Prostě mobil, bez přívlastku :). Komunikátor je moc dlouhé a navíc taky ne moc výstižné. Třeba když co je den dlouhej hledám kešky, chodím se zaplou GPS aplikací, semtam si otevřu xls nebo si něco vygooglím a pustím si do sluchátek hudbu - spousta činností a komunikace nulová.
Za hlavní vlastnost mobilního telefonu je jeho mobilita. Tu používáme (skoro) všichni.
Mobil tedy vystihuje hlavní rys, s ničím se nepřekrývá. Ostatně v americe mu říkají cell a v polsku komurka.
Do telefonů už mobilu dneska nikdo nenadává, je to dávno archaismus. :)
Nějak tedy nevím, kde je problém.
Zkuste se podívat do ceníků VoIP operátorů jako je např. Odorik, Mikrotech atd.
Můžete používat svůj pevnolinkový telefon a potřebujete jen VoIP bránu (za jednorázových cca 1000,- Kč) a pak můžete používat jakéhokoli VoIP operátora a máte klasické pevnolinkové číslo.
Konkrétně 60 minut na mobil za 120 od O2 je špatná nabídka, velice špatná! Vychází to na 2 Kč za minutu a je to účtováno na mobil a do zahraničí tarifikací 60+30 (první celá minuta a pak po započaté půlminutě) a pokud zavoláte na pevnou, tak ta se účtuje dokonce zlodějskou tarifikací 120+60 (za každý hovor se Vám účtují DVĚ MINUTY + každá další započatá minuta).
Navíc těch 120 Kč musíte zaplatit KAŽDÝ MĚSÍC, ať voláte nebo provoláte třeba jen 50 minut a nebo jste na dovolené a provoláte jen 10 minut... A pokud těch 60 minut naopak přešvihnete, tak už to není za 2 Kč, ale za 5,20 Kč!
VoIP od např. od Odoriku stojí volání na mobily v ČR jen 1,59 Kč; takže když provoláte 60 minut zaplatíte jen 95,4 Kč a navíc, když provoláte jen deset minut, tak zaplatíte jen deset minut. Neplatíte ŽADNÝ PAUŠÁL... A navíc platíte jen to, co skutečně voláte! Protože hovory se účtují tarifikací 1+1 (po sekundách od první sekundy hovoru)!!
Takže když budete mít 30 hovorů po 20 ti sekundách (Ve stylu: "Ahoj, když můžu přijít?" "No klidně se stav dneska v pět" "Dobře, ahoj" ), tak u O2 Vám naúčtují 60 minut a zaplatíte 120 Kč... Ale Odorik Vám naúčtuje jen, to, co jste provolal - takže 10 minut a zaplatíte 15,90 Kč!!
V jakém vesmíru žijete? My tomu říkáme normálně "mobil" už asi tak sto let. Slovo "telefon" nebo "mobilní telefon" jsem už léta od nikoho neslyšel...
Dokonce ani slovo "telefonovat" jsem už dlouho nezachytil. Používá se "zavolat", "volat".
Asi jste byl někde zamražen a teď vás probudili, ne?
Druhou cast radsi neresim, myslim, ze nepatri pod tento clanek.
Prvni cast: Mate castecne pravdu. Mobilni tel. obsahuje pocitac. Ale pokud bychom mu meli rikat pocitac, pak podle stejneho principu bych mohl popsat svuj den: Rano mne vzbudil pocitac. V pocitaci jsem si ohral snidani a sel na zastavku. Pocitacem jsem dojel az do mesta. Dalsimi dvema pocitaci jsem odjel az k firmne. Prosel jsem vstupnim pocitacem a nechal se pocitacem zavest do pateho patra...
Tak to mame asi tak prvni hodinku a pul kazdeho dne. Asi neni treba pokracovat ;-) (jako treba pocitac mi vypral pradlo, vecer jsem cumel na pocitac, ...)
Taky tak - mám UPC, ale VoIP telefon od jiného poskytovatele. Když koukám do seznamu kontaktů, tak z mých známých mají "klasickou" pevnou linku 2 a oba jen kvůli tomu, že mají v rodině zdrav. postižené a kdysi tu linku dostali zdarma s paušálem pál šupů. Pak tu vidím asi 15 VoIP linek a zbytek jen GSM čísla (mnozí i víc než jedno).
A k otázce nového názvu? Nechat telefon, jako vzpomínku. Ono se to sice dávno nepodobá té krabici s kroucenou šňůrou a otočnou číselnicí (kterou, když jsem chodil v 80. letech na gympl, měli ze třídy asi 3 a když jsme se v r. 1973 přistěhovali na sídliště, tak jediný přístroj v paneláku měl doktor), ale stejně se pořád říká, že telefon zvedáme a pokládáme nebo zavěšujeme. Ač mám pocit že děti pod těm pojmy vidí zvednutí/položení přístroje ze/na stůl, event. zavěšení na krk ;-).
No, tak třeba já dost často slovo mobilní telefon slýchávám v televizní reklamě a telefonovat nebo volat, nevím ale mám pocit,že se používají
pořád obě. Jo a otázka. Mobil používáte 100 let. Prosím, z jaké jste galaxie,
jakou máte barvu kůže,co anténky, přicházíte dobrém či ve zlém?
Mobile VoIP - http://cs.wikipedia.org/wiki/Mobile_VoIP , zkráceně mvoip ...
já myslím že mobil je fajn, je to prostě mobilní zařízení. "Mobilní telefon" už jsem neřekl dlouho, nebo spíš nikdy.
Jinak zrovna včera jsem přemýšlel o automobilech, tj. samohybech. Vlastně až teprve teď se pomalu dostáváme do stádia, kdy budou jezdit opravdu sama. I když se mi líbilo, jak v ČT navrhli "samořiď", neb se budou sami řídit.
dyt soucasne smartfony (chytry hlas) uz jsou v sekci pda http://eshop.kak.cz/katalog/pocitace-a-komponenty/kapesni-pc/pocket-pc/ a pomalu i probiha splynuti smartfonu a pocitacu, diky tabletum. no uvidime kam to vsechno prospeje, ale budu dooufat ze bude vzdycky na vyber mnozstvi vyberu, nepotrebuji jen na hlasove volani ci sms, smartfone, ale tesi, ze ceny klesaji, a funkce taky, jako fotak, gps, wifi atd...
Ano, to máte naprostou pravdu! Navíc spoustu těch zařízení opravdu obsluhuje "normální písíčko" - třeba takové jukeboxy, HTPC atd., takže tam je to "speciální použití" a zvláštní název daný jenom užíváním a konfigurací.
Speciálně např. domácí multimediální přehrávač (HTPC) a běžný stolní počítač od sebe dělí jenom software a vzhled case... :-)
dobra, vy netelefonujete ale browsite, to je porad jedna hlavni prevazujici cinnost. ale co my, pro kteri ten pristroj neuzivame primarne ani na hovory, ani na internet ale coby a) mp3 player, b) GPS, c) fotak, d) svitilnu, e) cz-en slovnik? vymyslite nejaky souhrnny nazev? jedine co me napada je onen v titulku zmineny svycarsky nozik :)
řekl bych, že je to celkem zbytečný článek, protože ten problém je dávno vyřešen. jakkoliv nepřesný / nezahrnující a nepopisující funkce je výraz "mobil," používá se univerzálně a nevidím důvod na tom cokoliv měnit,
jsou jen blbější a chytřejší mobily, žádné "komunikátory." synchronizaci s kalendáři, browsing, foťáky a řadu aplikací etc. mají všechny už řadu let, a dotyková obrazovka mi nepřijde jako nějaký zásadní či nezbytný rys - viz blackberry.
"Divím se, že nějací jazykovědci už nepodnikli pokusy o vytvoření nového slova ..."
ja sa skor divim tvojej potrebe umelo vymyslat nove slovo
predstavujes si to tak ze zasadne EU komisia a s platnostou od 1.12.2011 vyda nove slovo a kto ho nebude pouzivat bude pouceny aplikaciou roxoru do anal*eho otvoru?
jazyk sa vyvyja prirodzene(ludia, marketing)-okrem pokusov znasilnovat ho cudnymi ludmi z jazykovednych ustavov
Pevná telefonní linka se vyplatí jako přídavek k pevnému připojení k Internetu (ADSL, nebo přes UPC). Výhodné je hovorné na jiné pevné linky, což mohou být úřady, firmy a často i jiné domácnosti s pevnou linkou. O2 nabízí i docela zajímavé ceny při volání na mobil (používám 60 minut za 120 Kč včetně DPH). Výhodou může i být i číslo pevné linky, na kterou dáte levný záznamník, a budete ho uvádět jako své kontaktní těm osobám, kterým nechcete dát svůj mobil (aby vás volali v nevhodnou dobu). Takže, když už máte internetovou přípojku od někoho, kdo nabízí i pevnou telefonní linku, doporučuji vzít. :)
Souhlasím. To slovo je třeba nepřesné, ale jeho význam se už stejně posunul. Kromě toho je vymýšlení zcela správných a přesných jmen vždycky trochu boj s větrnými mlýny - ten správný a korektní název pak užívá jeho autor, možná jeho kolegové, nebo kamarádi a zbytek mluvčích daného jazyka dál nevinně a bezmyšlenkovitě používá to široce užívané a v jádru nepřesné slovo. Koneckonců, kdo si pamatuje, že zcela spisovný český název pro video by měl být magnetoskop.
No, to je přesně ono: označení automobil nebo mobilní telefon se používá podobně často. Všichni říkají auto, mobil, komp, ... Užívaný název musí být krátký, nevadí že není přesný.
Maně vzpomínám na jeden velmi přesný název, který se snažili jazykovědci protlačit: magnetoskop. Kdyby snad někdo z mladších netušil, jedná se o prachobyčejné klasické video. Kdyby snad někdo z ještě mladších netušil, jedná se o přístroj určený na přehrávání videozáznamů z magnetické pásky.
Technicky vzato je dnešní moderní telefon vlastně POČÍTAČ. Ale říkat se mu bude vždy jen "telefon", protože je to zavedené a je to všem jasné :-). Jakákoliv změna by byla příliš nákladná...
Nakonec on ani "počítač" dnes málokdo používá výhradně na provádění výpočtů.
Ale jinak já osobně si myslím, že většině populace, je úplně jedno jak se co jmenuje a že je to třeba i "technicky špatně". Co mi opravdu rve srdce je ale psaní Internet s malým "i"!
Je to totiž název jedné konkrétní sítě, která vznikla jako menší a později nabyla globální působnosti. Navíc není jediná, kromě Internetu existují ještě další sítě - v ČR např. CzFreeNet, Cesnet, Cesnet2.
A že to "většina" lidí začla psát špatně s malým, že tomu "většina lidí nerozumí" nebo, že je to "nezajímá" není důvod, aby redaktoři časopisů a článků tuhle blbost dělali také!
V současné době podle pravidel pravopisu je "internet" výraz z pojmů intranet - extranet - internet (a označuje jakékoliv minimálně dvě propojené sítě - které si můžete udělat klidně doma v obýváku)
Naopak slovo Internet (s velkým "I") označuje pouze JEDNU A JEDINOU celosvětovou síť...
Technicky vzato, když někdo nabízí připojení k "internetu" (s malým "i") a připojí Vás pouze k pár svým serverům a serverům kolegy, tak nemáte důvod ke stížnostem :-)) :-D
--
Takže ve větách typu "Na Internetu je nejlepší Facebook!" nebo "Našel jsem to na Internetu." se zásadně musí psát velké písmeno!
Malé se může psát nanejvýš u "Bavil jsem se s technikem sousední sítě a prý bychom si je mohli propojit a vytvořit si internet."
> Kdo má doma dneska pevnou linku?
Já mám doma dneska pevnou linku! Čas od času nám sem zavítá hurikán, tropická bouře a nebo nějaké to tornádo. Hádejte co vždy přestane fungovat jako první? Elektřina a mobilní sítě. Ze svého bakelitového telefonu z minulého století značky AT&T se ale dovolám vždy i bez té elektřiny a funkčních cell towers. Až někdo vymyslí spolehlivější technologii, sem s ní! Prozatím si však pevnou linku ponechám. A i na ten Internet se s ní když je potřeba dostanu. AT příkazy ještě spolehlivě ovládám…
Občas se staré termíny drží. V autě pořád šlapeme na plyn, šofér je francouzsky topič, reproduktor je německy Lautsprecher (rusky, anglicky totéž), rozhlas je něm. Rudfunk (Funke=jiskra, vzdálená vzpomínka na jiskrové vysílače), takže telefon může zůstat telefonem. I když svému předchůdci podobá méně, než šofér topičovi.
ja obcas svymu telefonu rikam "pedeacko" :)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Personal_Digital_Assistant
jinak, co jsem cetl komentare, tak rada lidi tu pise, ze "telefon" uz nikdo nerika, mi prijde, ze to rika porad dost lidi
PS: proc musi mit titulek 4 znaky? :)