O DAB v jakékoli formě, nemám vůbec zájem.
Je to prostě úplně jiná věc, než digitalizace televizní.....ta mi přinesla více programů a HD vysílání za cenu pětistovky za settopbox.
Digitalizace rozhlasu mi v kvalitě nepřinese absolutně nic-jenem velké náklady!
To máte rádia ve dvou autech, drahý tuner z domácí Hi-Fi sestavy, 3 přenosné kazeťáky s rádiem, FM tunery ve všech telefonech, mini věž na chalupě, další dva přenosné kazeťáky s rádiem na chalupě, a rádio v garáži....a určitě jsem na něco zapomněl...
To mám jako tohle všechno ze dne na den vyhodit, a nahradit to nějakým shitem na DAB, které bude mít horší kvalitu zvuku?
ANI NÁHODOU....!!!!
Já hlavně doufám, že se v DAB sítích objeví také alternativní stanice. Já osobně z plošně více rozprostřených FM stanic žádnou neposlouchám. Jedinou pozitivní zprávou z VKV rybníčku je, že se Rádio 1 dostane do dalších regionů. V Praze je Radio 1 na 13.pozici v Plzni se bohužel nedostalo do první šestnáctky.
Já se zase divím, jak někdo složitě řeší přechod rozhlasu z analogu na digitál. A, jak je už u někoho tradicí, na pomoc si vezme seniory. Zkuste si spočítat, kolik utratí senioři, nebo jejich blízcí, za velmi rychlou obměnu mobilů. A jejich ceny jsou, až na výjimky, často mnohonásobné, až "astronomické", ve srovnání s obyčejným DAB+ rádiem. Pokud se zvyklosti u seniorů za těch 6 let zásadně nezmění, bez problémů si nahradí své FM přijímače, staré třeba i desítky let, něčím modernějším. Již dnes moderní FM přijímače dokáží automaticky naladit všechno v dosahu, uložit pár nejposlouchanějších stanic do paměti a taky to nikdo neřeší jako problém "důchodců".
Jak přechod na DVB-T2, tak přechod na DAB+, všichni zvládnou, sami, nebo s pomocí druhých. Senioři jsou totiž často na TV a rozhlasových přijímačích závislí, často jsou to jediné "věci", co na ně za celý den promluví. Také předchozí zkušenosti s ostatními digitálními technologiemi jim umožní pochopit jejich základní principy ovládání. Čili jen ten strašák současné ceny standardního DAB+ přijímače nevyvolá žádnou revoluci, ani nebudou naši politici schopni přirozené dění v Evropě zvrátit.
teda je mně jen o pár let méně, ale taková konzerva ještě nejsem :-). I když souhlas, gramodesky hrály celkem fajn, nic proti staré technice. Je také fakt, že mladá generace poslouchá hudbu na jedno-reproduktorových, BT napájených bednách, protože o stereoefekt jim už vůbec nejde, případně na to mají sluchátka. Ale pro nás staré páky je to pořád dost klasických přístrojů (zkuste zadat do Google třeba Pioneer SX-20DAB-S).
>>> Pro běžného uživatele DAB není přínosem. Buď má chrastítko nebo kvalitní audio soupravu, která pokrývá jeho sluchové možnosti 15 Hz až 17 kHz. 'Špičkově' člověk v mládí může slyšet frekvence přibližně v rozmezí 20 až 20 kHz.
>>> Přechod na digi u TV byl kvalitativní skok v obrazu (ne kvalitě programů ;-) ). Kdo má rád cestopisné, historické či jiné na kvalitě obrazu závislé pořady, bral digi-TV za PLUS.
20. 5. 2019, 20:08 editováno autorem komentáře
Tohle asi nedopadne. Digitalizace TV byla nezvratná, byl stanovený okamžik vypnutí analogu, na trhu byla levná řešení (STB) i spousta DVB-T2 televizorů schopných duálního příjmu a většina rodin řešila jen jeden dva přístroje. U rádií nic z toho nefunguje, když si teď půjdu koupit AV receiver za 15.000 Kč, dostanu verzi pro EE s FM tunerem, přitom v Německu bude totéž s DAB+ tunerem, představa výměny rádia vč. dotykového LCD panelu (Golf 7) mne také nenaplňuje velkou radostí. Některé rodiny mají takových rádií na výměnu více (kuchyň, budík, chata ...). Takže se toho chytne nějaká politická strana, ale až v roce 2025 (jak české) a začne bojovat za proletariát a za pomalejší přechod na digitál.
No vlastně až na to auto je mně to jedno (budík e pár korun a jinak IP rádia ...)
no nemusíš, pokud jsi už před léty zabral frekvenci a přechod na digitál by pro tebe znamenal jen nežádoucí konkurenci. Ale co když jsi mladý podnikatel, který chce rozjet celoplošné rádio v už obsazeném segmentu (např. F1). Nemáš šanci. Když půjdeš do DABu, zase nemáš oproti té F1 šanci. Není to fér a DAB by ty šance vyrovnal. Tečka.
Dvounormové jsou, ale málo, třeba u dražších AVR tuším jen Pioneer. A automobilky na to prdí taky.
Názor amatéra a neznalost mohou vyprodukovat nepoužitelnou radu i u radioamatéra. Žádné mrtvé pásmo v rozsahu 66 - 72 MHz není, viz : http://spektrum.ctu.cz/kmitocty?filter%5BfrequencyFrom%5D=66&filter%5BfrequencyFromUnit%5D=MHz&filter%5BfrequencyTo%5D=72&filter%5BfrequencyToUnit%5D=MHz a žádné všelidové referendum to nezmění.
Nabídka "ošklivých" monopřijímačů pro DAB+ přímo souvisí s cenami, protože takové přijímače jsou nejlevnější a mají naději, že si je vůbec někdo koupí. Pokud někdo rádio používá jen jako zvukovou kulisu při běžné činnosti, nebo radiobudík/kuchyňské rádio, stereo efekt většinou nepotřebuje, nebo ho mohou nahradit sluchátka. Velké DAB+ přijímače, které už mohou uplatnit dvojici reproduktorů ve velké bedně, už stojí o hodně víc a až tak moc kvalitu zvuku našich přehnaně zkomprimovaných stanic stejně nezlepší.
Jaké mezinárodní pravidlo nás nutí rušit FM? Žádné, a jak je vidět, v mnoha zemích se taky nic takového konat nebude. Není důvod, FM pásmo naštěstí nikdo nechce. DAB je tu už 20 let a nikde se neprosadil. Nikdy totiž nedokázal přinést skutečně vyšší kvalitu. Snaha ušetřit vedla k tomu, že v Británii stanice vysílaly radši mono. Přijde mi to podobné jako kdysi D2MAC na satelitu. Taky existovalo rozhodnutí EU, že se bude vysílat jen v tomto zázračném systému. Realita byla nakonec zcela jiná.
pak ale musíš vyřešit stížnosti těch, na které nezbudou frekvence v FM (kritérium?), stížnosti těch, kteří nebudou chtít platit duální vysílání (ale budou chtít vysokou poslechovost), stížnosti těch kteří budou chtít mít na sousedních předvolbách oblíbené kanály z různých norem (zařídit aby byly na trhu dvounormové přijímače, ale jde to?). Prostě nic ideálního.
Ale asi to tak stejně dopadne, protože žádný rychlý switch nenastane.
Dobrý den. Mám takový názor ,že by stávající VKV mělo zůstat.Pokud je nedostatek místa pro nové stanice tak je tu možnost pásma 66-72MHZ K čemu je dnes toto mrtvé pásmo?O DAB+ at udělaj referendum a bude hned jasno jak to bude.Jinak možnost přijímat stanice využívám i přes počítač+zesilovač+ reprobedny tak ,že ty ošklivé přijímače DAB+ HIFI s jednim reproduktorem strčej někam.Dobře by se dalo upravit a dát do něj klubíčko toaletního papíru.Rád bych ještě dodal je mi 64 let a jsem radioamatér.Luboš
Doufám ,že zvítězí rozum! Proč rušit už zavedené a dobře fungující .To ,že DAB+ je nějaký přínos neberu proto,že papír snese všechno.Doufejme ,že do roku 2025 odejdou určití lidé do důchodu a nebudem skákat jak kdo pískne i kdyby to mělo rušit sousedy.Což je další častá výmluva .Kdo chce at si v DAB+ vysílá nikomu nebránim.
DAB je pro pár lidí, jako jsem já, na určitou dobu krásnou šancí, jak realizovat zálibu s názvem dálkový příjem a zavzpomínat tak na časy, kdy se v ČSSR vysílalo v normě OIRT a CCIR bylo zcela volné. Trochu mě děsí zmínka o použití MUXu 5C v Praze na obrázku "Síť T-DAB vysílačů velkého výkonu v mezinárodní koordinaci". Na 5C totiž v Praze bez problému chodí nemecký MUX DR Deutschland z Löbau/Schafberg. A přitom je k dispozici tolik jiných volný kmitočtů v rámci pásma DAB III.
Sám zavedení DAB a DAB+ fandím. Jednoznačně je vše otázka peněz, které je potřeba investovat jak do vysílací technologie, tak do zlepšení nabídky přijímacích zařízení. Peníze budou určitě hrát i roli ve věci know-how, jak optimálně zpracovávat digitální modulaci v přijímačích. DAB má podle mě jednu nevýhodu - hrozí mu podobný jev jako v DVB-T, kdy je navýšen počet stanic na úkor zvukové kvality. Jsem zvědav, kam se situace s DAB do konce roku posune. Na střeše už experimentuji se 14ti prvkovou Yaginou:-)
Právě proto, že u odpovědných rozum vítězí, tak respektují dohodnutá mezinárodní pravidla, ať na poli ořezávání pásma pro DVB-T, tak při přechodu z analogového rádia na DAB.
Pane Křesťane, vlastníte a provozujete DAB přijímač? Pokud ne, tak věřte, že nějaký přínos skutečně přináší a je to vidět nejen na displeji rádia, ale i na možné kvalitě zvuku. Také Vy zestárnete a nikdo se na Vás bohužel potom nebude ohlížet, že nejste schopen jít s dobou a nebude to naopak.
Nic z toho řešit nemusím. Podmínky licence jsou dané už dnes, i dnes je žádostí víc než kmitočtů. Spory se řeší u soudu. Jen ten, kdo se nevejde, zatím do DABu nepřechází, byť by už dnes mohl. Duální vysílání je čistě tržní otázka - buď se to někomu vyplatí nebo ne. Nutit k němu můžu maximálně ČRo. Dvounormové přijímače tu jsou.
Já osobně si myslím, že vypnutí analogu bude zejména u občanů z řad seniorů či pracujících důchodců vzbuzovat silný vztek. Přeci jen jsou již přes 30 let zvyklí poslouchat rádio na FM-VKV, nebo dlouhých či středních vlnách. Mně by nevadilo investovat těch pár korun do nového přijímače, ale co oni? U nich to bude naprosté peklo, protože budou muset měnit své dlouho fungující přístroje za nové, které stejně dva dny po záruce budou muset nechat opravit. U digitalizace TV ani moc důchodců nenadávalo, protože většinou přeladění antény nemuseli dělat oni, ale nějaká externí firma a když bydleli v rodinném domku, tak buď vyměnili celou TV i s anténou, nebo jen přidali set-top box. A u digitalizace rozhlasu to asi bude skřípat, protože nebudou chtít investovat do drahých digitálních přístrojů. Ale máme ještě 6 let a do té doby bude celý národ obeznámený, že se bude něco takového provádět, takže budou mít dost času na rozmyšlenou jestli za rozhlas platit a koupit DAB+ přijímač, nebo to s rádiem zabalit a poslouchat ho v pozemním DVB-T2 vysílání.
Co se týče problematiky věku, potencionální současní i čerství remcající důchodci budou v době vypnutí analogu již v drtivé většině u Stvořitele a ti, co budou v té době důchodci, jsou nyní řekněme v produktivním pokročilém věku a mají přeci jen vyšší technologickou povědomost. Zásadní je ovšem, pokud je teoreticky dán deadline pro vypnutí analogu, přes nějž nejede vlak, již nyní začít širokou pozvolnou informovanost, co se chystá. Jestli se někdo i za 1 a půl desetiletí s tím nedokáže smířit a zařídit se podle toho, je to prostě trubka a ztrácí nárok na ohledy. Co se týče problematiky ekonomických nákladů, předpokládám, že ceny příslušných přijímačů začnou zásadně klesat a hlavně budou k dispozice především duály. Ovšem je to přeci jen ještě relativně vdálená budoucnost a za tu dobu může být všechno několikrát jinak, viz dění v politice.