Chápu, co se autor snaží říci. Je tady jediný zádrhel, a sice, že nelze dnes odhadnout, nakolik bude internet životně důležitý za rok, za dva.
Vemte si třeba celý systém sociálních dávek pro potřebné (a prosím, odhlédněme od faktu, že u nás nabobtnal do přílišné míry): Před staletími nic takového neexistovalo a ti, co přišli o bydlení (v důsledku požáru), o práci (z důvodu propuštění či krachu či co já vím) atd., byli odsouzeni k žebrání. A když se pak přišlo s myšlenkou, že všem vydělávajícím něco málo sebereme, abychom těm potřebným mohli rozdat trochu efektivněji a podstatně spravedlivěji, než jak to probíhalo před kostelními vraty, možná se taky mohl najít novinář, který by napsal podobnou bajku o tom, jak stát narušuje konkurenční prostředí žebráků a způsobuje krach pyšných milodárců, kteří se najednou nemohou blejsknout tím, kolik dávají.
Přesto se domnívám, že se dnes už nikdo nepozastaví nad tím, že těhotná nezaměstnaná dostává dávky od státu a nemusí žebrat před kostelem.
A teď otázka, kterou nabízím ke zvážení: Často se říká, že bez počítačové gramotnosti a trvalého přístupu na internet se z člověka stává občan nižší kategorie, méně konkurenceschopný na trhu práce atd. - co tedy udělají komerční poskytovatelé připojení pro to, aby ti, kdo si internet z nějakého důvodu nemůžou dovolit, nebyli sociálně exkludovaní?
S tvou teorii celkem souhlas, ale obavam se, ze tady jde asi jen o to nacpat ZCIZu 342 Megazlatych. Nenabidli nahodou soucasni ISP magistratu realizaci jeho planu zdarma nebo za zlomek z uvedene sumy? Tedy pristup k statnim webum zdarma a nejake nejpomalejsi nejomezenejsi pripojeni zdarma nebo za 100Kc? Jestli je magistrat chtel k tomuto dotlacit, tak bezva, povedlo se. Ale vzhledem k tomu, ze se s nimi zacal bavit teprve po stiznosti z EU, tak bych spis veril pokusu o ZCIZeni 342Mzl. Co nechapu je, proc pritom chteji zarusit jiz tak preplnene verejne pasmo.
Komerční poskytovatelé nic. Ti jen fńukají nad tím, jak musí platit vysoké daně a jiné poplatky a jcí jsou chudáci, protože si nemohou koupit každý měsíc dvě auta. Ale to je normální. Kdo má hodně, stane se nenažraným a chce ještě víc a pokud se nenajde někdo, nebo něco, co ho přidusí, nebude vědět, kdy přestat.
Typický žlučovitý povzdech socky (myšlením, nikoliv nutně příjmem), plný marně skrývané závisti. Když si na to legálně a vlastní zásluhou vydělá, pak ať si klidně koupí ty auta tři nebo čtyři za měsíc. Tím, komu ten příjem nepřeji, je právě ta firma, která by měla dostat z našich daní stovky miliónů za (přinejmenším) sporný projekt vyhraný v rámci ještě spornějšího "konkursu".
Tato vaše teorie by možná mohla mít něco do sebe, je ovšem postavená na axiomech, které ne každý musí považovat za samozřejmé jako vy. Dávky v nezaměstnanosti (zvláště za současných podmínek), mateřské podpory apod. nemusí každému připadat jako tak dobrý nápad. Z čeho myslíte, že žive velká spousta Romů (ale nejen těch)? Paralela s žebrák neplatí tak docela, protože ten žebrák musel pro svoji almužnu aspoň něco udělat - třeba jen ráno vstát, jít před ten kostel a snažit se přesvědčit kolemjdoucí. Někteří zase popadli píštalu, kytaru nebo flašinet a snažili se alespoň něco předvést, něco nabídnout. A státem podporované socky v dnešním podání? Přijdou na úřad a inkasují peníze daňových poplatníků, bez toho, aby se jich (těch poplatníků) na to někdo ptal. Toť vše, snaha ani přínos žádný.
Některé vaše argumenty jsou navíc fakticky chybné:
"...že všem vydělávajícím něco málo sebereme..."
Není to zdaleka málo.
"...abychom těm potřebným mohli rozdat trochu efektivněji..."
Státní přerozdělování peněz je v praxi krajně neefektivní způsob, nechápu, kde berete ten svůj idealismus.
"... a podstatně spravedlivěji..."
Tak to už vůbec ne. Spravdlivější je to, že si vydělá víc žebrák, který přesvědčí více lidí k milodaru (ať už svou výřečností, originálností, hudební produkcí apod.) než někdo, kdo se jen fláká doma a jednou za měsíc si dojde pro složenku. O práci přijít můžete, to se teoreticky může stát komukoliv, ale snaha o zlepšení stavu by vám měla zůstat. A pokud ne, nezasloužíte si žádnou podporu. Proč by se měli snažit za vás ostatní, když se vy sám nesnažíte? To je zase můj pohled na věc.
"... krach pyšných milodárců ..."
Emocionální zabarvení těchto slov svědčí o komunistickém myšlení autora. Řadil bych je hned vedle plků o "nenávistných buržoustech", "nepřátelích dělnické třídy" a "továrníků tyjících z práce lidu". Takovéto rétoriky jsme si (vy možná ne) užili v minulém století až až. Dívat se závistivě skrz prsty na někoho, kdo mi dal milodar ("sakra, mohl dát víc, když má tolik, né? ... hajzl, určitě je strašně pyšnej na to, že mi mohl teď dát peníze..."), je socanské až na půdu.
"bez počítačové gramotnosti a trvalého přístupu na internet se z člověka stává občan nižší kategorie"
S tím by se dalo skoro souhlasit, až na jednu věc - kdo bude mít na pořízení počítače, bude nejspíš mít i na ten (alespoň nepříliš rychlý) internet. Nebo snad chcete začít z našich peněz dotovat i počítače pro "sociálně slabé"? Doufám, že je vám jasné, jak by to skončilo - v tom lepším případě by na nich děti pařily ukradené hry, v tom horším by je snaživí majitelé prodali. Všechno to je hlavně otázka snahy a když už chcete, zřiďte zdarma nebo levné počítačové kursy pro "potřebné". Něco, co se nedá prochlastat nebo prodat, ale co vám při troše snahy může pomoci se vymanit z počítačové negramotnosti.