Vlákno názorů k článku Popis ideální aplikace od Jan Rosenauer - Ahoj Jirko, nejsem odborník na P2P, ale při čtení...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 3. 2001 9:24

    Jan Rosenauer (neregistrovaný)
    Ahoj Jirko,
    nejsem odborník na P2P, ale při čtení tří odstavců o distribuci SW jsem si vybavil jeden již užívaný a podle mne i docela úspěšný model. Nejmenovaný účetní SW (a bude jich jistě víc) nejen že každý rok přichází s aktualizacemi (jinak by to v této oblasti ani nešlo), ale je navíc jištěn HW klíčem. A jeho mírně omezená verze bez další podpory je distribuována zdarma. Vlastně si zde člověk platí za větší možnosti SW, jeho technickou a uživatelskou podporu a částečně za aktualizaci.
    Jen nevím, jak tohle aplikovat na systém P2P...
  • 28. 3. 2001 9:58

    Jiří Donát (neregistrovaný)
    Účetní software je mimochodem dobrým příkladem software s "živým vývojem", tedy oblastí, kde není nutné uměle dělat nové verze (podobnou oblastí jsou hry). Ani zde ale není autor chráněn - pořád jde pouze o prodej software, jehož kopírování je stále jednodušší.

    Nikdo ale autorům tohoto účetního SW nebrání, aby se přeorientovali na službu automatizovaného daňového poradenství. Díky neustále se měnícím předpisům by se dokonce ocitli rovnou v oblasti, kterou jsme popsali jako "Odolný systém", tedy provozovali by takové podnikání, které nikdo nezkopíruje ani jako službu.
  • 28. 3. 2001 16:38

    Petr S. (neregistrovaný)
    K tomu automatizovanému daňovému poradenství. To je IMHO stejná zvrhlost jako automatický chirurg - nikdy to nebude ani zcela automatické, ani funkční. Do systému lze vložit jen pravidla víceméně na úrovni banalit (hrubé mzdy účtuj takto / máš-li teplotu, spolkni prášek x). Pokud ale už jsem schopen formulovat problém tak, aby mi automat dal jednoznačnou správnou odpověď, vlastně už ho nepotřebuju a pomůžu si se svými znalostmi sám.

    Chci-li mít "odolný systém" s možností profitu, musím si nechat klíčovou znalost (bod 3), kterou je dnes výhradní vlastnictví zdrojového kódu, obecně spíš možnost měnit pravidla. Je pak ale jen otázkou času, kdy přestanu stíhat nebo neodhadnu směr a stanu se pro systém brzdou.

    Nejraději bych viděl společné budování "vzájemně výhodného systému" (asi obdoba Linuxu, nevím přesně, nejsem z oboru), kdy neprofituju přímo z umožnění jeho používání, ale nepřímo - z rozvíjení funkcí dalšími členy komunity. Možná je to úplně mimo, ale zdá se mi důležité, aby motivace přispět k rozvíjení systému v "místě zrodu" byla silnější, než motivace systém "ukrást", něco si přidat a sám z toho profitovat. Pak bod 3 odpadá a růst nebude bržděn. (A celý svět bude náhle lepším.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).