Jak prodat antivirové programy pro mobilní telefony v době, kdy počet napadení chytrých telefonů škodlivým software je zatím marginální? Vytvořit paniku. Zručně na tuto strunu nyní uhodilo AVG, které ve spolupráci s Monkey Business (hudební skupina) „vyzývají k opatrnosti při stahování hudby z online obchodů“. Základem obav je, že by uživatelé, jejichž chytré telefony budou napadeny škodlivým software, mohli přijít o své zakoupené hudební soubory.
Podle nejnovější studie společnosti AVG o bezpečnosti na internetu se za první čtvrtletí roku 2012 celosvětově zvýšil počet mobilních online přístrojů s operačním systémem Android na více než 300 milionů. Android je tak kvůli svému masovému používání nejvíce napadán kyberzločinci, a tím také radikálně stoupá i množství napadených hudebních aplikací, určených právě pro tato zařízení.
„Mám ve svém mobilu velké množství muziky včetně songů od Monkey Business a byl bych velmi nerad, kdybych o ně kvůli útoku kyberzločince přišel,“ řekl J.R. Smith, generální ředitel AVG, „pokud chtějí uživatelé internetu stahovat hudbu v klidu a nebát se, že stažením oblíbeného songu dostanou do mobilu nebo počítače nezvaného hosta v podobě viru nebo malware, měli by mít nastavený funkční a aktualizovaný bezpečnostní software.“
Pouhá čtvrtina lidí v Evropě (27 %) přitom vnímá svůj smartphone jako potenciální hrozbu. Velmi málo lidí používá antivirovou ochranu nebo software zajišťující internetovou bezpečnost pro smartphony (16 %). Hudební aplikace navíc v dnešní době patří k nejvíce stahovaným aplikacím na chytrých telefonech. Podle několika nezávislých studií tvoří například 51 % tržeb z mobilní hudby jen vyzváněcí tóny. Na dalších místech se usadily uvítací melodie a stahovaná i streamovaná hudba, která se ještě před pár lety v globálním žebříčku téměř neobjevovala.
Oblíbená česká skupina Monkey Business podporuje AVG v její snaze. Matěj Ruppert, frontman kapely, říká: „Jsme samozřejmě rádi, když si naši fanoušci stahují naši hudbu, ale nechceme, aby byli vystaveni rizikům. Měli by proto používat legální online obchody a chránit se pravidelně aktualizovaným antivirovým programem.“ Zdroj: tisková zpráva AVG.
Redakce Lupy doporučuje používat k nákupu digitální hudby služby, které umožňují její opětovné stažení. Tím v případě ztráty hudby můžete znovu snadno obnovit hudební knihovnu, aniž byste museli používat antivirový software, který zpomalí váš mobilní telefon a jehož momentální přínos není velký.