No jo peníze jsou potvory hnusné.
Venkov = klid, zeleň, čisto (většinou) náklady na bydlení nižší než ve městě. Připojení k internetu bída.
Město = ruch, beton/asfalt, bydlení drahé. Připojení k internetu většinou dobré.
Obecně řečeno, venkov má drahou infrastrukturu a město levnou (nejde jen o tu datovou, ale taky o vodu, elektřinu, plyn, silnice).
Už před pár lety Evropská Komise spočítala, že na vybudování optiky je nejdražší kopnutí do země (až 80% nákladů) a náklady na jednu přípojku dosáhly kolem €1000. Město méně, venkov více.
Co s tím?
ale takový systém dlouho nevydrží, protože nerozděluje zdroje optimálně a to příroda neodpouští a takové systémy rychle eliminuje. Nemůžete si vybrat jak svět má vypadat, naopak, musíte hledat co se v reálném světě může uplatnit, protože to je dáno a nelze to změnit. Lze to jen nalézt. No a na to minulý režim rezignoval, vycházel z mylného předpokladu, že svět je možno uspořádat libovolně. A za to jste byl potrestán.
Ne nezbytne nutne, hypoteticky mohu mit stat pod kontrolou obcane. Technicky treba tak, ze sami primo urcuji, kam poslou sve dane. Nekdo by pak poslal na silnice, a pokud by se nic nezmenilo, priste by sve dane poslal treba do vzdelani. Silnicari by pak sice nic nemuseli delat, ale taktez by nedostali zadne penize, takze by se to tak nejak vykompenzovalo.
Pochopitelne neco takoveho nikdy nikdo nezavede. Dost spatne by se pak utracelo za ruzne "tajne" dodatky.
Vskutku, zeleznice byly na uzemi rakouska uherska znarodnovany(tehdy tedy zestatnovany) v prubehu nekolika prvnich let pocatku minuleho stoleti. Kolik soukromych provozovatelu dnes existuje na uzemi Evropy? Kolik soukromych subjektu se hlasi, ze bude zeleznice provozovat?
Telefonni site oproti tomu jsou povetsinou v soukromych rukach. A prekvapive, provozovatel site naprosto nemuze rozhodovat o tom, kdo se dovola lepe ci hure. Pripadne ze se nekam nepujde dovolat vubec, protoze se s majitelem pohadal.
Čili hovoříte o tom, že státní správa poněkud zanedbává efektivitu. O kopání rozhoduje stavební úřad.
A mimochodem, od dubna 2014 je v platnosti směrnice,která tento problém řeší. Otázkou zůstává, jak se s implementací vypořádá český parlament. Má na to ještě rok a půl.
K té infrastruktuře. UPC do vesnic moc nechodí a drží se zbaběle ve městech. Proč tomu tak je?
protože můžete do jisté míry vlastnit výrobní prostředky a tím se stáváte na hlupácích nezávislý. On vlastně hlupák nikdo není, pokud se účastní optimalizační hry, která vede k optimálnímu rozdělení zdrojů. Každá strategie je dobrá, protože ten optimalizační algoritmus, nezávislý na individuální lidské vůli o ní rozhodne. A tím přirozeným mechanismem, který vytvořila evoluce, je trh. Teprve potlačení trhu, dělá z lidí hlupáky, díky nedostatku zpětné vazby zhloupnou, protože mohou zdroje alokovat i neoptimálně a to je základem každé hlouposti.
každého kolektivního vlastnictví se nakonec vždy zmocní nějaká úzká skupinka vlastníků, kteří to kolektivní vlastnictví začnou využívat ve svůj prospěch. Viz třeba bytová družstva, jejich faktickými vlastníky jsou členové představenstva, kteří pomocí psychologických manipulací družstvo fakticky ovládají. De iure samozřejmě ne. A protože ten majetek není jejich i de iure, tak efektivní v nakládání s ním být nemusí, ba právě naopak, privatizují si ho po částech, například nevýhodnými smlouvami, výhodami, které jim z toho předsednictví plynou.
Myslite tu kvalitni infrastrukturu Vysehradskem venkove, priblizne 300m od byvaleho "kulturaku"? Nebo tu levnou za 30m 1/2M Kc?
Co s tim? Ony se ulice cas od casu kopou, metr chranicky stoji +- 10Kc. Co kdybychom do te vykopane diry prihodili par tech trubek? Pri tech miliardach ktere tu kazdorocne vyleti kominem. A ten, kdo by si tam chtel profouknout kabel by jednoduse platil nejaky najem, ze ktereho by se do tech der polozily dalsi trubky. Ano, trvalo by to desitky let.
Nebo, co kdyby alespon (kdyz uz nic jineho) dostal onen kopajicu subjekt povinost, kontaktovat vsechny majitele budov/pozemku v nejakem okoli, s tim, zda nechteji do te kopane diry neco prilozit? Je to cca rok, kdy jsem nevericne ziral. Prisel telecom, vykopal, polozil nejake trubky, zasfaltoval a 14 dni na to ve stejne ose kopal nekdo jiny.
kde jsou kabelové televize dvě a od jedné lidi v domě berou telefon a od druhé internet. A obrana z hlediska kabelových televizí aby se toto nestalo, je širší nabídka. Kdyby svět fungoval tak jak si představujete vy, na základě zla, tak by všechny květiny měly stejnou barvu a nektar by byl hořký a ne sladký.
To ale zamenujete primou kontrolu (kazdy urcuje komu penize da a komu nikoli) s kontrolou neprimou (pomoci zastupitelu/predstavenstva/). Celkem by mne pak zajimala ta manipulace, ktera by presvedcila danoveho poplatnika k distribuci penez smerem k treba tem silnicarum, pokud by na vlasni pozadi kazdodenne pocitoval kvalitu jejich prace.
"Méně lukrativní oblast = méněcenný člověk?"
Tomuhle se rika funkcni negramotnost nebo negramotnost druheho druhu.
Ale stejne Vam hodim par perel ... V clanku se pise o tom, ze kdyz nekdo vybuduje infrastrukturu v miste, ktere neni z nejakeho duvodu atraktivni (typicky venkovske oblasti, kde je malo zakazniku), bude jeho investice chranena - napr. tim, ze na one infrastrukture nebudou provozovat sluzby virtualni operatori. Chapu, ze je pro ideologicky zaslepeneho cloveka obtizne neco takoveho pobrat, ale zkusit byste to snad mohl.
Asi je potřeba aby vládu převzali odborníci a konektivu tak mohl budovat sám stát. To by byl ideál, škoda, že to tak nemůže fungovat.
Méně lukrativní oblast = méněcenný člověk? S tím ať táhnou do ... A stát potažmo EU jim na to bude poskytovat dotace... Z toho je mi na zvracení.
Divam se na vec pragmaticky.
Ten, kdo sit vystavel a poskytuje sluzby ( napr. UPC) by mel urcit, jake sluby s jakou kvalitou a za jakou cenu bude poskytovat.
Pokus, kdy jeden zaplatil a vystavel a druhy (znarodnil) definoval pravidla, historicky selhal.
Zakaznici rozhodnou, zda sluzbu s prioritou budou chtit nebo ne. Jakmile nebudou zlataky od zakazniku, zacne poskytovatel premyslet, jak je dostat zpet.
Proc by o tomto mel rozhodovat Ev.Parlament a Ev.Rada. Kdo to ma vsechno cist. Vzdyt to jsou tisice stranek co ty instituce vyplodi za rok. A cist by to mel kazdy, neb neznalost zakona neomlouva.
Faktem je, ze se nekterym zakaznikum muze stat ta nemila vec, ze jejich jediny poskytovatel se na neutralitu vykasle a jiny v te lokalite neni. Inu to, je riziko jako vsude jinde. Na strane podnikatele je riziko podnikani a na druhe strane riziko maleho vyberu (nebo zadneho).
Pripojeni k Internetu neni narokova socialni davka a ja pevne verim, ze nidky nebude.
Proboha kolik je Vam let? Sedmnact? Dvacet? Svet je daleko slozitejsi a daleko barevnejsi. Predevsim byvaly rezim fungoval zcela jinak, nez vam dnes tlucou do hlavy. Trval 40 roku a nelze porovnavat 50. leta, kdy byla valka na spadnuti, a obdobi po roce 1960, 1970 nebo 1980. Ano, neco bylo ve srovnani s dneskem horsi, ale leccos lepsi; a bohuzel lepsi byly ty opravdu podstatne veci jako je bydleni nebo zivobyti. Strecha nad hlavou byla dostupna uplne pro kazdeho (tedy krome nemakacenku, jako byli tzv. disidenti) a to bez bez dozivotniho zotroceni; nikdo se nemusel bat exekutoru kvuli jizde nacerno pred peti lety. Před rokem 1989 daval stat stavebnikum rodinnych domu NENAVRATNE pujcky - to byla tyranie, co? Ze se muselo cekat na telefon byla prkotina.
Cilem direktivniho rizeni byla snaha o efektivitu. Statni sprava byla velmi jednoducha (zadne pracovni, financni nebo socialni urady apod., zadne zdravotni pojistovny s jejich palaci atd.), platila se dangazan z obratu (tj, napred zaplat statu a do teprve do zbytku si dej naklady. Pravda, zadna soukroma osoba si nemohla poridit vrtulnik.
Mimochodem, kde jste nabyl dojmu, ze dnesni ci "zapadni" vrcholovi politici jsou vesmes Einsteini? Treba takovy George Bush Jr., to byl blb k pohledani, Jakes by se od nej mohl ucit.
Podle svych osobnich zkusenosti totiz soudim, ze do politiky chodi pouze jistym zpusobem postizeni lide a to postizeni je stejneho typu - vubec nezalezi na rezimu - asi je laka moc. Tim se take jednoduse vysvetluje (ze by Occamova britva?) znacny pocet polistopadovych politiku, kteri se angazovali jiz za totality.