Názor k článku Popis ideální aplikace od -drb- - platby a paušál mohou žít vedle sebe. a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 3. 2001 15:52

    -drb- (neregistrovaný)
    platby a paušál mohou žít vedle sebe. a budou žít vedle sebe. v tom nevidím nic nerealistického. je to princip, který funguje a fungovat bude - a mohu ho ukázat prakticky kdekoli. Platíme za jednu jízdu vlakem, ale můžeme si koupit paušál - předplatné na jeden měsíc. Nicméně jsou oblasti, kde budou zřejmě fungovat pouze platby a těžko se bude zavádět paušál - třeba nákup rohlíků. Nicméně i u potravin můžeme určité paušály najít - závodní stravování. Jinde si asi lze těžko představit jednotlivé platby, i když v tuto chvíli mne nenapadá nic, co by bylo čistě paušální.

    Myslím si tedy, že i když platby nikoho nebaví (no bodejť, koho by bavily? co to je za argument?), tak jsou naprosto přirozené a fungují od začátku obchodu - copak si nějaký neadrtálec bral od jiného pazourky za paušál?

    identita - kdo by nad tím bděl? to snad vyplývá z toho, co jsem napsal - člověk by toto číslo dostal současně dokladem totožnosti, nebo jako doklad totožnosti, chcete-li. Tedy stát. To je svým způsobem už dnes - dostáváme rodné číslo, jinde číslo sociálního pojištění. Na toto číslo jsou navázány další věci - řidičák, průkazka na MHD. A tendence směřují k tomu to dále rozšiřovat - všimněte si návrhů na vydání osobního dokladu s elektronickou čtecí zónou. Tam by byly obsaženy údaje o řidičském oprávnění, krevní skupina, otisk prstu atd. Čili tato koncepce už existuje a přenese se i do elektronického světa.

    Nemusí to znamenat a ani to znamenat nebude, že se inet stane něčím centralizovaným. Budou určitá "autorizační centra", ale celek bude mít stále stejnou koncepci. Tato autorizační centra se vyvinou zřejmě ze současných státních institucí.

    přitom to nejde vůbec proti adaptabilitě, o které hovoříte. Jde o vytvoření jednotného standardu ve zcela zásadní věci - jak jednoznačně identifikovat uživatele. A po standardech voláte. Tohle bude jeden z nich. Jako bude mít konkrétní podobu si netroufnu odhadnout, ale princip můžeme vidět už dnes.

    Ono těžko můžeme uvažovat nad službami, když nemáme ujasněn rámec, ve kterém by fungovaly. Já zde uvádím nástin tohoto rámce. Není to žádná utopie, osobně si myslím, že to je otázka už velmi blízké budoucnosti tak jedné až dvou generací.

    Pochopitelně můžeme uvažovat nad aplikacemi při zachování současného stavu. Zde však budeme neustále narážet na to, že buď bude P2P produkt skutečně P2P a pak silně pochybuji, že na něm bude možné jakkoli vydělat či se alespoň uživit (výjimky prominou). A nebo musíme dojít k hybridním P2P produktům, které budou mít jedno či několik center.

    Centralizované P2P produkty nevyhynou a úvaha třeba archivů, která za určitou platbu či paušál budou vyhledávat určité soubory, služby atd. je správná. Nicméně nejsou to čistě P2P produkty, po kterých voláte...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).