Poprask kolem DiPSy, iVysílání za paywallem i tajemství šifer. Co jste na Lupě v roce 2024 nejvíce četli

31. 12. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Lupa.cz
Vybrali jsme nejčtenější články, které jsme vám v roce 2024 na Lupě přinesli. A také TOP 10 podcastů, které jste si nejvíc oblíbili.

Žebříček nejčtenějších textů za uplynulý rok pravidelně naznačuje, jaká témata čtenáře nejvíc zaujala. Jako každý rok ale upozorňujeme, že je pořadí třeba brát poněkud s rezervou. Lupa má uzavřenou partnerskou smlouvu s portálem Seznam.cz a čtenost jednotlivých textů výrazně ovlivňuje skutečnost, jestli prošly automatickým a editorským výběrem na hlavní stránku Seznamu. Články ze začátku roku také samozřejmě mají v soutěži o nejpopulárnější text jistou výhodu.

I tak ale přehled dává zajímavý pohled na to, co vás, naše čtenáře, na Lupě v roce 2024 nejvíc zajímalo. (Nejen) v online světě šlo o rok plný turbulentních událostí. Několika velkými otřesy prošla například digitalizace české státní správy: od příběhu partyzánské digitalizace přihlášek na střední školy, která měla nakonec šťastný konec, přes nepovedenou digitalizaci stavebního řízení, která vyústila v odchod vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše a jeho Pirátů z vlády, až k odkladu účinnosti tzv. digitální ústavy o dva roky. Fundovaně a podrobně popsal letošní dění v eGovernmentu Jiří Peterka, který je shrnul lakonickým povzdechem: Česko – země odkladů.

Přesto se ale vnímání státních digitalizačních snah změnilo – alespoň u odborné veřejnosti. Ta v letošní Křišťálové Lupě poprvé po mnoha letech porušila tradici a na Anticenu nenominovala nedostatečný vývoj digitalizace a eGovernmentu. Ve finále klání o Osobnost roku se naopak ocitli dva zástupci státu: digitalizační guru z Ministerstva práce a sociálních věcí Karel Trpkoš (rozhovor s ním jsme na Lupě přinesli ještě dřív, než to bylo cool ;)) a (dnes už bývalý) šéf Cermatu Miroslav Krejčí. V kategorii Projekt roku také získaly nominaci hned tři státní projekty: DiPSy, eDoklady a digitalizační projekty MPSV. Ve finále obsadily druhé, třetí a čtvrté místo. A když k nim přičtete i jednu samosprávní nominaci (nový vyhledávač v aplikaci PID Lítačka), zaznamenaly letos veřejné digitalizační projekty nebývale kladnou odezvu.

Zajímavé věci se děly také kolem firmy Seznam.cz a jejího majitele a velkým tématem roku samozřejmě je chystaný kyberbezpečnostní zákon a lobbing kolem něj. Téma dlouhodobě sledujeme v seriálu Regulace podle NIS2.

Neméně pečlivě a fundovaně popisuje Filip Rožánek na DigiZone po celý rok spory kolem plánovaného zvyšování koncesionářských poplatků, přerod televize Barrandov či nové televizní kanály, které začaly vysílat pro tuzemské diváky.

V neposlední řadě na konci tohoto textu najdete žebříček deseti našich nejposlouchanějších podcastů. Patří mezi ně unikátní rozhovor o historii šifrování s kryptologem Pavlem Vondruškou, interview s Pavolem Rusnákem ze Satoshi Labs či stále aktuální povídání s advokátkou Petrou Dolejšovou o střetu AI a autorského práva.

Zlomový byl rok 2024 i pro Lupu. Na začátku října jsme spustili podporovatelský program, ve kterém nabízíme možnost, jak můžete redakci podpořit přímo a bez sledování bannerů.

Marketing meeting Ai a tvorba obsahu

Přejeme vás příjemné čtení (a poslech)!

Deset nejčtenějších článků Lupy v roce 2024

Deset nejčtenějších článků na DigiZone

Deset nejposlouchanějších podcastů Lupa.cz

A malý bonus na konec: připomeňte si, co jste na Lupě nejvíce četli v roce 2023.

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Seriál: Ročenka 2024
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).