K počítačům ho přivedly hry a děda, který je vyvíjel. Na studiích se shodou náhod dostal na školení o prvních GSM sítích, které začátkem 90. let v Evropě startovaly. A brzy už zakládal první tuzemský web, který se mobilním světem zabýval.
PARTNER PODCASTU
"Kolikrát se ozývaly hlasy, že by se všechny ty internety a počítače měly zakázat. Naštěstí se tak nestalo a tyto hlasy zůstaly nevyslyšeny. Díky tomu se mohla nerušeně budovat historie českého internetu. Nejzajímavější příběhy uslyšíte v tomto podcastu, který vám přináší generální partner T-Mobile. Inspirativní poskytovatel pevného i mobilního internetu, který nás všechny může posouvat vpřed tím správným směrem. Tedy digitálním."
V roce 1998 pak byl jedním za zakladatelů sdružení Internet proti monopolu a organizátorů známé demonstrace proti zdražování tehdejšího monopolního poskytovatele internetového připojení SPT Telecom. „Kdybychom tehdy neuspěli, hodně věcí by dnes bylo jinak. Nebyli bychom třeba v řadě oblastí napřed. Určité obory se u nás rozjely lépe než například v Německu, třeba e-commerce nebo vyhledávače,“ říká dnes. Připomeňte si: Jaký byl Internet v roce 1998? Bojovalo se proti monopolu a vznikla Lupa
Jen několik let poté stál u zrodu „českého YouTube“, internetové televize Stream.cz, která ve svých počátcích stála na videích nahrávaných uživateli. Na její úplně první video se můžete dodnes podívat v jejím archivu. „Když jsme tehdy obcházeli firmy, které dělaly video, všichni nám říkali, že to je blbost, video v takovém rozměru po internetu nepřenesete, to nikdy nikdo nedělal a nebude dělat,“ vzpomíná P. Z., host dnešního dílu naší podcastové série Příběhy z historie českého internetu (s podtitulem Moje poprvé).
Jak se coby student religionistiky dostal k mobilním technologiím? Jak fungovaly první telefony na technologii NMT, co znamenal příchod GSM a první operátorské konkurence a jaké byly začátky mobilních sítí v Česku? Proč P. Z. spoluorganizoval první tuzemskou demonstraci proti zdražování internetového připojení a jak se internet stal masovou záležitostí? A co si dnes myslí o tom, do jaké podoby se online technologie vyvinuly a jak sílí snahy o regulaci internetu?
Podcast si můžete poslechnout na všech hlavních platformách: Apple Podcasts, Spotify, PodBean, Google Podcasts, Audiolibrix, Lecton nebo přímo zde:
Poslechněte si také předchozí díly:
- Od programování na papírovém počítači k videohrám (František Fuka)
- Hardwarový MacGyver ze Seznam u (Pavel Zima)
- Ta holka, která rozumí počítačům (Simona Kijonková)
- Číst e-maily na mobilu? To nebude fungovat (Taťána le Moigne)
- Od Svazarmu k mailování s NATO (Richard Kaucký)
- Internetoví pionýři, kteří přišli příliš brzy (Jiří Hlavenka)
- Počítač za motorku (Petr Koubský)
PARTNER PODCASTU
Internet lidi spojuje i rozděluje. Snadno se během pár vteřin spojíte se známým na druhém konci zeměkoule a leckdy o něm víte více, než o lidech ve vaší blízkosti. Ne vždy tomu tak bylo.
Postřehy k historickým mezníkům přispěje i partner tohoto seriálu, společnost INTERNET CZ známá pod značkou FORPSI, která může být i Vaším partnerem pro digitální budoucnost.