Rejstřík obchodu a živností najdete na www.roaz.cz a budete-li na základě obdržené výzvy k zaplacení (doplněné složenkou) chtít přijít na poměrně zásadní věci jako jsou obchodní podmínky, budete mít smůlu.
Nebude nakonec sedět ani částka, protože na www.roaz.cz najdete jen DVD za 3 200 CZK (není známo zda s DPH nebo bez DPH). A bude-li vám na webu připadat něco zvláštní, tak vězte, že to ve skutečnosti je web na adrese members.aon.at/firmdata/c1/index.html a pro .cz podobu je pouze zobrazený v rámci.
Budete-li „R.O.A.Z Data, s.r.o“ chtít kontaktovat, tak jedině telefonicky, e-mailovou adresu v kontaktech nenajdete, takže pokud si chcete třeba ony chybějící obchodní podmínky vyžádat elektronicky, smůla.
Není asi nezajímavé, že Mgr. ANDREA ERNSTOVÁ uváděná jako kontakt, je živnostnice s „překladatelskou a tlumočnickou činností“ (svědčí o tom i shoda v rejstřících). Celé tohle podnikání totiž beztak spočívá v „činnosti“ ve více zemích Evropy a vybírání peněz od lidí, kteří nepochopili, že katalogy vymřely před několika desítkami let.
Bohatá podnikatelská minulost
Z minulosti je tu spojitost s REGDATA Česká republika (v likvidaci a vymazáno) a Informatik-Česká republika, dvojicí firem, u kterých najdete ve společnících či jednatelích stejná jména Friedrich Annerl, Brenda Annerl či Deborah Annerl (Rakouská republika). Nejsou to jména úplně neznámá – posledně jmenovanou například objevíte v Registraci do pochybných podnikatelských rejstříků neplaťte. Ušetříte od České televize z dubna 2013.
A právě tam narazíte na jednu z dalších zmínek o výše uvedeném Rejstříku obchodu a živnosti (a částce 1 700 Kč). Na Kurzy.cz v PODVODNÁ FIRMA!!! – Firma Informatik-Česká republika, spol. s r.o. najdete i zmínku o dalších firmách, které se do tohoto postupně se obměňujícího podnikání zapojují – FIRMREG, REGDATA, INF.DAT.
Ale to není zdaleka všechno, Katalogové firmy opět útočí. Pozor na to, co podepisujete a za co platíte na Podnikatel.cz je dokonce z listopadu 2008 a již zde je zmínka o Firmdata-Česká republika, spol. s.r.o., Informatik-Česká republika, spol. s r.o., a. Firmreg k.s.. Můžete se tam nakonec podívat i na tehdy rozesílaný dopis, podobnost s tím aktuálním je více než zjevná.
Chce to být pozorný a nenechat se nachytat
V posledně jmenovaném článku z roku 2008 je zmínka i o další obvyklé taktice – výzva k zaplacení chodí velmi často lidem, kteří si čerstvě zaregistrovali/založili firmu či živnost. Případně nedávno provedli nějakou změnu. Je tak daleko větší pravděpodobnost, že omylem zaplatí, aniž by si uvědomili, že výzva nemá s obchodním či živnostenským rejstříkem nic společného.
Postupně se obměňující jména firem, často i katalogů, působící navíc v řadě dalších zemí jsou průvodním jevem něčeho, co vlastně nelze označit slovem podvod. Je to chytře vymyšlené schéma, které v podstatě nelze napadnout.
Kdo na něj naletí, byl prostě nepozorný, nepřečetl si, co mu přišlo, a ochotně zaplatil. Neznáme obsah obchodních podmínek, ale v podobných případech je běžné, že je tam chytře vymyšlená výpovědní lhůta a automatické obnovení. Prostě další past na nepozorné hlupáky.
Důvěřovat? Ne, vždy prověřovat
V podobných případech je vždy dobré prověřit, co že vám to vlastně přišlo. Máme k dispozici Google pro vyhledávání, máme k dispozici prohledávatelné rejstříky. Jak je vidět, opět jde o dlouholeté aktivity, které se pouze postupně přejmenovávají. Mají ale celou dobu nějaké společné prvky, zejména jména jednatelů či vlastníků.
Stačí využít vyhledávače a začít názvem služby, pokračovat jménem firmy, IČO. Podívat se do rejstříků na jednatele a majitele, zobrazit si úplná data, tedy to, co již není platné. Takto zjištěné informace pak můžete použít pro další hledaní – až dojdete třeba na předchozí jména firem i služeb. A dalším kolem v Google většinou narazíte na starší články a reportáže, případně i varování od úřadů.