Podle mého je to vždy jen otázkou správné formulace dotazu do vyhledávače. Třeba zrovna na nadpis tohoto článku - při záměně chlupatý × chlupatí je odkaz hned na prvním místě (Google): https://www.google.com/search?q=Pro%C4%8D+se+%C5%99%C3%ADk%C3%A1+policajt%C5%AFm+chlupat%C3%AD+-lupa
Spis si myslim, ze to pochazi z anglictiny, kde se policajtum krom jineho rika "Fuzz". Stranek s dotazem "police why do they call them fuzz" je opravdu hodne, stejne jako teorii.
Toto bych si zaroven dovolil uvest jako tip, jak hledat odpovedi na podobne otazky. V anglictine vetsinou vasi otazku uz davno pred vami polozil nekdo jiny, takze odpoved najdete velmi rychle.
že se spousta uživatelů neumí správně ptát nejen vyhledávače ale i v diskusích je všeobecně známé už spoustu let a to že zadávají url do políčka vyhledávače (z 95% Seznam) taktéž, ještě nějakou aktulitu? Například o tom, že počítače neslouží jen k počítání, či že jde přes nějaký "internet" komunikovat s lidmi v zahraničí?
> Z nejakeho duvodu se seznam rozhodl na vyraz "petřiny net"
> nebo "petriny net" zaradit na prvni misto nas. V pripade varianty
> s diakritikou pak neni to, co uzivatel pravdepodobne hleda ani
> na prvni strance..
Z hlediska vyhledávače je důvod zcela prostý -- daná společnost se totiž jmenuje Pe3ny Net s.r.o. Pokud jméno zadáte takto, tak i Seznam Vám na prvním místě vyhodí správnou stránku...
S tim mame celkem zajimavy problem.. Casto se ozivaji klienti konkurence, ze potrebuji neco nastavit, nebo ze jim nefunguje internet. Ono to muze znit jako vyhoda, mame moznost je oslovit, nabidnout konkurencni sluzbu. Bohuzel jde vetsinou o "mene bystre jedince", se kterymi by bylo stejne ve vysledku vic prace nez uzitku(zatezovani technicke podpory). Celkem dlouho jsem nevedel proc se tak deje. Az kdyz jsem prolitnul statistiky referencnich odkazu, odkud prichazi lidi na web, pochopil jsem to. http://search.seznam.cz/?aq=-1&oq=pet%C5%99iny+ne&sourceid=szn-HP&thru=&q=pet%C5%99iny+net
Z nejakeho duvodu se seznam rozhodl na vyraz "petřiny net" nebo "petriny net" zaradit na prvni misto nas. V pripade varianty s diakritikou pak neni to, co uzivatel pravdepodobne hleda ani na prvni strance..
Ooops. Máte pravdu, a i Bing na dotaz "petřiny net" dodá relevantní výsledky... Hledání na Seznamu nepoužívám a o jeho kvalitě nemám velké mínění, ale že by výsledek mohl být až takto rozdílný by mne tedy bylo nenapadlo...
Fakt nevím, jestli je to ze lstivosti nebo podle peří na hlavě, ale považuji za téměř jisté, že z angličtiny to není.
To slovo se prokazatelně používalo už za první republiky a jenom proto, že jsem líný víc hledat, tak vám totiž nenapíšu o době R-U monarchie, ale je dost pravděpodobné, že se používalo už i tehdy.
V té době se obecně slova z angličtiny nepřejímala (rozhodně ne tolik jako z jiných jazyků). Tím spíše slova slangová.
A navíc jsem vygoogloval, že slovo fuzz se jako polda začalo používat v USA ve 20. letech 20. století. Tak tím je to myslím jasné.
Rakousko-uherští strážníci nosili na helmách pera (fedrpuš, viz http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/fedrpus-fedrbus), proto "chlupatí".
Zajímalo by mě, jak moc se vyhledávače sami přizpůsobují lidem? Otázka začínající na "Proč" nebo "Jak" přeci míří jasně k definici nějakého termínu. Je třeba vůbec snaha vyhledávačů, hledat potom termín více na stránkách dejme tomu Wikipedie než na nějakém eshopu, kde je pravděpodobnost správné odpovědi (významu nebo definice atd.) menší?
Zacatecnici neco neumi, to je vskutku objevna myslenka.
V casech altavisty jsem se naucil pouzivat specialni znaky pro upresneni vyhledavani a nekdy s nastupem googlu (a zmasovenim internetu) jsem cetl clanek ve stylu: "Nesnazte se vnutit vyhledavaci exaktni kostrukci tvorenou pomoci boolean logiky (coz bylo tehdy celkem bezne), moderni vyhledavace to jiz nepotrebuji! Ptejte se ho celymi vetami, jako se dite pta rodicu."
To zní zajímavě a logicky - ale cikáni byly za R-U i první republiky (málo početnou) menšinou na okraji společnosti. Z jejich jazyka se do češtiny - i argotické - přejímalo minimálně (hmm, je vůbec nějaké slovo z té doby přejaté z tehdejší cikánštiny?). Takže je IMHO dost málo pravděpodobné, že to vzniklo z toho.