí a potřebují je) :-)
Prostor, který máte na mysli, zřejmě odpovídá "nice", "prostoru" (tj. souhrnu různých podmínek) v ekosystému, v němž může existovat (žít, prospívat, množit se, ...) nějaký druh organismu.
Nika, kterou máte na mysli, je obsazena počítači na platformě PC. Na jejím okraji, tam kde podmínky vyžadují vyšší uživatelskou přívětivost a kde je dostatek peněz, tam prospívají počítače Apple. Na jiném okraji, kde je vyžadována extrémní mobilita a nezáleží tolik na komfortu se zase dobře daří komunikátorům a kapesním počítačům. Jak se budou měnit požžadavky uživatelů - podmínky - budou se měnit i "niky" pro různé platformy.
Prostor pro novou platformu tedy IMO nyní není. O tom, jaké "organismy" přežijí nerozhoduje elegance jejich designu, ale to, jak jejich vlastnosti vyhovují nice, která je k dispozici. A to splňuje PC platforma dokonale.
Taky jsem dostal úžasný nápad. Co takhle úplně nový typ vozidla? Máme náklaďáky, osobní auta, vlaky, lodě atd. Chtělo by to něco novýho. Myslíte že je čas na úplně nový typ vozidla? Já si myslim že ano.
Mam pocit ze uz tu par novych platforem poletuje. Napriklad ta co kdysi byla na telefonovani. Dnes umoznuje vyuzivat sluzby ktere najdeme v PC. Taky to co kdysi byvalo jen na prehravani desek uz dneska umi hodne ze schopnosti PC a je jen na software kolik toho bude umet dal. Osobne ocekavam nastup nejakeho biopocitace zalozeneho na nevyuzite kapacite a vykonu nejen lidskeho mozku.
Napriklad dnesni mobilni telefony umoznuji to same co pocitace pred par lety, komunikatory rychle dohaneji notebooky atd.
Prosazeni nove platformy je hlavne otazka ceny, protoze ta rozhoduje pri prodeji masam...
Souhlasim take s nazorem, ze ty platformy nebo jejich casti jsou jiz mezi nami... Vzpomente na revolucni procesory Transmeta, vicejadrove procesory, SSD, pameti MRAM nebo cipy obsahujici vsechny dulezite soucasti PC uvnitr jednoho pouzdra...
Ale to už se bavíme spíš o schematu, a o fyzikálních zákonech :) Btw. hardware starý 30 let je klidně možné používat i dnes :) Pokud ovšem pod pojmem používání nemáte na mysli pouze provozování aktuální verze MS Windows :)
Dokud bude potřeba nějaká placka, na kterou se součástky uchytí, bude motherboard, dokud bude potřeba zpracovávat instrukce, bude nějaký CPU, dokud bude potřeba něco zobrazit, bude čip nebo část čipu starají starající se o videovýstup a dokud budou data, bude potřeba je někam ukládat. Tyhle věci ale nemají nic společného s PC, to vše má v sobě třeba i auto nebo raketoplán, televize nebo i lednička (teda s displayem :)
Tuto definici PC splňuje i 30 let starý 8 bitový ZX Spectrum, který i dnes ojediněle nostalgicky zapnu a jde používat bez problémů.
Otázkou je, jestli autor pod PC neměl spíš na myslí IBM AT compatible zařízení, což není to samé jako PC. Nebo spíš x86 compatible zařízení, což je opět trochu jiná kategorie. Odkazem na Apple konverzi na Intel to tak vypadá.
Pak doporučuji třeba pracovní stanice od IBM postavené na bázi CPU CELL/Power5 či 6 nebo subnotebooky/komunikátory na RISC procesorech např. od Motoroly.
RISC je mrtvy. Protože už nejde dále zvyšovat frekvenci ani počet paralelne vykonávaných instrukci v jednom threadu, nezbývá než opět přejít ke komplexnějším instrukcím. Je to vidět uz na SSE4.1, SSE4.2, SSE5, POPCNT, CRC32, AES-NI, a dalších instrukci/instrukčních sadách. Jádra CPU budou stále do jisté míry RISC-like, ale to je tak vše. Koncepce navenek CISC a uvnitř RISC je momentálně asi ta nejvýhodnější. Časem se ale budou i jádra CPU stále více zesložiťovat (tranzistorů bude k dispozici stále víc a víc), takže vice instrukci bude fastpath nebo dokonce slučovaných do jedné komplexnější (to se děje už dnes - viz. macrofusion a microfusion u Core2), takže CISC se vrátí s plnou parádou. RISC je sice elegantnější, ale bohužel už dále nejde zrychlovat. Vykonání jedné komplexní instrukce nyní totiž často trvá úplně stejně dlouho, jako vykonání jedné jednoduché instrukce.
docela by mně zajímalo, jak se na tom píše? píše se na tom v ramanji a softwarově se text "překládá" do kany, nejsíše asi ano, protože na klávesách je jen romanji
Myslím, že Nokia se svou N800 za $200-250 při 200g hmotnosti není zas tak úplně mimo. Běží na tom Linux a přes WiFi, BT nebo USB připojíte také prakticky cokoliv.
"Je v dnešní době možné navrhnout, postavit a úspěšně prodávat alternativní platformu, která by dokázala PC konkurovat?"
Ja nejak nerozumiem, k čomu by to malo celé slúžiť, čo by bolo prínosom, čo by sa zlepšilo voči PC. Z článku mi tak nejak vychádza, že by to malo vyzerať ako PC, správať sa ako PC, malo by to vedieť rovnaké veci ako PC, ale nebolo by to PC. Naozaj nerozumiem, aký by to malo význam. V tomto mám asi malú predstavivosť, ale nedokážem si vybaviť v čom by bol rozdiel medzi tou novou "platformou" a PC.
1) jednak jak již bylo řečeno - moderní chytré mobily. zcela opustily klasickou platformu motherboard+hdd+ram - běhá tam cosi esoterického na podivném operačním systému, přitom to má funkce počítače ale vůbec ho to nepřipomíná.
2) míním že s nástupem výkonných 3D technologií přijdou počítače typu "trávníkář". projekční kukla, senzorické rukavice, holografická projekce nástrojů a ovladačů.
3) není daleko doba, kdy počítače ať už budou technicky koncipované jakkoliv, budou ovládány myšlenkou. text se bude psát rovnou z mozku na obrazovku, a podobně bude ovládána i myš a nástroje. stačí připojit potřebný interface a pomyslet.
ovšem stejně největší bomba bude, až někdo vymyslí počítač, který udělá to co chci, a ne to co nabouchám do klávesnice.
Pochopil som to tak, že PC má už nejakých 20+ rokov a možno by sa tá architektúra dnes dala navrhnúť inak a lepšie. Ak sa pozriete do histórie, Apple prešiel so svojim Mac-om niekoľkými takýmito prerodmi: 68k > PowerPC, NuBus > PCI, ADB > USB, MacOS Classic > MacOS X, PowerPC > Intel. PC je ale otvorená platforma a tak nie je až tak dôvod a ani možnosť robiť takéto radikálne kroky, skôr sa javí ako vhodný postupný evolučný vývoj.
Možno by ani nebolo treba vytvárať novú platformu, ale platforme PC by veľmi prospela nejaká tá štandardizácia periférií. Nevidí sa mi užitočné, že každá grafická karta či každý modem potrebuje vlastný ovládač od výrobcu. Namiesto toho by mohla vzniknúť nejaká abstraktná komunikačná vrstva, pri ktorej by potom pre operačný systém bolo jedno, s akou grafikou či s akým modemom komunikuje, podobne ako je to napr. pri USB MassStorage. Tým by odpadli dnešné problémy s ovládačmi, ktoré sú viditeľné najmä v open source prostredí. No a pri takejto štandardizovanej komunikácii by sa potom mohli robiť zásadnejšie zásahy do hw architektúry bez toho, aby to ohrozovalo chod a funkčnosť celého systému. To by umožňovalo vyvinúť na báze PC úplne inú platformu bez toho, aby začínala z ničoho na zelenej lúke, lebo to by už dnes pri konsolidovanom trhu a dostatočne pokrytej ponuke zariadení všetkého druhu bolo naozaj ťažké.
Myslím, že štandardizácia periférií by PC naopak poškodila. Napr. pri grafickej karte nejaké jednotné ovládače asi nie sú možné. Už len preto, že grafická karta pre špičkového hráča musí byť úplne odlišná od grafiky pre kancelársku prácu. Vidí sa mi zbytočné, aby OS zvládal všetky možnosti použitia od výroby.
Stále však nerozumiem, k čomu by bola nová platforma (nech už to je čokoľvek) dobrá. Čo je na dnešnom PC nevhodné, že by sme potrebovali novú? To mi v článku najviac chýba.
Myslím, že štandardizácia periférií by PC naopak poškodila. Napr. pri grafickej karte nejaké jednotné ovládače asi ani nie sú možné. Už len preto, že grafická karta pre špičkového hráča musí byť úplne odlišná od grafiky pre kancelársku prácu. Vidí sa mi zbytočné, aby OS zvládal všetky možnosti použitia od výroby..
Stále však nerozumiem, k čomu by bola nová platforma (nech už to je čokoľvek) dobrá. Čo je na dnešnom PC nevhodné, že by sme potrebovali novú? To mi v článku najviac chýba.
No my v hospodach vymyslime taky kdeco :) Je vubec PC platforma? V tom pripade by byly nootebooky platformou jinou. Pricemz se skladaji z toho sameho HW. A proc to, co se neustale zlepsuje nehrazovat necim jinym. Az narazime na strop tak proc ne. Ale to drive jak za 20 let nebude. A pak treba prijde na radu makromolekuralni elektronika.
Podle mne pri zachovajni soucasneho tempa miniaturizace klasicka polovodickova elektronika narazi na fyzikalni limity uz drive, rekl bych tak za 10 let, kdy budou mit struktury v procesru rozmery radove nekolik nm a zacnou se projevovat kvantove efekty.
Na druhou stranu, celkovy koncept PC to nemusi nijak ohrozit. Kdybyste do soucasneho PC zabudoval nejaky "makromolekularni procesor", ktery by se navenek choval stejne jako dnesni procesory (stejne instrukcni sady a elektricky kompatibilni se zakladni deskou), pak by to vesele fungovalo. To co dela PC tim, cim je, neni fyzikalni princip obvodu, ale celkova modularita se zamenitelnymi diskretnimi komponentami.
Asi nemam dostatok znalosti alebo fantazie, ale ako si mam predstavit novu platformu? Nemala by napr. motherboard? Alebo nemate na mysli fyzicku, ale abstraktnu? Akoze by tam nebolo CPU ktore vyuziva operacnu pamat, ma periferie atp?
Dovedu si představit úplně nový "druh" počítače, odlišný HW, pohon na dřevoplyn a nejmenovanou velkou firmu, jak se na to za každou cenu snaží nacpat svůj jediný, nejlepší a nejpoužívanější operační systém.
A jsem zase tam kde jsme byli.
Jednoho dne nastoupí biologické počítače, jejichž součástky budou živé a tyto se budou kombinovat s některými polovodičovými (hlavně vstupně/výstupní části). Jen budou muset výrobci sehnat DNA pana B., aby získali ty nejlepší kmenové buňky pro tvorbu některých dílů. Počítač bude poháněn Coca-Colou, která díky tomu sfúzuje s Microsoftem i Googlem dohromady a stane se místo dnešního Google tou nejcennější značkou. V Česku ve Slušovicích se budou vyrábět klony, ty pojednou na Kofolu a použitá DNA bude od Blaženy z místního JZD, ale cena bude o 23/27 nižší.
Je to hrani se selovy, ale spis bych to popsal, jakoze komunikatory se stale vic priblizuji spleni vsechn beznych potreb uzivatele, na ktere dnes potrebuje pocitac. Ono to dohaneni notebooku ve skutecnosti neni nijak slavny. Ale kdyz clovek chce psat text, pocitat v tabulkach, brouzdat po webu, psat mejly a sem tam si pohrat s multimediema, tak i ten komunikator uz dnec leckomu vystaci.
Opravdu kapesní PC s klávesnicí,do hmotnosti 500g a slušným výkonem.A ten OS k tomu taky není špatný :-)
Problém je,že tohle umí jen japonci,do světa to skoro nevozí,zdejší "umělci" jako Nokia a další se je snaží marně napodobovat a cenově jsou úplně mimo.
Jde k tomu připojit prakticky cokoliv.Vnitřek může být klidně jiná architektura,ale tohle je komprosi mezi přenositelností,pohodlností psaní a čitelností dispelej.Stolní PC sebou tahat nejde,mít uložené věci na milionech míst je povětšinou taky k ničemu,notebook zní hezky,ale když to máte sebou každý den,tak i 1,5kg je děsná velká kraksna.
Tenhle styl prostě chybí,skoro všichni přešli na PDA bez klávesnice,která jsou ale velmi nepraktická při pravidelném používání (do doby než bude 100 procentní ovládání hlasem na vše s tím spojené).
že dobrá a "nová" platforma je tady již dávno,ale moc se nepoužívá nebo se používá čím dál méně.
Hovořím pochopitelně o RISC.
Bohužel z mnoha důvodů vyhrála ta horší - i386.Opět místo pokroku vyhrály peníze.Ono je hezké,že každé dva roky se zdvojnásobí výkon a bla,bla,bla,ale poznáváte to při reálné práci?Když to vezmu v rámci Windows,tak vidím naopak zpomalování a čím dál větší HW nároky (svůj díl nese i SW).To co dělá dneska 3GHz i386 CPU,zvládne cca 500MHz RISC.Pro nic za nic se to nedávalo do nejvýkonějších PC,notebooků a serverů.Jenže to bylo drahé,tak se toho vyrábělo málo a tím se to odsunulo na vedlejší kolej.