Příběhy z historie českého internetu: Jak byla Praha dva a půl dne hlavním městem internetu

25. 2. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Lupa.cz, Duncan Hill, World Economic Forum
V roce 1994 se do Prahy sjeli snad všichni důležité lidé, kteří se tehdy točili kolem rychle se rozvíjející celosvětové počítačové sítě. Co se tehdy v Česku dělo?

PARTNER PODCASTU

 

"Kolikrát se ozývaly hlasy, že by se všechny ty internety a počítače měly zakázat. Naštěstí se tak nestalo a tyto hlasy zůstaly nevyslyšeny. Díky tomu se mohla nerušeně budovat historie českého internetu. Nejzajímavější příběhy uslyšíte v tomto podcastu, který vám přináší generální partner T-Mobile. Inspirativní poskytovatel pevného i mobilního internetu, který nás všechny může posouvat vpřed tím správným směrem. Tedy digitálním."

Otec internetu Vint Cerf nebo finančník George Soros – ale vlastně snad všichni, kdo v té době ve světě sítí něco znamenali – se v červnu 1994 sjeli do Prahy na konferenci INET'94 / JENC5, kde se debatovalo o budoucnosti internetu. Naše země, která tehdy byla k celosvětové síti připojená něco přes dva roky, se tak na dva a půl dne stala hlavním městem internetu.

Jak v dobovém článku vzpomínal Jiří Peterka, akce začala ve středu 15. června, a skončila v pátek 17. června v poledních hodinách. Kromě samotné konference ale v Praze proběhla také řada workshopů a doprovodných akcí.

O začátcích internetu v Československu v nové epizodě podcastového seriálu Příběhy z historie českého internetu mluvíme s Ingrid Ledererovou, někdejší dlouholetou technickou ředitelkou operátora Dial Telecom, dnes Quantcom. 

Když se v 90. letech 20. století rodilo internetové připojení Československa, pracovala jako systémová programátorka v Oblastním výpočetním centru vysokých škol v Praze. Než odešla z akademické do komerční sféry, zažila připojení naší země k internetu i první hektické roky, kdy se čeští experti učili potenciál celosvětové sítě využívat. V roce 1994 pomáhala výroční celosvětovou konferenci INET 94 / JENC5 organizovat. 


Autor: David Slížek, Internet Info

Ingrid Ledererová

Jak se vystudovaná chemička dostala v 70. letech k programování sálových počítačů? Jak fungovaly předinternetové sítě jako EARN/Bitnet? A co se dělo v zákulisí konference INET 94?

Podcast Příběhy z historie českého internetu si můžete poslechnout také na všech hlavních platformách: Apple Podcasts, Spotify, PodBean, Google Podcasts, Audiolibrix nebo Lecton. 

Všechny díly si můžete pustit také na webu HistorieInternetu.cz.

Předchozí díly seriálu: 

 

PARTNER PODCASTU

Internet lidi spojuje i rozděluje. Snadno se během pár vteřin spojíte se známým na druhém konci zeměkoule a leckdy o něm víte více, než o lidech ve vaší blízkosti. Ne vždy tomu tak bylo.

Postřehy k historickým mezníkům přispěje i partner tohoto seriálu, společnost INTERNET CZ známá pod značkou FORPSI, která může být i Vaším partnerem pro digitální budoucnost.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).