Take patrite k te "vetsi polovine" naivu, kteri si mysli, ze jakakoli bezdratova technologie je spasi?
Laskave si uvedomte, ze ten kabel v zemi ma kapacitu v radech Tbit, zavislou defakto pouze na koncovem zarizeni. Kdezto libovolna bezdratova technologie neumi nabidnut vice nez radove Gbity ... o ktere se navic vsichni v dane lokalite deli, a ktere nadto zvladne dorucit na maximalne desitky metru.
Realita je pak takova, ze cena je sice pomerne dulezite hledisko, ale zcela zasadni je prave byrokracie s jakoukoli pokladkou spojena.
Nadzemní vedení není nutně krok zpět - jestli teď obec rozkopala silnici kvůli vodovodu, tak rozkopávat ji další rok kvůli optice je prostě nesmysl. Jako dočasné řešení je to tak vedení na stožárech OK.
Naopak menší ochranná zóna může být průser, když použijí optiku v metalickém plášti.
Spíš by měli klást důraz na to, aby povinně s každou výstavbou jakékoliv infrastruktury rovnou do země zakopali alespoň chráničky a aby to bylo dimenzováno i pro budoucní rozšíření
Nadzemní vedení, to je krok zpět. Povolit jejich výstavbu, tak by to u nás za chvíli vypadalo jako v rozvojových zemích nebo v USA.
http://io9.gizmodo.com/photos-from-the-days-when-thousands-of-cables-crowded-t-1629961917
Vodu máte? Kanalizaci mate(zde j mj. metr 10x dražší než kabel). Kdo to platil? I za komancu na to byly speciální fondy. To že se to rozdavalo/rozkradalo více než dnes je věc jina. Dnes tu máte stále vesnice bez těchto zakladnich veci.
Bohužel obyvatelé paneláku zapomínají že to není vůbec samozřejmě. Koneckonců to panelakari mohli pocítit na pevných linkách a někde bytovkam nepostavili ani plynovod,kabelovku nebo aspoň STA.
Zas nevis o cem pises. Maly opticky kabel je problem na stozarech najit. A muze slouzit jako distribucni pro pulku vesnice.
Problem o kterem clanek pise jsou napajeci,telefonni a koax kabely pro kabelovku(ty se v US taky tahaji nadzemne). To jsou kapely dohromady jak noha a nezridka kdy jsou ty instalace nebezpecne. V US je diky zastarale sici 120V/60Hz nutne vest vedeni VN prakticky az k baraku (vetsinou 3-6kV) a zavesit "popelnici" s distribucnim trafem pomalu na kazdy druhy sloup. Mezi tim se motaji ruzny tlusty telefonni kable a koaxy. Cely je to silena oskliva houzve kabelu na drevenym sloupu (v US jsou betonove sloupy minoritni).
Ten problem je o naprosto necem jinem a s uzkym kablikem na sloupech se neda v zadnem pripade srovnat.
Ta elektrina se do zeme dava protoze pomalu dojizdi povoleni nadzemnich vedeni a obce/mesta si to hlidaji. Nasi tri energeticti mamuti uz se nemohou vymlouvat a tak zakopavaji a paralelne s tim i modernizuji/posiluji mistni vedeni. Povoleni nadzemnich vedeni byvalo to asi na cca 10 let s prodluzovanim. Takze pomalu se zakopava co uz se zakopat melo. Dale pokud se dela rekonstrukce / obnova vedeni tak se zakopava. Kdyz budujete pripojku od paty pozemku k domu, mate tuto povinnost zakopat ( na sve naklady) a instalace u novych staveb nelze delat pruvesem pres nastresak.
Nastresaky a operne konstrukce siti/rozhlasu/verejneho osvetleni ktere se bez povoleni vlastnika a radnych "papiru" odstranit nesmi! Tim muze byt obec nebo spolecnost provozujici danou inzenyrskou sit pripadne funguje dohoda o sdileni mezi subjekty vcetne vyjimky na zarizeni civilni obrany.
Kdyz to zkratim, tak jsem chtel rici ze to byla zcela jiste akce distributora elektriny. A ten zatim nema povinnost se s nikym domlouvat ci cokoliv nabizet pokud nedojde k poruseni ochranneno pasma jine site. Zvlast kdyz se mohlo jednat o neodkladnou akci.
Budovani inzenyrskych siti se vetsinou stavi z dotaci ci fondu - napr. pomerne dost penez se dava budovani vodovodu a kanalizaci. Kazdy stat na to ma podobny system a i v takovem kapitalistickem USA mate tento system jak na federalni urovni tak na urovni statu a jednotlivych oblasti. Pomerne ojedinele jsou i systemy financovani inzenyrskych siti podobne jako to maji nektere wifi freenet site - spolupodilnictvi majitele pripojky ve sdruzeni a pausal za pripojku. Z fondu se pak rozfinancuje provedeni. Takze pripojka stoji stejne jak pro cloveka co je 30m od patere stejne jako pro cloveka co je 1m daleko. Vedle toho ziska akcie ci podil ve spolecnem podniku a moznost rozhodovat.
Co se tyce vedeni nove site tak lehounky kablik snese pomerne velke vzdalenosti. Mrknete treba na specky od samsungu.
Ne, patřím k té skupině realistů, která ví, že kvůli pár barákům nikdo dělat výkop nebude. To není sídliště, aby se někomu vyplatilo za tím jít. Ono je krásné teoretizovat jak je kabel super (to vím taky) a bezdrát omezený, ale k čemu mi to je, když ten kabel tu pravděpodobně nikdy nebude a to ani v případě masivních dotací.
Rozhodně mě více spasí 100/20 LTE, které pojede reálně 25/5, než současná jediná možnost, 5/0,3 ADSL a kabel v nedohlednu. Taky bych byl opatrnější v tom, co bezdrát bude umět - ještě před pár lety jsme se rozplývali nad 54Mbps na domácí wifi a teď máme 300Mbps v mobilu.
Bývaly doby, kdy maximum pro domácnost bylo ISDN se 128kbity. Kdo ho měl, byl spokojený. Je to tak i dneska? Fakt by to stačilo?
Ono když člověk zapne 4k film, děcka si pustí něco podobnýho a manželka během reklamy bude koukat na nějaký blbiny na FB/YT nebo HBB, tak se to nasčítá. Co jsem koukal, tak včera večer v domácí síti top traffic kolem 140Mbps. A to byly zapnutý jenom TV, 1x PC a 2x NTB.
Když k tomu ještě lamám vnutí data v čmoudu a je tady vize, že i videa z dovolené budeš editovat online pomocí nějaké webové služby, tak je i 50Mbit symetrických pekelně málo.
A pokud jde o cenu, tak ta se skládá z několika položek. Režijní náklady (RIPE, zaměstnanci, budova,...) se při rozšíření technologie rozpustí do víc přípojek. ISP, který má dneska konektivitu třeba 20Gbit po dvou vláknech si sice zaplatí dražších 100Gbit, ale tam je skok nahoru třeba na trojnásobek, ale za 10x vyšší rychlost a ještě místo dvou vláken pronajímá jedno. Při povinnosti pustit na svoje linky za dotace "virtuální" konkurenci nebude ani monopol, dovolující rýžování. Takže 100/100 může být klidně za cenu nynějších 20/5
Priznam se ze jsem necetl cely clanek, vsiml jsem si ze probehla v nedavne dobe nejaka novela tusim stav. zakona ktera "zlepsila" cosi a tusim pridala CTU praci v podobe evidence opticky tras.
Cca pred 10ti roky se jeden z mych kolegu v praci rozhodl ze si postavi rodinny dum. Zacal behat po uradech, 1/3 roku behal od certa k dablu, kupa A4 utesene rostla, jeho stres take ale nakonec udolal vsechny urady a stavebni povoleni ziskal a baracek postavil. Uz par let kolegy nejsme ale stale si pamatuji debatu kterou jsme spolu vedli a ja tehda rikal. Paneboze ten stat jsou luuuuzri, proc proboha nezmeni zakon ze evidenci veskere infrastruktury pozemky, voda,plyn, elektrika a jako dalsi vrstva site neeviduji centralne v jednom GISu. Clovek by mohl nakouknout na jedno misto a videl by vse ... jenze ;-) ....
Optika zni nadejne. Ale uprimne receno, nevim, k cemu by nam doma byla uzitecna. Kdyz bezi internet kolem 10 Mbs, tak je to dostatecne. 30 Mbs nemam jak vyuzit. A navic, se mi nechce platit za internet vice nez 400 Kc mesicne.
Pro firemni ucely (servery) dava symetricka kapacita (zalohovana) smysl, ale linka 50/50 bude za 1000 Kc nebo 2000 Kc mesicne. V takovem pripade navratnost investice do optiky vychazi vyrazne lepe.
Souhlas, u nás se před pár lety dala do země i elektrika, protože při bouřkách, námraze atd byly výpadky a teď začneme na ty prázdné sloupy tahat nanovo.. Dost sloupů je nyní tak vzdáleno, že by stejně mezi nimi kabel být nemohl, zůstaly jen ty s osvětlením, dříve jako sloupy sloužily i konstrukce na domech, kterých se každý rád zbavil. A v zemi už tu nikdo nic nevybuduje, když to nepoložili v době, kdy byla celá oblast rozkopaná. Ani mi není jasné, kolik by takové připojení k internetu muselo stát a na jak dlouhý úvazek, aby se nějaké rozkopané chodníky, protlaky po silnicí, kabely a vše okolo kvůli pár přípojkám v ulici zaplatily. Vidím to tak, že to ještě chvíli budeme muset vydržet a pak tu bude LTE/5G bez kopání.