Už pár let provozuju asi jediný gopher server na cz doméně, světově těch serverů jsou ale řádově stovky. Stejně jako jiné oblasti počítačové historie, i gopher je koníčkem množství lidí. Funguje full-textový vyhledávač Veronica-2, na Gopheru si lze přečíst denní zpravodajství, předpovědi počasí atd. Dovolím si pár odkazů:
stručný úvod do Gopheru: http://blog.i-logout.cz/901583-technologie-v-propadlisti-dejin-9-gopher.php
všechno, co jsem napsal o Gopheru u sebe na blogu: http://blog.i-logout.cz/tag/gopher
můj Gopher: gopher://i-logout.cz
a centrum všeho dění na Gopheru - server Camerona Kaisera: gopher://gopher.floodgap.com
Ovšem jako nejvýznamnější den pro elektronické komunikace v ČR vůbec - Internet, telefony, atd. byl den 1. 1. 2004.
Tehdy se zvedlo DPH na telekomunikační služby z 5% na krásných 22%, kde se v podstatě drží dodnes (21%), protože se na telco služby blbečci rozhodli uvalit plnou a ne sníženou DPH.
Osobně si myslím, že telekomunikace patří do základní infrastruktury, jsou klíčové pro ekonomiku a DPH by se na ně nemělo uplatňovat vůbec. Důležité není vydělat na každém hovoru, SMS a bajtu přenesených dat. Důležité je lidem toto umožnit, aby pomocí telekomunikací vznikaly businessy, které potom mohou generovat daňové odvody.
Alespoň já pokládám za rozumnější vytvořit takové podmínky, aby podnikat přes Internet mohl kdokoliv a pak pobírat daně z tohoto podnikání. Než vytvořit podmínky takové, kdy to pro většinu lidí není finanční a administrativně únosné, takže nebudou dělat nic a stát získá akorát pár korun navíc ze služeb, které čerpají pro vlastní potřebu.
Pri procitani clanky mne dost prastil do oci obrazek pod timto textem:
"Na dalším obrázku vidíte (o něco starší) domovskou stránku VOL v jiném historickém browseru: NCSA Mosaic."
A sice kvuli tomu, ze je na nem vlevo dole reklama na nas (resp. rodicu) tehdejsi velkoobchod. Mne tehdy bylo cca. 14 let, ale tu dobu kolem pocitacu a internetu si dodnes moc dobre pamatuju.
Chapu tu mistni nostalgii, ale soudruzi ve Francii tohle uz meli poreseny skrz osmdesaty leta... Akorat asi jako vzdy nedotahli myslenku do konce.
https://www.youtube.com/watch?v=wDTt7Pw-4GM
A ano, neni to jedina pre-www sit, ale tahle byla fakt paradni na pouzivani (vcetne videohovoru).
Mozna by stalo za to sepsat clanek o techto pre-dpotopnich technologiich. :)
Tohle zní docela dobře, jen taková otázka: Kolik procent trafficu tak asi reálně připadá na podporu byznysu? U telefonních hovorů by se to snad ještě dalo měřit s tím, že by výsledek mohl být zajímavý, u SMS by to možná mohla trochu zachraňovat různá automaticky generovaná upozornění (přijali jsme vaši objednávku, vaše zásilka je expedována, vaše zásilka dorazila na výdejní místo), ale u dat? To už lobujete za zrušení DPH jako takové, protože vcelku cokoliv se dá nějak využít pro tvorbu byznysu.
A ta rychlost s MNP5 kompresi :-) Na druhou stranu slo o plnohodnotne nefiltrovane pripojeni. Co se tyce celkove rychlosti, v te dobe VOL nemohl mit z politickych duvodu kabelovou pripojku, takze konektivita byla zajistena satelitem do Teleglobe, diky cemuz byla odezva podobna dnesnimu GPRS. Teprve pozdeji se objevil prvni peering http://www.lupa.cz/clanky/video-on-line-rychleji-doma-i-ve-svete/
Pak radost v roce 2000 kdy Dattelkabel dokazal v tu dobu nemozne, konecne se zbavit Telecomu a byt pripojen 24 hodin denne rychlosti 128k/64k za fixni mesicni cenu v radu stokorun. Opet dalsi revoluce.
INTERNET BEZ REKLAM ale skutečně bez reklam. Prohlížeč jako samostatný program, vivat Netscape!!! Když se mluvilo o internetu tak 99% populace nevědělo vo co go.
A to nejlepší ŽÁDNÉ ALE OPRAVDU ŽÁDNÉ POŘÁDNÉ VYHLEDÁVAČE. A nejlepší bylo stahovat 10 MB soubor 14,4 kbitem a když vám po hodině spadlo připojení to byla sranda.