Zase jeden co neumí číst!!! a šíří bludy a nesmysly. DVB-T je odolné proti odrazům! Pre-echo není odraz. Pre-echo je současný příjem z více vysílačů. Pokud to nechápeš, tak se k tomu raději ani nevyjadřuj! Právě takoví jako jsi Ty šíří stále nesmysly jak o samotném DVB-T tak i o SFN!
Jinak článek je to velmi dobrý, pravdivý a korektní. Autor zaslouží pochvalu a uznání!
Mě to fascinuje především v případě toho Domažlicka. Tam by se tento efekt projevovat téměř neměl. Odvolávat se ve všem na pre-echo je opravdu odvážné.
Buďte laskavě konkrétní, a jmenujte ty Hujery. Na druhou stranu není hloupý ten kdo hlouposti káže ale ten kdo těm hloupostem věří. Přinášet osvětu je v tomto případě nezáviděníhodný úkol. Často se tak člověk stane terčem posměchu a pohrdání. Až čas pak ukáže kdo měl pravdu!
Díky.
-ta první věc souhlas, ale jak sám píšete je to o těch zodpovědných, tedy ne ve smyslu že by sami překypovali zodpovědností, ale jsou za něco odpovědní z hlediska své funkce. To však neplní jak by měli a výsledkem je to co se děje...škoda mluvit.
-druhá věc: souhlasím s vámi, ale je to o člověku a jeho poctivosti případně zodpovědnosti, myslím toho odborníka (ne zákazníka :-). Nepoctivci jsou všude, kteří z toho chtějí jen co nejvíc vypráskat... S tím nic neudělá ani nejlepší ISO norma :-)
pre-echo není odraz, ale opak odrazu, předbíhání.
A co se týká neduhů DVB-T ty jsou a byly vždy známy, tvůrci systému o nich věděli stejně jako odborná veřejnost. Ale pre-echo ani ostatní "neduhy" nejsou neduhy ale vlastnosti! Když má něco nějakou vlastnost a konkrétní způsob použití tak aby se možné problémy neprojevily, a použijete to blbě tak neduhy vyniknou. Věci co si koupíte taky musíte používat v souladu s návodem. Máte to v každém záručním listu i napsáno. Že diváci neví o problému a neřeší ho do doby než se u nich projeví, není chyba DVB-T ani jeho neduh. Pokud efekt vznikne není to protože by někdo něco špatně vysílal. Jak tu už kdosi napsal, diváci neumí dvb-t přijímat!
Na analogu není nic co by bylo lepší. Je to uplně jiný systém a je přežitý.
Dobry clanek.
Jen drobne pripominky:
- K neuchopitelnosti pre-echa. Neni to az tak nemeritelne. Je pravda ze kombinaci signalu existuje nekonecne mnozstvi, ale podobne jako je mozne merit selektivitu, je mozne merit odolnost na (pre-)echo. Verim, ze i mereni pro jeden typicky pripad by bylo velkym prinosem oproti soucasne tajemne mlze kolem pre-echa. Jen by se zucastnenym kolem digitalizace muselo chtit.
- K posouzeni odbornikovi. Idealni pripad: antenar zmeri signal v antene/rozvodu a zjisti, ze hrozi problem s pre-echem. Proto nasmeruje antenu nebo prida antenu tak, aby kazdy vysilac mel nejlepe svoji, spravne je slouci atd. Vysledkem je 100% signal - tedy takovy jaky lze v dane lokalite dosahnout. Obavam se ale, ze to casto dopadne tak, ze antenar rekne, no uroven tady mate spravnou, prebuzeny to neni, tak pokud vam to ted nejede tak si kupte jiny STB ci TV. Pripadne si necha zaplatit nove zesilovace a nastaveni urovne, ktere ale s preechem nic neudelaji.
Tato informace tam ani být nemůže. Nejsme v analogu kde se každá příčina projevovala nějak jinak. Problémem digitální televize je, že jakýkoli problém se vysktne tak důsledkem je tzv. čtverečkování, rozpad nebo výpadek obrazu. A těch příčin může být řady a důseldek je vždy stejný. Proto se takovou radu nikde nedočtete, a kdo ji na dálku dává (alespoň bez velkého množství indicií) tak je nezodpovědný.
Dovolím si malou polemiku: v době kdy jsme měli všichni škodovky 120ky si to každý spravoval sám, stačil šroubovák nebo místní všeuměl... Dnes se nikdo neodváží na motor nebo elektroniku moderního auta ani podívat, vše se zjišťuje diagnostikou v odborném servisu pomocí speciálních přístrojů. Analogie s televizí je stejná... zvykněme si na to. Zpět se už nedá a nová doba je taková. Pokud člověk neidentifikuje nějaký jednoduchý problém typu špatný kabel apod, nezbude než zavolat fundovaného člověka. Ten pokud ví kam sáhnout a je vybaven potřebou technikou tak musí problém rozpoznat. Obyčejný člověk doma se settopboxem to nemá šanci nikdy zjistit...
budu citovat sám sebe z článku:
-Tímto řešením jistě nebude pokojová anténa, u které nemůžeme zvolit prakticky nic, žádaný směr ani polarizaci. Musíme se smířit s tím, že nejlepší anténou je venkovní, stabilní, a k ní případně odborně navržený rozvod. Tím předejdeme většině problémů, které se vyskytují při laickém nebo polovičatém řešení. Při anténě určené na žádaný signál, otočené k žádanému vysílači, se správně zvolenou polarizací, případně sloučenou s jinými anténami na jiné multiplexy navržené stejným způsobem, nemůže problém pre-echa s pravděpodobností hraničící s jistotou, vzniknout.
-Když se na tím zamyslíte, odpovíte si i sám. Příjem na náhražkovou anténu (prut, jakýkoli pokojový bastl apod) nemůže být nikdy zaručeným příjmem. Tím že máte stabilní antény, na nich TV a STB jak jste popisoval, jste problém vyřešil, resp. mu předešel podle toho co jsem napsal v Článku. Pokud to hrálo na náhražkovou prutovou anténu a teď jsou problémy tak jste si tím jen ověřil, že prut, teleskop a jiné pokojovo-náhražkové věci dostávají svého jména, jsou jen náhradním řešením. Každý kdo si zalepí díru v okně na autě igelitem použil náhradní řešení a nedá se od něho moc očekávat. Neprší tam, ale není přes to vidět a asi to časem upadne. Když zvolí pořádné řešení, tj. sklo k tomu určené a odborně nainstalované, vyřešil problém zcela. Analogie je zřejmá... Když to na prut nebo kus drátu hraje, buďte rádi. Ale když nehraje, nemůžete se divit. Není to kvalitní řešení, je to jen náhražkové řešení. Nedá se to vyžadovat!
To si ale reklamujte u výrobce ostřikovače, ne u mne!
Experimentální vysílání podle svého názvu byl EXPERIMENTÁLNÍ!!! Kdo koho nutil pořizovat si na něho STB, dávat ho do STA apod???!!! Nevím o tom. Kdo se o to zajímal věděl že pak přijde definitivní řešení. Pokud si postavíte barák vedle cesty která je tam dočasně, je to o ní známo a ví se že bude odstraněna, a pak ji vybagrují a přesunou o dva kilometry jinam, tak snad máte právo ji vyžadovat? Řvát že vám ji odstranili a může ze to ten druhý??? Asi ne... je to váš problém.
Experimentovali vysílatelé, nikdo nechtěl po lidech aby experimentovali oni. Že se to táhlo je věc zodpovědných orgánů, ale celou dobu tu jel analog a nikdo nikoho do ničeho nenutil. Byl tu satelit, kdo chtěl mohl si ho dát.
Odborníci vystudovali dávno a studují stále, ale těch se většinou ti co tahají za páky neptají. Jen pak musí hasit problémy a dezinformace, které někdo jiný nadělal.
S tím porušením záruky bych i souhlasil, kdejaká lama nebo blondýna je schopná tam nalít i něco uplně jiného...
to je jednoduché, kopu za DVB-T, zcela obecně, protože se věnuju DVB-T a ten článek je o DVB-T! O technice! Ne o firmách a penězích! Nemám nic s žádnou firmou a nejsem nikým motivován pozitivně ani negativně. Provozuji pro své použití satelit i pozemní digitál, mám samozřejmě pozemní analog protože v digitálu u nás je toho zatím minimum a dále jsou u nás analog pozemní slováci. V bytě mám kabelovku, analogovou protože v té digitální nabídce je pro mně zbytečně moc programů, na TV se skoro nedívám tak to nemá smysl. Jediné co nemám je IPTV, není důvod. Neodsuzují žádnou technologii, každá má své použití a okruh zákazníků. Co odsuzuji je špinění DVB-T jen proto, že se to někomu hodí a chce na tom vydělat.
Tak proč myslíte že za někoho kopu? Protože mám názor a za tím si stojím? Spíš to u Vás bude "podle sebe soudím tebe", takže se tážu za koho kopete Vy?
obávám se že v tom máte trochu hokej. Mluvit dnes o nějaké firmě že je taková nebo onaká, v této globální mašinerii, je nesmysl. Ale když se tedy bavíme o ČRa tak na nich nic holandského nevidím, stačí se podívat na strukturu vlastníků:
prof. Sýkoru neznám, asi není v mém okruhu osob, znám zas jiné prof. , doc. a ing. a jinak erudované odborníky. Čerpám z vědomostí svých i jiných lidí, ze zkušeností svých i zprostředkovaně jiných, odborné literatury atd, tak nevidím důvod ptát se jako nějaký školáček na něco někoho koho ani neznám a jehož má někdo druhý (Vy) jako svůj zdroj a vzor informací "jak to funguje".
Na označení jak je článek hrozný síly máte, na to napsat v čem a vysvětlit svůj jiný názor už ne. To o něčem vypovídá. Když se Vám zdá článek hrozný, jistě rád napíšete také nějaký na podobné nebo příbuzné téma a dokážete tak, že máte pravdu. Dále to asi nemá smysl komentovat a rozebírat, není totiž co.
Protože to není o odbornících, ale o businessu, penězích a manažerech. Říká se, že technici se vždy domluví. Ti co tahají za páky však ze všeho chtějí vypráskat co nejvíc peněz za jakoukoli cenu...
když si to po sobě přečtete a trochu se zamyslíte, musí Vám být jasné že to nemá s pre-echem nic společné!
Napsat:
Na těch PRE ECHO nedělá problémy. Problém dělá jenom na kapesní televizi (Sencor, nebo něco takového) ale když to připojím k pořádné anténě, tak ani tam ne.
Pokud jste dočetl článek až do konce, tak snad jste pochopil co děláte špatně! Problém s pre-echem nemá LCD Sencor! Nemá ho nic, jen jste ho připojil na špatnou anténu. Když jste ho připojil na stejné antény jako ostatní dvě TV tak problím nebyl! Ve chvíli kdy ho použijete na prutovou anténu tak má problém. A to je jako důvod že za to může ta TV? Nebo že za to může pre-echo? Kde jste na to vůbec došel? Jak víte že to není nedostatečná urověň signálu na ten obyčejný náhražkový prut?
Pro většinu lidí v tomto státě stačí jednoduché jednoslovné zaklínadlo na cokoli. Viz. politika, konkrétní příklady sem radši tahat nebudu....
Osobně bych zakázal lidem kteří o tom nic neví používat odborné výrazy a hledat příčiny. Ve chvíli kdy ani nevím co je pre-echo ale svádím na něho problém s příjmem, přitom nedokážu absolutně žádným způsobem disgnostikovat jaká je příčina problémů, to je amaterismus, diletantismus a šíření poplašné zprávy.
to neříkám, ale tlačit lidem do hlavy něco co němají šanci pochopit je kravina. Proč právník studuje 5 let když se každý můžeme hájit sám? Proč studuje inženýr 5 let když pak každý neumětel píše po inetrnetových diskusích jak se to má s DVB-T a vykládá co je kde špatně a jak co řešit, aniž by vůbec tušil o čem je řeč?
Valit lidem do hlavy že všechno zvládnou je nezodpovědné a je to blbost! Že někdo zaplatí za výměnu vody v ostřikovačích je problém toho neschopného kdo to zaplatí a neumí to, ne toho kdo to udělá a vezme si tu svoji taxu! Nikdo nikoho do ničeho nenutí. Když je někdo tak schopný si to vyměnit v autě, nebo si pořešit přijem DVB-T, je to jedině dobře. Ale nenuťte lidi kteří o to nestojí aby toto dělali! Stát měl lidem poradit kam se obrátit pro info, radu a službu. Ne z lidí dělat anténáře. Že na tom vydělá ten kdo tomu rozumí, tak už je to ve všem. Kdo se tomu věnuje, svůj čas energii a peníze aby tomu rozuměl, si tu odměnu zaslouží.
"Cíleným příjmem vzdálenějšího vysílače je možné pre-echo zcela vyloučit."
1) Ja jsem popisoval realnou hrozbu problemu pre-echa mezi lidmi. To se nevylucuje s tim, ze se znalosti veci lze problem potlacit.
2) Ani cileny prijem vzdalenejsiho vysilace nemusi problem vyresit, protoze a) nekdy jsou oba vysilace stejnym nebo blizkym smerem b) i pokud jsou rozdilnym smerem nemusi smerovost sirokopasmove antney (zejmena na nizsich kanalech) stacit. Pak je nutne pouzit vic anten atd.
Dobra, "aktivni odraz" neni nejpresnejsi termin, v cestine je asi lepsi termin "aktivni ozvena". Neni to zadny technicky termin, jen jsem tim chtel poukazat na to, ze odraz od kopce a signal z druheho SFN vysilace se v principu v nicem nelisi.
Tady se vyjimecne pana Racze zastanu ;-). Na domazlicku je 1) blizky vysilac 10kW, vzdaleny 100kW a 2) blizky vysilac neuplny, vzdaleny kompletni. Tedy opravdu idelani podminky pro vznik problemu s pre-echem. Takze me fascinuje, ze na Domazlicku ten problem vylucujete.
K tem odrazum a pre-echu. Zbytecne napadate pana Sindela. Odraz muze byt pasivni (od kopce) nebo aktivni (od SFN vysilace). Ucinky jsou naprosto stejne. Pre-echo je specialni pripad odrazu, kdy prvni signal je slabsi nez pozdejsi. Jedine co je mozne rict, ze problem s pre-echem v drtive vetsine vznikne diky SFN vysilacum, ale diky kopcum jen vyjimecne.
Souhlas. Od začátku jsem nechápal proč zas svatá EU nás donutila udělat technologicky neutrální kampaň! Vypíná se pozemní analog, zapíná se pozemní digitál. Tak má být kampaň o DVB-T! DVB-S, -C nedejbože IPTV jsou čistě komerční projekty! Ať si dělají reklamu a prodávají se samy! Nejvíce mne to štve u IPTV, kde je snad krom 802.CZ jediný operátor a to je ta odporná monopolní Telefonika O2 alias Telecom! Všichni pomlouvají DVB-T, ale nebýt jeho nemají kšeft! Všichni se jen živí na tom že se opouští analog a špiněním DVB-T si dělají zákazníky. Státní peníze na technologicky neutrální kampaň jsou jen peníze na reklamu jiným formátům čistě komerčním soukromých firem.
Pozemní vysílání je ze zákona, reguluje ho a povoluje náš stát. Satelit je komerční věc zahraniční firmy, že šla v roce 1997 ČT na satelit byl uplně jiný důvdo který tam pominul, ale zůstali tam. Jenže není to priorita, je to čistě komerční věc. Kdykoli si vzpomene nebo vypší smlouva můžou české stanice na satelitu skončit. Na pozemním to nejde, to je regulováno a licencováno naším státem, a ČT tak podle zákona i vysílat musí. Kabel a IPTV jsou naprosto soukromé záležitosti, tvrdý business.
Kdo namítne že DVB-T je taky business, protože ho provozuje ČRa a jiní, musí si uvědomit že když by nebyly ČRa bude někdo jiný. ČT si ze zákona musí zajistit vysílatele, soukromé subjekty s licencí také. O satelitu, kabelu a IP to neplatí.
Neustálá propagace satelitu, kabelu a IPTV je jen vyhazování veřejných prostředků do kapes soukromým firmám. Od začátku měla být kampaň technologicky absolutně diskriminační a zaměřena jen na DVB-T, maximálně se zmínkou o alternativách.
Ano, bohuzel je to tak. Ale cely tento spor o kampan ma na svedomi vlada. Je totiz otazkou o jake kampani je vlastne rec.
Je to kampan k:
a) prechodu ze zemskeho analogoveho vysilani na zemske digitalni vysilani
b) prechodu na digitalni televizni vysilani
Zatimco v Evrope domluveny prechod (ITU Zeneva 2006), v Cesku schvaleny TPP vladou a cinnost NKS se tyka bodu "a", tak Navrh kampane (http://www.mvcr.cz/soubor/informacni-kampan-pdf.aspx) schvaleny vladou se najednou tyka bodu "b". Jak uz jsem tu vickrat psal je to velice nestastne a matouci a doplaci na to zmateni obcane. O zneuziti "vladniho prechodu" se uz parkrat postaralo O2,UPC atd. Opravdu netusim, proc by z verejnych penez mela byt financovana kampan k prechodu z kabeloveho analogoveho vysilani na kabelove digitalni vysilani.
Vlada a NKS tak podlehly zajmovym skupinam na ukor obcana.
no jo, jenže my se tu celou dobu nebavíme o odrazu, ozvěně, tj. echu, zpožděném signálu, na který funguje ten ochranný interval. Ale o pre-echu, což je signál ne zpožděný ale předbíhající! tedy opak odrazu... a ten nevznikne odrazem ale jen od bližšího vysílače v SFN.
...chybne navrzeny...zparchantely...
Ja bych nebyl tak striktni. Prijimace pouzivaji k synchronizaci FFT okna jednu z peti moznych metod, nichz kazda se ponekud jinak chova pri vicenasobnem prijmu (v ramci guard intervalu). Sofistikovanejsi metody mohou byt narocnejsi na (vypocetni) cas, takze by se mohlo stat, ze by prijimac nebyl schopen provozu v situaci, kdy se signal v case meni. V clanku je uvedena jako priklad urcita konfigurace vysilacu a modelovana pravdepodobnost prijmu pro ruzne synchronizacni metody. Pro jinou konfiguraci vysilacu mohou byt vysledky jine. Dovozuji: pro ruzne "pokazeny" signal muze byt nejlepsi pokazde jiny DVB-T prijimac a nelze tedy rici ktery je lepsi - nekde je lepsi tento, jinde jiny.
Bydlím v Ostavě, kde máme v jednofrekvenční síti programy ČT. Mám starou televizi s STB technisat a plasmu Panansonic. Na těch PRE ECHO nedělá problémy. Problém dělá jenom na kapesní televizi (Sencor, nebo něco takového) ale když to připojím k pořádné anténě, tak ani tam ne.
zato když pročítám Vaše příspevky, nevidím v nich nic co by někomu radilo, snažilo se vysvětlit nebo osvětlit. Jen plácáte od ničeho k ničemu a říkáte jak kdo druhý co udělal špatně. Jan Man by z vás měl radost... Pošlete mi odkaz na jediný příspěvek kde jste se snažil něco vysvětlit nebo něco řešil. Jinak po vzoru onoho JM ukončuji diskusi s Vámi. Máte v této diskusi 6 příspevků, ve všech jen plácáte oničem a jejich hodnota je nula... Když poukazuji na to co je špatně, musím mít vysvětlení jak je to správně. Vysvětlení, ne pár prázdných keců. Pokud nemám, jsem potichu!
Holanďani nás maj v hrsti :-) Mohu poprosit o ZDROJ té pohádky s Ještědem? Mám pocit, že tenhle blud byl psán kdysi v novinách a jak známo novináři vše třikrát překroutěj a pak z toho je tahle hloupost, že tu půjde bez Ještědu.
Já se obávám, že to vzniklo z toho že ČRa kdysi snad prohlásily že Ještěd nebude vůbec použit pro dvb-t, ale to se pak hned snad korigovalo na něco ve smyslu, že nebude v základní primární síti vysílačů, ale v sekundární. Což ve svém důsledku pro diváka má nulový význam jestli je pro ČRa primární nebo sekundární. Hlavní je že se z něho vysílat bude.
Sbornik z Pardubic nemam, ale jestli napisete nazev, treba by se to nekde naslo. Nechci se nikoho dotknout, ale mozna bych se na CVUT neobracel na odbornika na obecne MIMO systemy, ale spise na pana Ulovce, ktery ma s mereni DVB-T zkusenosti.
V článku mi chybí informace, jak se preecho projevuje a jak ho je možné rozeznat od jakéhokoli jiného rušení. Rušení dělá čtverečky a nebo výpadek obrazu. Preecho poznám podle toho, že dělá kolečka?
Tak to se asi nejedná o pre-echo, ale spíše o nízkou úroveň signálu na prutové anténce u té přenosné LCD zn. Sencor. (Jinak malou LCD této značky také vlastním a v DVB-T se u ní pre-echo neprojevuje! Ani s malou prutovkou, ani pokud ji připojím na venkovní anténu.) Odzkoušeno v místě, kde měly 2ks STB jisté značky s pre-echem velké problémy! Po výměně STB za jinou značku vše v naprosté pohodě.
No ale před tím, než se spustil druhý vysílač z Hošťálkovic, tak z příjmem problém nebyl. A dodnes není s žádným jiným muxem, anis 32 kanálem, který vysílá 2 kW. Takže jsem si to tipnul na to PRE ECHO. Slabým signálem to není v žádném případě.
Cíleným příjmem vzdálenějšího vysílače je možné pre-echo zcela vyloučit. Pokud někdo ovšem přijímá na nekvalitní anténu pak si o pre-echo přímo říká.
Pojem "aktivní odraz" je mi neznámý. Druhý vysílač v síti nevytváří odraz ale nějaký druh echa. Proto se tomuto jevu také říká pre-echo.
Krásně tendenční rozhovor, kdo by to byl čekal, že když probíhá kampaň k digitalizaci POZEMNÍHO analogového vysílání, tak se bude především odkazovat na jeho nástupce v podobě DVB-T. Vůbec mě to nepřekvapuje >> parabola+vyleťal+skylink showman nic víc netreba dodávat.
V Praze je ale jeste jiny problem. A to ten, ze mame dva muxy 3 pricemz jeden jede ze Zizkova vertikalni polarizaci a druhy ze sfn CDG horizontalni polarizaci. Pri vertikalni polarizaci anteny zmizi signal slabych vysilacu CDG a pri horizontalni je zase preecho s Cukrakem. Slucovat signaly ze dvou anten s rozdilnou polarizaci u tak blizkych kanalu je velmi slozite a drahe.
Tak to nejsou novináři, to je TPP. stačí si dohledat první dva. V nich Ještěd nefiguruje. Dle nich bylo tvrzeno, že Liberecko bude pokryté částečně z Bukové hory a částečně z Černé hory. Teprve ve třetím TPP se objevuje Ještěd. Ono tam nešlo o malou věc. Ale o velmi vysokou částku z EU jako dotaci na obnovení kulturní památky, jenže tam je podmínka, že to zařízení nebude výdělečně činné, tede generovat nějaký zisk. Takže na něm nesmí být umístěný žádný vysílač. Protože se ale podařilo Ještěd jako vysílač zachránit. Prostě opravdu zjistili, že bez něj nepude, tak o tu částku zpuchli. A nedostanou Radiokomunikace z EU, nic. Takže jsou k vůli tomu taky pěkně naštvaný. Ostatně stále z něj jede za chvíli Mux 1 a za rok Mux 2, stále se neví, kde bude Mux 3 asi dle původního plánu, Černá, Buková a Mux 4 se stěhuje Hanychov, Krajský úřad nyní prý Jablonec.
zase jeden co nepochopil. Guard interval funguje v OBOU pripadech.
Problem pre-echo je jinde. Slabsi signal dorazi drive nez silnejsi a to muze znast nektere CHYBNE NAVRZENE prijmace ktere pak spatne vyhodnoti kdy je GI a kdy uzitecny signal. Proste nepoznaji kdy maji zpracovat signal.
No jo, koukám, že ono už to ti Holanďané prodali (Arabum) no to je ještě lepší, cituji: ,,Největší soukromou transakcí na českém trhu byl odprodej české telekomunikační a vysílací společnosti České Radiokomunikace za 1 536 miliónů USD. České Radiokomunikace byly odkoupeny skupinou zahraničních investorů Lehman Brothers, Mid Europa Partners a Al-Bateen Investment. Prodejcem Českých Radiokomunikací byla holandská společnost Bivideon.! No, jo nebyli dotace z EU. Tak teď už chápu, proč může jet i Ještěd. Nevěděl jsem, že to už prodali.
Je třeba si uvědomit, že pro přechod na digitální vysílání je ČR z technických důvodů rozdělena na tzv. ucelené oblasti. V příslušné tabulce je pro každou tuto oblast uveden jeden vysílač (tzv. vysílač velkého výkonu). To ovšem neznamená, že tento seznam vysílačů je konečný a že se v dané oblasti nebude vysílat i z dalších stanovišť.
Například již spuštěné vysílače Domažlice, Chomutov, Cheb, Jáchymov, Votice, Mikulov a další plánované nejsou také v TPP uvedeny. A zmíněný vysílač Liberec - Ještěd není uveden ani v poslední verzi TPP.
Když už se vědělo, že ty prachy nedostanou a že to bez něj nejde...
Před tím tam NEFIGUROVAL, což máte jasně napsáné i zde...
Čili obracet začali Holanďani až později.
Další, co jsem našel je citace, co má v blogu p.Duspiva:
,,Už víme, že Ještěd je místo mezi mraky. A že lidé jsou také jako mraky - nikdy neví, kdy se srazí a zase roztrhnou a také je něco žene. Otázka je, co žene Radiokomunikace. Teď prohlašují, že na Ještědu počítají s digitálním vysíláním. Na druhou stranu tu ale existuje určitý Národní technický plán přechodu na digitální vysílání, a v něm nic takového neobjevíte. Takže si buď šikovně vymýšlejí, nebo jde o plány, které přijdou na řadu až bůhvíkdy. Jenže mezitím ten architektonický skvost mezi mraky chátrá. Prý by ho mohlo zachránit, kdyby se z naší oblohy přenesl na památkářské nebe UNESCO. A to by znamenalo návrat interiérů do původního stavu. Což je nepochybně dobře, ale trochu se bojím, jestli by to neznamenalo konec pro moje zamilovaná závěsná houpací polovajíčka.. Kdyby to hrozilo, jsem připravený založit vlastní sdružení - UNESTO. (pozn. podobná iniciativa byla před asi 3 lety se stejným názvem v Krumlově..)"
Takže já jen tvrdím, že v prvních 2 TPP se s Ještědem nepočítalo ani primárně ani sekundárně ani vůbec nijak a pak Holanďani, obrátili. Asi přišli na to, že v kopcích v Česku to funguje jinak nežli v rovinách v Holandsku.
Mate recht, az budou TV/PVR mit zadku pristroje jeste FX 1Gbps Ethernet s moznosti IPv6, tak si tuto televizi hned koupim. Ale zatim delaj televizory/PVR jen s DVB-T, maximalne jeste tak s DVB-C.
Zdroj: MF Dnes, ČT :-) "Nejznámější český vysílač na Ještědu (Liberecko) není na seznamu vysílačů, ze kterých se bude šířit digitální vysílání." Tím seznamem byl na 100 % míněn TPP ve kterém není uveden a z toho si ty "zdroje/novináři" odvodili, že se vypne a šmitec. V TPP byla vždy uváděna primární síť, jenže to by se někdo z novinářů musel obtěžovat zjistit podrobnosti. Takhle vznikají bludy, díky informačnímu šumu.
... a presto se na Jestedu letos v cervenci vypne analogova CT2 a spusti verejnopravni multiplex:
31.7.2009 vypnutí ČT2 Liberec Ještěd 43 Přechod z analogového na digitální vysílání střihem na stejném kmitočtu
31.7.2009 zapnutí síť 1 Liberec Ještěd 43 Přechod z analogového na digitální vysílání střihem na stejném kmitočtu
( http://www.ceskatelevize.cz/specialy/digict/kapitola3.htm )
Pokud by nebyla pravdiva posledni veta, muzete nejak vysvetlit rozdil C/N asi 3,6 dB pro "ceske COFDM parametry" mezi "Gaussian Channel" (signal bez ozveny) a "Rayleigh
channel" (signal s mnoha ozvenami) uvedeny primo v norme EN300744? Pritom uvedeny "Rayleigh channel" nemusi byt nejhorsi pripad signalu s ozvenami a uvedeny rozdil C/N je simulovany, pro realny prijimac muze byt vetsi.
Ono to neni trivialni, spise hodne naopak - osobne bych to z rukavu "nevysmahnul". Kazdopadne jestli mate sborniky z konferenci Radiokomunikace z Pardubic, tak v jednom starsim je clanek od Jana Sykory (FEL CVUT) s celym odvozenim a komentarem prave k tomuto tematu... Je to dobre precist cele nez tu nejak zjednodusovat apod.
Zcela chápu, co jste chtěl říct a souhlasím. Mi vadí, že článek vyznívá tak, že se nám sice s digitalizací něco nepovedlo, ale můžete si za to sami, vážení debilní uživatelé.
To si nesmíte tak brát, pan autobazar je známý prudič. Souhlasím s Vámi, já mám s náhražkovým příjmem také své zkušenosti, viz mé příspěvky do starších diskuzí. Experimentuju s prutovou anténou 55 km od Žižkova/80 km od Cukráku směr SSV - Kosmonosy a okolí - a chodí mi tu na jednom místě v místnosti MUX 1 z Prahy, jinak nic. Tuner MSI DigiVox II v 3.0.
Samozrejme, ze uvedeny clanek pre-echo vysvetluje.
Nejprve si musite uvedomit, ze jsou omezeni systemu DVB-T jako takoveho (idealni prijimac) a pak prakticka omezeni zpusobena nedokonalym prijimacem (dle vasich slov sparchantelym). Pre-echo patri ciste do tech praktickych omezeni (nedokonaly algoritmus). Do tech teoretickych omezeni (systemovych) patri treba 0 dB echo v GI.
Vase body 1-3 jsou spravne. Konstruktivnim sectenim v GI se rozumi opak destruktivniho, tedy ze takove echo zasadne nevadi (skodi min nez mimo GI), porad ale mirne zhorsuje pozadovany odstup signal-sum (o tom se v tom clanku nemluvi, protoze clanek je o synchronizaci). Pokud by jste ten clanek cetl poradne, pochopil by jste ze problem "pre-echo" je prave spatna sychronizace - spatne umisteni FFT okna na symbol a v dusledku toho silne ISI. Tedy sparchantely prijimac bez echa funguje dobre, ale s pre-echem je prijem bud nemozny uplne, pripadne za cenu enormniho narustu pozadovaneho odstupu signal-sum. Sparchantely algoritmus proste nepocita s tim, ze prvni signal (pre-echo) muze byt slabsi nez pozdejsi (hlavni signal).
Na konec poznamku. Smerova antena je vhodna nejen proto, aby vyloucila problem s pre-echem u sparchantelych prijimacu, ale taky pro to aby potlacila obecne vsechna echa (v GI) a lepe tak fungoval i idealni prijimac.
No, když není uveden, tak není uveden, to je snad jasné, ne ? Nebo to si hrajeme jako děti na nějakou skrývačku, jako, že není uveden a kdo ho odhalí, tak vyhrává nebo co ? Tak snad jako vědí jestli má bý uveden nebo nemá být uveden ? Nebo jako to si dělají z veřejnosti prdel ? Mně to od začátku celého DVB-T tak případá a asi nejsem sám. a furt ještě nevím, kde je ten mux 3, to je jako ta Černá a ta Buková ? No, tak to by jsem se ozval být Z1 nebo Očkem...To myslí vážně ? Pak lze i chápat, že původně mohli myslet vážně i ten Mux 1 and 2 z téj Bukovky a Černej... Však je to celé srandička celý vošklivý přechod jakési a nic jiného...Jak na to tak blbě nezávisle koukám... Tož každému říkám, sat si kup a budeš mít od těch zasranů a podvodníkú pokoj...A tak to bohužel je...A to říkám, že proti DVB-T, ve své podstatě nic nemám a šíření je to jistě přínosné, ale ne, to, po česku, dělané...Toť cca vše...
Bohuzel se to nikde on-line najit neda - uz jsem to hledal, abych sem dal odkaz... jedine projit starsi sborniky, tech clanku tam ma p. Sykora jen nekolik (viz jeho web na CVUT).
Oba pany velmi dobre znam a Prof. Sykora je opravdu ten pravy pro tuto vec ;-)
Pre-echo se projevuje i standardním kostičkováním. A nebo zaseknutím obrazu a po pár vteřinách jeho opětovným rozběhnutím, kdy tyto chybějící vteřiny už nikdo nedožene.
A Vy máte A AA problém s pre-echem, který nedovedete vyřešit? Nebo jste mluvčím těch neumětelů, kteří to nechápou a nezvládají? V obou případech Vás lituji, včetně Vaší potřeby si kdykoliv a kdekoliv přihřát svoji antiDVB-T polívčičku.
No ona totiž ta holandská firma, co vlastní ty vysílače měla ,,velké oči". Napřed dost dlouho tvrdila, že pojede bez Ještědu a že z něj udělá rekreační středisko pro svůj management (Holanďanům jak známo se u nás líbí, nemají tam žádné kopečky a z našich jsou unešeni.)No a pak zjistala, že to bez Ještědu nepůjde. Ale vzápětí přifrčel letadlem do Prahy říďa SES (taky nějakej Benelux) dalo by se možná říci. No a najednou se prohlásilo, že to tedy tím DVB-T nepokryjí a že se tedy přátelsky rozdělí s Astrou. A UPC je taky Made in Holland. Tak to jen tak na okraj. Jenom ta O2 je španělská.
Aáá, tak už dokonce i opička? Ne, nemám problém se svým vícenásobným satelitním příjmem TV a proto se zbytečně nezapojuji do diskuzí řešících problém s nastavením některé družice, některého transpordéru, některé stanice, LBN monobloku, EMU a nutnosti použití několika přístupových karet. Proto ze sebe nedělám ani mluvčího těch, kteří některé z těchto problémů neúspěšně řeší a vždy se snažím přispívat jen se svými konkrétními zkušenostmi a názory, ve formulaci svých vět to dávám patřičně najevo. Svojí "polívčičku si přihřívám" jen tehdy, když hrozí, že nějaký militantní prosazovač kterékoliv platformy DVB zde uvádí zcela neznalé v omyl a prezentuje své názory jako nevyvratitelné dogma. :-))
Souhlasím. Proč mě baví instalovat satelit více než-li DVB-T? Protože u instalace DVB-T včetně hledání příčiny špatného signálu je toto: i hodiny strávené prolézáním po kolenou špinavých půd plných pavučin, hodně potu a hlavně - hodně času. Pak také oproti satelitu i samozřejmě méně peněz od zákazníka. Proto mám také raději instalovat satelit, neboť vím skoro jistě, že se vše povede. U DVB-T jsou případy, kdy musíte k zákazníkovi jezdit např.třikrát, než-li problém dotáhnete do konce. Čas je pro mě drahý a bohužel musím také platit faktury dodavatelům včas a nemohu si dovolit jezdit "skoro"zadarmo k zákazníkovi jen mu najít signál DVB-T. Naštěstí to už ani samotní zákazníci nechtějí a vše vědí a dávají tak přednost spolehlivému a elegantnímu řešení DVB-S.
Díky :-)
Jen poznámku, ještě Vás to baví? :-) Mne by nebavilo tisíckrát uplně stejně montovat satelit a nehrát si s DVB-T ;-) Satelit je z 99procent na stejné brdo, pokud neděláte nějakou exotiku tak je to s prominutím jak pro opici... Dělat jen to by mně nebavilo. DVB-T je zpestření, poučení a ve výsledku jednoduché. Jen se musí vědět jak. Považuji za výrazně jednodušší dát klasické antény na ve většině již dávno existující stožáry takže bez problémů s parabolami (někde je nechtějí, hyzdí apod), které je nutno nosit, jsou velké, neskladné, musí se vrtat atd :-) To je můj osobní názor, nechci srovnávat ani to vnucovat.
Kdysi byla taková poučka o televizním opraváři: Cena opravy TV 100Kč, vyměněn odpor, cena 1Kč, vědět který 99Kč! :-)
Myslím, že to platí stále a univerzálně. Pokud se tomu někdo věnuje, musí vědět tzv. kde a jak šáhnout. Satelit nemá v těch jednoduchých případech, kterých je naprostá většina, prostě tu šťávu :-) Nejlepší je oboje kombinovat, což je i můj případ.
Konečně na tomto servru čtu článek o DVB-T, který je jasný, věcný, přesný, bez keců a nesmyslů,... prostě SUPER!
S autorem plně souhlasím, zejména pokud jde o lidovou anténářskou tvořivost. Přesně tak!
U "obyčejné" nové "Šodovky" si už snad ani svíčky nevyměníte a mažete s tím do autorizovaného servisu, protože se nehodláte nikde nabít tlamu. Škoda, že signál z antény není tak silný, aby každého amatéra pořádně sejmul. To by asi byla jiná a každý by to raději nechal no doborném srvisu. Kdo ale chce, tak ať se s tím klidně trápí sám, ale ať si pak laskavě nestěžuje, že má nějaký problém.
Také se mi článek líbí. Pre-echo včera večer na ČT1 pěkně vysvětlil i p.Trpák v pořadu žijeme digitalizací. Kdybych ale byl důchodce a zároveň laik, zeptal bych se po přečtení článku na toto: proč se tedy přechází z analogového vysílání na toto, které není tak dokonalé? Proč místo DVB-T nespustili něco lepšího. Úplně to slyším :-) S pre-echem zde na Domažlicku bojuje skoro každá třetí domácnost, neboť Vraní Vrch a Krašov jsou vůči pre-echu ideálně postaveny :-) No nic, satelitní instalace mám celý tento týden, to mě baví víc, než-li zápasit s DVB-T.
Vy ovsem valite lidem do hlavy, ze jsou neschopni, nic nezvladnou a na vsechno si maji zavolat "odbornika" !!! (mimochodem to asi experimentalni vysilani dvb-t trvalo tak dlouho proto, aby ti odbornici stihli mezitim vystudovat, ze). A u toho ostrikovace - no prave ze nuti! S timto postojem se brzy dockame toho, ze to bud uzivatelsky doplnit ani nepujde a nebo to bude brano jako poruseni zaruky.
No až na to, že SKY LINK i CS LINK nabízají neplaceně více stanic, nežli DVB-T v ČR. A až na to, že tenhle oligopolní kšeftíček bez konkurence jaksi monopolně schramstnou holandské Radiokomunikace a co od ,,našich" stanic dostanou, to dostanou. Pěkná špína. Žádný trh, jen si pěkně zalobbovat a krásná státní zakázka je na světě.
S prominutim dost hrozny clanek a nazory autora take :-( Dejte si nekdy schuzku treba s prof. Sykorou, at Vam vysvetli, jak ze to funguje prijimac pro takovy system a co je pro neho nejlepsi... Na komentare ostatnich autorovych uvah nemam sil.
Dle normy a dostupnych informaci jsem vypocital resp. odvodil nasledujici:
1. delka uzitecne casti symbolu je 896 mikrosekund
2. delka ochranneho intervalu je 1/4, cili 224 mikrosekund
3. rychlost sireni signalu ve vzduchu je cca 300 000 000 m/s (v medi cca 200 000 000km)
Efektivne tedy musi signal urazit o cca 66km delsi/kratsi vzdalenost aby zasahl jeden symbol do druheho. I kdyz budu pocitat s pomalejsim sirenim tak to nebude mene nez 40km
4. tak kde se tedy sakra vezme to pre-echo, kdyz vzdalenost vysilacu v Praze je cca 16km, takze by signal musel cestovat mezi odrazy cca 24-55km, coz je pri vzdalenosti prijimac/vysilac do 20km cca 2x(1x minimalne) tam a zpatky ! Tomu opravdu neverim. Jestli ono ten problem nebude nekde jinde ! Mate nekdo nejaky konkretni dukaz ? Napr. snimek z osciloskopu, kde je jasne videt zacatek symbolu a opozdene kopie z odrazu ?
Pokud jste ten dokument cetl a pochopil, tak vite, ze to nevysvetluje naprosto nic. Naopak je tam explicitne uvedeno, ze pokud signaly dorazi v intervalu mensim nez je guard interval, doje k jejich KONSTRUKTIVNIMU secteni. Teprve pokud je rozdil v case vetsi nez tech mnou zminenych 224 mikrosekund tak prinos takoveho signalu velmi rychle klesa, a teprve az u 298us je nulovy (v realu pak nekde kolem 261us). Takze opravdu nechapu, jak by to mohlo zpusobovat problem s pre-echem pri vzdalenostech radove do 20 km, ktere plati pro obyvatele Prahy prijimajici DVB-T z Cukraku a Zizkova v SFN. Nopak zmineny dokument jasne uvadi, ze daleko nejvetsi problem je se spravnou synchronizaci FFT okna a tady vyrobci mlzi a samozrejme mohou leccos podelat ! S pre-echem to ale nema vubec nic spolecneho, proste je to jen sparchantely prijimac, ktery bude fungovat naprd i kdyz bude signal siren naprosto bez odrazu a vysilace budou stat 1000 metru od sebe, ovsem jeden bude vysilat 100kW a druhy 10kW, ale to je uz uplne o necem jinem !
Hlavně odhalení této skutečnosti zcela popírá dřívější proklamace o tom, jak bude DVB-T odolné vůči odrazům (což se mimochodem dávalo za jednu z hlavních předností oproti analogu). Posléze se ukáží i další neduhy DVB-T a nakonec se zjistí, že analog na tom byl ještě dobře :-)
Aaaano.. kazdy vohnout si jiste rad zvykne na to, ze i na doplneni kapaliny do ostrikovace bude muset zaject do znackoveho servisu a vyklopit jeho hodinovou taxu... protoze doba je takova a pokrok musi byt, aaaano...
A vy mate problem se satelitnim prijmem na vice TV a PVR v jedne domacnosti nebo jste mluvcim neumetelu kteri to nechapou a nezvladaji? V obou pripadech vas lituji, vcetne vasi potrebu si kdykoli a kdekoli prihrat svoji antiDVB-S polivcicku...
Inu, kdo by prece nechtel ty desitky novych kvalitnich digitalnich programu zdarma, jenz ziska zakoupenim krabicky za par stokorun, kterou pripoji ke stavajici antene ci pokojovemu proutku... alespon takto nam to digihujeri jeste nedavno licili, ne?