Mám pocit, že právě "jednofrekvenčnost" bude jedním z dalších důvodů zpátečnického chování našich komerčních vysílatelů, kteří by sice na jednu stranu nejraději vysílali po celé republice, ale reklamu prodávali zcela lokálně, což jim technologie DAB (nelokalizovaná) neumožní takovým způsobem, jako dnes běžné "odpojováky" na VKV.
Paradoxem je, že jedině takto často použitá "jednofrekvenčnost" může umožnit využít i v ČR tolik vysílacích vrstev - teoreticky. Prakticky si myslím, že jich bude ve výsledku určitě méně.
14. 5. 2020, 15:11 editováno autorem komentáře
Proč by ČR (opět) měla být něčím výjmečná a měl by zde být problém provozovat celoplošnou jednofrekvenční DAB síť?
V mnohem větším Německu to problém není a dokonce používají nízký kmitočtový blok 5C a nově plánují pro druhou takovou síť použít blok 5D.
Osobně si myslím, že Karlem navržená první vrstva (blok 9B) je přímo jak stvořená pro celoplošné stanice ČRo a do stávajícího muxu 12C/12D pak dát všechny regionální stanice.
14. 5. 2020, 11:48 editováno autorem komentáře
Díky za článek, za kterým stojí hromada práce. Dovolím si jeden komentář. Podle mého názoru nelze v ČR provozovat celoplošnou jednofrekvenční DAB síť na jediném kanálu. Myslím, že případ ČRo se dvěma kanály je případem extrémním, ležícím na hranici možného. Vysoký kanál je v tomto případě výhodou. Ještě poznámka, co se týká jižních Čech. V článku jsem neobjevil blok 9D pro Sušici, Kleť a Javořici. Dále. Kanály z bloku 9 nejsou vhodné kvůli kolizi s vysílačem Gaisberg (z pohledu rušení na územích obou států). Pokud pominu aspekt Německa, pak nejvhodnějšími kandidáty pro jižní Čechy jsou kanály 10C, 11B, 11C, dále 6B (7B) pro Sušicko a Vysočinu.