Patrick me posledni roky nici. Kdyz mi bylo 16, bylo ji jasny, ze “stari” jsou k nicemu a ze zmenim svet. Uz brzo, nekdy v 22-23 letech jsem mel podezreni, ze nektere “free” uvazovani vrstevniku je trochu mimo realitu. A po 35 roku se mi rozjela velka... velka neduvera z svazakum a zoufale jsem hledal nekoho, kdo je strizlivy a ma background. A to byl P.Z. Navic ho znam osobne, byt letmo. Co napsal, to kladivo na hlavicku, mel za sebou odpracovano, naprosty expert v oboru s nejakym rozumnym presahem. Daval jsem ho za priklad ruznym neumetelum, profesionalnim prisavkam na rozpocet apod.
No a v posledni dobe jsem totalne zhrzen, nechci to popisovat na prikladech, ale tady to mesiastvi ctyricatniku v krizi, kteri nekam dosli v “hard” vecech a zacali provozovat vysilac “soft” esoteriky, to me nici. Za esoteriku si dosadte co chcete, politiku treba, nazor na vsechno, na inkluzi, na Putina, na Asada, na Obamu, na norske klokanky na cokoli. Vsechno s upornosti jako svazak v roce 1954. Nekdy si dela legraci i z bubliny, ale ta jeho je tedy ukrutna. Nekdy mam pocit, ze nejvic v bubline jsou lidi co schvalne priznavaji ze v ni jsou a nakukavaji ostatnim, ze z ni vidi ven.
Ted jestli bude sedet s 200 piratama v telocvicne a ladit na konferencich stastny zivot ostatnim, tak se to jeste zhorsi. :(
To jde vážení přátelé s věkem. Třeba herec Dušek, manželka Tykače aj. Já jsem kdysi před mnoha lety koukal na show Krause. Jakože dobrý. Pak takový na jedno brdo. A pak to začali tahat z paty. Kraus byl celebrita a získal dojem, že je stařešina rodu. Takže mu nosili papírky, kde bylo /Urychlovač v CERNu se polámal ještě než stihl vyrobit černou díru/ a on to humorně okomentoval, pak mu donesli papirek, kde bylo něco o modifikaci DNA a on to okomentoval, pak mu donesli papírek kde bylo něco o tom, jak dítě uteklo z polepšovny a on to okomentoval a takto nám povykládal co si myslí o všem, co mu donesli.
Na to vážení přátele nemá skoro nikdo. Nebo úplně nikdo. Show nevadí, to se dá vypnout, vstup do politiky vadí. Někdy i na komunální úrovni. Mladé paní s běhacími kočárky u nás v městě ví všechno, včetně sklonu kanalizační trubky. A když jim to nevyjde, tak nevadí, ideově je to v relaci.
No jo, moje řeč. Patricka mám hrozně rád a obvykle "žeru" všechno co napíše, ale jak se pustí do predikcí, tak je to obvykle dost humorné. Ještě dneska si živě pamatuju jeho článek někdy rok před prvním iPhone o tom, že mobily budou mít velikost kostky cukru a výdrž baterie bude v rámci měsíců, jen zbývá doladit to UI.
Ve firmě děláme mimo jiné i nějaký ten pre-crime, takže stav AI trochu vidím a upřímně řečeno AI nás možná znicí, ale kapku bát se začnu až mi Siri bude schopná odpovědět alespoň na otázku "navigate me to nearest McDonalds on my way" bez toho, že mi nabídne tři, které jsem právě minul.
nezabije nás umělá inteligence ale zabije nás ta vlastní, je to vidět na státech s vysokou inteligencí lidé mají méně dětí než kolik by bylo potřeba. AI zcela jistě překoná tu lidskou, jen pochybuji že sama od sebe bude lidem škodit, bude to úplně jiná forma života na míle vzdálená té lidské.
Problemem neni AI, ale pouze to, ze cim dal vice lidi disponuje vetsim medialnim impaktem nez prislusi jejich odborne urovni. Tim nemyslim jen vyznavace fake-news nebo politiky, ale i ruzne "vizionare", kteri se vyslovuji k vecem, o nichz nemaji ani elementarni zaklady. Souhlasim se zaverem pana Zandla, ze se na one konferenci objevi mimojine (ted parafrazuji) podivni prednasejici a podivne nazory. Kam spada on sam, necht si uz kazdy vyhodnoti sam.
I kdybych pominul postulaty vychazejici z dukazu Riceho teoremu ad., a skutecne by nekdo dokazal hodnotit behavioralni atributy tak jako se o to snazi pan Zandl, tak mozna i laik pochopi, ze neexistuje zadna univerzalni pravda, uplna teorie vseho, globalni univerzalni semantika ad. Muzou tedy nanejvys vzniknout (a od toho jsme stale na generace daleko) ruzne umele inteligence s ruznym pohledem na svet okolo. Tim ovsem nevznikne nic vic nez co uz je nyni v biologicke urovni. A pokud jsme skutecne jen vypocetni stroj na bazi funkci, tak nic z toho neprekroci svuj vlastni stin.
Dalsi omyl plyne z "jednoznacneho nahledu", ze je to nebezpeci pro lidstvo. Jsme chytrejsi jak krecek? Asi ano, tak jakto, ze jsme je davno nevyhubili? Veci se nedeji jen proto, ze se muzou stat, ale maji nejaky hybatel-spoustec, proc se neco stane.
V tomhle kontextu je tedy mozne, ze mocnosti vyvinou automaticke systemy pro obranu/utok. Jakmile takovy system usoudi, ze ma vyhodu nad ostatnimi, muze spustit Armagedon. Stejne jako posahany general nebo velitel jaderne ponorky. Ceho se tedy nasi vizionari boji? Oni se podle mne neboji ani tak AI, jako spise nekontrolovane AI, kterou nekdo pusti bez kontroly z retezu. Opet, cim se to ale lisi od stavajiciho stavu?
Nasi prapredci bali existujiciho deste a blesku. Par pseudomyslitelu se dnes boji neceho, co ani v naznacich neexistuje. Tomu rikam skutecne pokrok a dukaz toho, ze lidstvo ve svych myslenkovych schopnostech spise atrofuje.
Visionari by se spis meli zamerit na to, abychom nedopadli podle teto vize https://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan/prehled/
No, optimistický: spíš jako, že lidstvo bude nahrazeno vyšší formou vědomí. Ale pro lidskou formu bytí je to konec. To se mi nezdá nijak zvlášť optimistické. Třeba 2001: Vesmírná odysea - Bowman projde transformací do nového bytí, pro něj to možná vyzní optimisticky (pokud tedy se smíří s tím, že přestane být člověkem*), pro zbytek lidstva už hůř.
* Tohle se objevuje třeba i v Harry Potterovi: jsou horší věci, než smrt, totiž život za každou (úplně jakoukoliv) cenu. Ale A. C. Clarke to moc neřeší (není to výtka, jen konstatování). Naráží na to celkem běžně onkologičtí pacienti v terminálním stádiu (a jejich blízcí), za jakou cenu má smysl o pár měsíců prodloužit život, když ty měsíce navíc jsou vykoupeny drastickou léčbou, která má nejasný přínos. Ale to už jsme někde zcela jinde.
Tak naokraj - tohle Clark napsal v jedné krátké povídce... Ve větších dílech byl naopak k AI poměrně vstřícný a optimistický, viz třeba trilogie "Odysea času" (viz https://www.cbdb.cz/kniha-3229-prvorozeni-firstborn?show=serie )
Kde berete tu jistotu, ze to nevzniklo?
https://technet.idnes.cz/vesmir-kolem-nas-je-pry-jen-giganticky-hologram-frw-/tec_vesmir.aspx?c=A090206_141711_tec_vesmir_vse
http://svobodnenoviny.eu/vedci-tvrdi-ze-mozna-zijeme-v-pocitacovem-programu/
https://zoommagazin.iprima.cz/vesmir/je-cely-vesmir-jenom-hologram-novy-experiment-proveri
A mě se náhodou tydlencty neopanbíčkářský kydy líbí - koneckonců. I Musk tvrdí že běžíme v matrixu, tak to přeci musí být pravda. Co ňáký trdlo dárvin dokázal oproti muskovi, hm?
Akorát aby to kázání trochu víc ladilo, prohodil bych slepici a vejce. Třeba že život je precizni simulace jak moc jen to je možné (resp do takové hloubky jak se díváme). Nicméně po smrti je duše přenesena do AI pekla (či nebe) kde je takt cpu, grafika a frejm rejt je o dost nižší. Zákony fyziky tam maj jen tak naooko.
Posmrtnej život je tedy pouhá archivace. Je nutné mít dobrou kompresi a ořezat vše ostatní páč mrtvejch je hrozně hrozně moc, sou to veskrze starý lidi co nic moc nedělaj a nejsou nic moc k užitku, jsou u ledu jen pro případ.
Konkrétně archiv je nutný pro nahození světa zpět na kolej - když se hlavní svět ocitne v chybném stavu že nemůže nadále generovat další výstup. Takové zásahy pak vidíme jako velký třesk (=total reboot), proroci (=debugovací sonda), přírodní katastrofy (=rollback), haruhi (=anime) atd.
...přesně a dnes vzniká rukama většiny lidstva, každého kdo používá PC, mobil,chytrou domácnost on-line. Naše společné dítě a možná naše budoucí záhuba, se jmenuje Internet. Dáváme mu inteligenci propojováním milionů výkonných serverů, stejně jako máme propojené neurony v mozku, dáváme mu stále více smyslů...vidí přes miliardy kamer,sleduje veškeré vysílání všech TV stanic na celém světě, dáváme mu povědomí o svém okolí přes meteorologické senzory, GPS,učíme ho o vesmíru přes naše družice...a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Každý wi-fi modul přidaný na jakýkoliv domácí spotřebič je další pohádkou na dobrou noc pro naše děťátko.
To přece není nic nového, píše se o tom v Bibli. I proces stvoření tam popsaný by tomu odpovídal, dokonce víme, kdy se tak stalo, před cca 6000 lety. Tak stará je naše simulace. Jediný problém je rychlost světla, a vzdálenost hvězd a galaxií. Ale světlo z nich nám sem mohou promítat ze svého vesmíru, ty simulované být nemusí.
AI ale před nás položí úplně jinou otázku, umožní totiž technickou nesmrtelnost, kdy vaše vědomí neuron po neuronu postupně bude zkopírováno do stroje, což bude znamenat, že získáte věčný život ne jako kopie, ale vy jako originál bez uhasnutí plamene vašeho vědomí.
No a tady bude vpravdě hamletovská otázka, jaký věčný život zvolit. Ten technický, či ten reálný po smrti.
Váš komentář jistým způsobem vybočuje z primitivity českého internetu. Dovolil bych se Vás zeptat v jakém prostředí, v jaké instituci se pohybujete, abych věděl s jakým typem člověka si píši a pak bych s Vámi rád odborně polemizoval. Ne se vším ve Vašem komentáři souhlasím.
Tyhle interdisciplinární přednášky jsou vždycky skvělé. Někdy i samotným obsahem, ale vždycky snahou nalézt analogie, souvislosti mezi věcmi, které spolu zdánlivě nesouvisí. Tohle mě vždycky bavilo za studií na univerzitě, to propojování, setkávání se, mezioborové diskuze. (Takže kromě IT jsem chodil děsně rád na přednášky na fildu...)
Musím říct, že tahle přednáška mě donutila podívat se na AI z jiné strany, jako na konstrukt veskrze lidský, až (klidně i hrůzně) nad-lidský. Patrickův pohled na AI mi přijde relevantní, protože daleko překračuje všechny ty *boty a Alice a podobné hříčky.
Nechci se zavrtávat do jednotlivých tezí přednášky, beru je jako náměty k dalšímu přemítání. Rozvíjím především vlastní, nikoliv umělou, inteligenci :)
Jsme-li v simulaci, tak po smrti něco je. Výzkum AI může jako neočekávaný vedlejší produkt prokázat, že jsme v simulaci. A proto to strašení levoty, že nás AI sežere.
Navíc to je otázka víry, nevěřící člověk zvolí technickou nesmrtelnost, věřící tu pro něj reálnou. A to bude to dilema. Ani jeden z nich si nebude moci být jistý, že zvolil dobře.
Má pravdu ten chlapec: Samořízené auto poprvé zabilo člověka.
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/466671-samorizene-auto-poprve-zabilo-cloveka-uber-v-usa-prerusil-testovani.html
To je proto, že neukládáte historii a proto vás nezná, nabízí vám pak podle průměrného statistického vzorku. U mě třeba dosahuje vysoké synergické efekty, kterých bych se ani nenadál. Já jsem s ní spokojen.
Třeba na YT je to skvělé, podle obsahu přednášky, kterou jsem sledoval, na které třeba padl název filmu, mi ten film nabídne, je-li na YT k dispozici.
Abyste ji naučil co chcete, musíte na ty nabídky taky klikat a využívat je.