Názory k článku Předčasně zapínat digitál ano, vypínat analog ne

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 9. 2009 7:34

    bez přezdívky
    Šlo to u vysílání ze satelitu. Prostě to šlo přirozeně, vysílal analog, souběžně s ním vysílal digital a německé veřejnoprávní vysílají v analogu do dneška. Proč ? Kapacity je tam dost.

    Jde to u kabelovek, klidně si mají souběžně i analogové i digitalní a kdy analogové vypnou je jejich věc, místa je tam dost.

    Nevím, jak je to možné, ale šlo to i v Německu v pozemním vysílání. Prostě oznámili, že toho a toho dne vypnou ARD, ZDF a mdr. A místo toho najedou tři Muxy po 4 stanicích(tedy jeden po pěti, ale střídá se tam Doku a KiKa, jako u nás Cool a Prima Klub)A 13 stanic prostě jede už pře rok. Večer ještě šel analog. Ráno už jel digital. Prý to šlo takto proto, že Němci jsou bohatší stát a mají více peněz.

    U nás na zemi to nejde. Proč ? Chápu, že je omezená kapacita a jedno se musí vypnout aby se mohlo druhé zapnout. Chápu, že nejme bohatý stát. Ale, když se dělá údržba, tak také dochází třeba k půldenním výlukám a oni by to diváci v případě potřeby vydrželi třeba i 3 dni, bez té, či oné stanice, jenom, když by to potom už bezproblémově všechno jelo. Jako divák přece nebudu řešit, zda je míč na straně ČRa nebo CDG nebo O2 nebo Novy nebo Primy nebo Óčka nebo toho, či onoho. Vnímám to především jako naprosté selhání státu a jeho orgánů, úředníků, aparátů. Těch je snad dost a jsou dost dobře placeni na to, aby se o to nějak postarali ne ? Pokud to nedokáží, jsou na nic a neplní své funkce. Všem zainteresovaným soukromým subjektům, ať je to Nova nebo ČRa se přece nelze divit, že si chtějí vydělat, tedy vyrazit z toho možné i nemožné. Jde o jejich firmy a o jejich zisk. To je přirozenost každého soukromého subjektu. Ale stát, respektive jeho nástroje jsou tu od toho aby to měly pod kontrolou aby zadaly mantinely a možnosti a prostředí a tvar v kterém a jak to bude probíhat a dohlédlo se na to aby to občany, kteří platí své daně, neštvalo a nerozčilovalo a probíhalo to, co nejvíce bezbolestně, co nejrychleji atd. Takže já to vnímám především, jako naprosté selhání STÁTU, který projevil naprostou neschopnost se postarat o své občany. Pak to vůbec nemusel provádět, když to neumí a nezvládá ukočírovat a občané by se postarali sami o sebe pomocí příjmu ze satelitu a kabelovek. Což stejně mnohde, sleduje tu celonárodní taškařici, dávno, chtě, nechtě, udělali.
  • 27. 9. 2009 17:14

    bez přezdívky
    U nás to nejde proto, neboť zde není zájem. V tomto státě ne. Pak aťse ale nediví, že občané ČR nejsou na svou zemi hrdí. Proč také? Za zpackanou politiku, digitalizaci televize a rádia, neochota domluvit se! Náš stát by potřeboval jiný řád - a šlo by to (jako např.za první republiky) Poctivost a ochota udělat něco navíc se z této země vypařila.
  • 27. 9. 2009 7:33

    Jaroslav Petr
    S urychlením digitalizace, měli dojít televize a operátoři už před dvěma lety, kdy svojím handrkováním o slovíčka se musela restartovat celá digitalizace. A teď brečí že se do toho nikdo nehrne a diváci utíkají k jinému způsobu příjmu, a operátoři že jim ten drahý způsob přenosu nehce nikdo platit.
  • 27. 9. 2009 10:05

    bez přezdívky
    Také svým způsobem cesta nebo možnost řešení, které už jsem zde jednou uvedl. Že stát ať zajistí jen veřejnoprávní a zbytek, tj. komerční, ať se postará, jak chce. Tedy ať se komerčně dohodne. Jenže to skákali všichni diváci Novy a Primy, zde na tomto serveru, metr vysoko. Tady je totiž zvyk, že se na Novu a na Primu pohlíží stejně, jak na ČT a nikoli, jako na soukromníky, kteří mohou kdykoli krachnout, prodat to, přestat vysílat, přijít o licenci atd. V Německu RTL a jiní soukromníci mají být v dalších třech Muxem, má už to být MPEG4 a bůh ví, kdy to někde bude a nemám nejmenší tušení, kdy se třeba a jestli vůbec někdy objeví, tak blízko u hranic abych to chytil v Liberci. Jenže tam se bere RTL jako soukromník a nikomu nevadí, že je pouze v kabelovce a na satelitu. Jenže to je bohužel, vypěstovaný, značně zkreslený pohled českého diváka, kdy u nás se na Novu pohlíží, jako na národní televizi, pomalu důležitější nežli ČT, na kterou má automaticky nárok a nikoli tak, jak se na takové televize pohlížet má a jak se na ně pohlíží v Německu, kde soukromé televize prostě nemají takovou nezdravou pozici, jako u nás. Také jejich veřejnoprávních kanálů je více, jsou kvalitnější atd. Ale to nemá smysl srovnávat, jsme menší země a 4 kanály ČT, je až dost.

    Ale je ještě jeden rozdíl. Nevím kolik přesně dní trvala digitalizace v NSR tedy té veřejnoprávní televize ? Nebylo to náhodou celé Německo za noc ? tedy Horní vrch v Bavorsku stejně jako Löbauu v Sasku ? Mám pocit, že ano, možná s několika vyjímkami.
    Jenže, jak to bylo u nás ? Je potřeba si uvědomit, my v Liberci nebudeme čekat teď rok na Novu a Primu, ale, že už jsme čekali 1 ROK NA ČT !!! A to mluvím asi o oficiálním zahájením nebo o čem, protože v Prewze to asi v testu jede 6 let, v Ostravě 4 roky, je to tak nějak, ne ? Takže to si z nás dělají prdel ? Alespoň ČT měli zavést také za jeden den nebo tedy třeba za 3, po celém ČR, když tedy by se to mělo srovnávat jako v Německu.

    Už tady padlo, že tenhle přechod na DVB-T probíhá ještě hůře v Polsku a Maďarsku. Dobře prosím. Ale ať vyjmenují státy v EU, kde probíhá lépe a poučí se z toho, jak to udělali tam. A nekoukají furt jen, po Polsku a Maďarsku, kde to jde ještě hůř.
  • 29. 9. 2009 11:58

    bez přezdívky
    Já to říkám pořád, Rakousko-Uhersko mělo zůstat :-) Politici, kteří uvažují v horizontu 2 let a po nás potopa nemohou vyřešit zhola nic, ono nejde jen o zpackanou digitalizaci, ale i o reformu důchodového systému, privatizace klíčových odvětví atd. S mottem "teď to rozhodnu tak jak je to pro moji kapsu nejvýhodnější, dva roky to nějak ustojím (popř. 4 ale to se v našich končinách moc nestává) a pak s pytlem peněz šupky dupky do Kalifornie" nemůžeme dojít daleko.
  • 27. 9. 2009 10:28

    bez přezdívky
    Koukám, že jsem vyrobil nové město ,,Prewze", docela umění, přemýšlím, jak to vzniklo. Asi místo ,,a" jsem trefil ,,e" a v podvědomí, v setině sekundy, s tím cuknul směrem vlevo, místo, vlevo dolů, takže se tam dostalo i ,,w" dost dobrý. Ale ono je to fuk, kdybych napsal, jen ,,Pze", tak stejně každý pochopí o co jde.
  • 27. 9. 2009 12:58

    Luboš (neregistrovaný)
    Mě se taky stává a často že něco zkomolím ikdyž to po sobě vždy čtu tak chybu najdu až po vložení příspěvku a to nejsem dizlektik.Ale to není podstatný,hlavní je to aby rozvoj muxů2a 3 uspíšily aspoň o půl roku když ne asi více a hlavně spouštěly všechny muxy naráz a ne jak ted.
  • 27. 9. 2009 22:35

    Steve
    Davide, já už se vůbec nezajímám o nějakou politiku. Stačí mě slyšet jak si veřejně nadávají do hajzlů, debilů apod. a otevírá se mi kudla v kapse. Dokonce už i ten Křest'anskej Kalousek mluví jak sprostej dlaždič. Vážně by to chtělo refenestraci a vyházet je všechny z okna od těch koryt. Opravdu se český občan musí jenom stydět za naše představitele :-(
  • 29. 9. 2009 17:00

    bez přezdívky
    Hmm,říká se,že občané mají stát a vládu takouvou,jakou si zaslouží. Nezbývá než dodat,že ten politický marasmus,který tu už delší dobu panuje,si plně zasloužíme. Proč? Protože část našinců (voličů) stále chápe "stát" jako něco cizího,co má za mne něco dělat,co se mi nechce a nejlépe zadarmo. Že tato náruč státu stojí ohromné peníze, na to nemyslí,jelikož buď platí daně malé, žádné anebo si pletou pojem solidarita s parasitismem. Další část občanů,kteří se za komunistické totality měla (nezaslouženě) daleko lépe než jinde v civilizovaném světě, volí své soudruhy a nezbývá než doufat,že časem odejdou spolu se svými tělesnými schránkami. Další velká skupina, naoko zhnusena a zhrzena vývojem pro jistotu nevolí nikoho, nechápajíce že vlastně pomáhá tomu kdo volby vyhraje. Zbytek, často velmi inteligentní, chtělo by se říct "elita" národa,volí ze zla to nejmenší. Výsledek známe. Dokud k volbám nepřijdou opravdu všichni a hlavně řádní a slušní občané,nemůžeme chtít řádný a slušný stát.

    A hlavně si už musíme jednou jasně a veřejně říct, kde stát zasahovat bude a kde již ne, co se bude regulovat (a proč) a co ne a kolik jsme ochotni za toto "divadlo" státu na daních zaplatit. Bohužel, mé zkušenosti jsou takové, že nejvíc by po státu chtěli ti,kteří se na jeho financování podíleli nejméně a jsou i nejvíce slyšet.

    Náš stát není bohatý (a dlouho nebude) a není možno po něm chtít,aby uživil např. německou garnituru úředníků,kteří umějí regulovat kdeco. Prioritou našeho státu musí být co nejvzdělanější občan a ne co "nejvzdělanější" úředník. Pokud to nepochopíme, bude s námi zle. Chtít v tomto stavu po našem státu, aby do všech detailů zreguloval a zařídil přechod k DVB-T a vyhnul se přitom kolapsům jako např. ve Španělsku, je přinejmenším troufalé. Váš JAK
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).