Názory k článku Poetické chvíle nad koncem posledního blogu

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 10. 2011 8:14

    Fidel (neregistrovaný)

    Blogy čtu pravidelně, ale samozřejmě jen od těch lidí co mají co říct.

  • 6. 10. 2011 8:59

    Joseph (neregistrovaný)

    Nevím, jak autor, ale já stále sleduji nějaké zajímavé blogy z celého světa a nedokážu si představit, že bych se bez nich obešel (mám jich +100 ve čtečce). Jsou to ale většinou zahraniční blogy, které se od většiny českých vždy lišily tím, že poskytují prvotní informace a ne přežvýkané (přeložené) zprávy ze světa a vlastní (nepřebírané) myšlenky a názory.

    Dle mého pohledu ani FB ani Twitter ani G+ nemůžou nahradit pořádné a smysluplné počteníčko, ba naopak, každý na dobré blogy bude vždy odkazovat.

    Umírání české blogosféry je opravdu způsobeno jen tím malým českým rybníčkem a je rozdíl, zda máte 10, 100 nebo 10000 čtenářů a nejde jen o příjem z reklamy :-)

  • 6. 10. 2011 13:25

    Michal Berg (neregistrovaný)

    Možná to Artur nevyjádřil přesně, ale "vymření" blogosféry se konalo převážně ve dvou oblastech - první je ta primitivní teenagerovská s obrázkama koní videem yz youtube, která přešla na facebook, a druhá je ta geekovská, tedy ta která u nás blogy rozjela, a najdeme ji hlavně na twitteru.

    Pořád je tady ale plno oblastí, kde blogy fungují a můžu s klidem říct, že např. ve filmu (Fuka), jídle (Cuketka) nebo víně (Jižní svah) jsou pro mě blogy hlavním zdrojem informací. Plus je tady myslím docela velká a stále se rozvíjející skupina blogů mimo technická témata, které představují opravdu dost zajímavá média ve svém oboru (všechny ty fashion blogy, blogy o produktivitě, architektuře atd.)

    Ano, o HTML se dnes už nebloguje a nepředstavuje se jménem blogu, ale to nezamená, že se nebloguje vůbec. Naopak, z lidí co byli původně blogeři, se stávají regulérní publicisté - např. pátečí příloha Hospodářek je jich plná. A to pomíjím celé oblasti blogů na velkých zpravodajských, kde se dajít jajít kromě grafomanů i zajímavé osoby. To jsou přece taky blogy a nevidím, že by nějak houfně vymíraly.

  • 6. 10. 2011 10:47

    Lukáš Benzl (neregistrovaný)

    O konci blogosféry nelze z mého pohledu hovořit, spíše u nás v ČR pozoruji dva trendy. První je, kdy se z úspěšného blogu velmi rychle stane plnohodnotný web, který na sebe nabaluje další autory a content. Druhý je transformace autorské obce. Dospělí blogeři nemají možná co říct a počet aktivních blogů se zaměřením na IT, marketing, politiku atd. klesá, avšak osobně pozoruji velký nárůst českých blogerek ve věku od 11 do nějakých 20 let. České e-shopy objevují sílu/potenciál fashion blogů a vliv jednotlivých autorek na komunitu. Videa blogerek jsou často velmi virální a obsah má doopravdy přidanou hodnotu. Autorky mají dobrý přehled a třebaže kvalita některých blogů je mizivá, najde se velké množství blogů s denní návštěvností nad tisíc UIP. Některé blogerky píšou jak v češtině, tak angličtině. Navíc mají lněkdy epší přehled o linkbuildingu a SEO, než různí online podnikatelé. Blogerky zjistily, že vést blog je atraktivní a tvořivý koníček, někdy i slušný zdroj kapesného, internetových přátelství a třeba i online slávy. Ostatně například Nova založila obsah svého webu pro dívky hlavně na obsahu blogerek, které byly v televizi považovány za dívčí modly a celebrity. Člověk by si skoro myslel, že přesun na sociální sítě bude markantní hlavně u této cílové skupiny, ale alespoň podle mého názoru je opak pravdou. Na poetické chvíle nad koncem posledního blogu je tak příliš brzo.

  • 6. 10. 2011 16:23

    bez přezdívky

    Mozna to tak vypada u nas, ale co treba zahranicni sluzby typu tumblr.com nebo posterous.com? Neni to jen tim, ze my jsme zamrzli nekde pred 10ti lety, nicmene v zahranici je slusna evoluce v teto oblasti a lidi stale bloguji, i kdyz trochu jinak?

    Zrovna ten tumblr.com ziskal pred par dny $85 milionu investici (uz druhou, po $35 mil. minuly rok), to mi pripada jako slusna castka na neco, o co lidi udajne nemaji zajem.

  • 6. 10. 2011 8:21

    Jean Laroux (neregistrovaný)

    Proč bublina Blogů postupně splaskává ?

    Jde o myšlenkový projev individua, které často nemá takový společenský kredit, aby si našlo dostatek čtenářů. Na co něco psát, když si to přečtou dva lidé ? To už raději ten Fejsbůk nebo Plusko,, kde je má myšlenková erekce mnohem viditelnější :-) Jistě .. jsou i tací, kteří ten kredit mají jako např. "osobnosti" na serveru Aktuálně.cz. Pokud ale jde o takovéto lidi tak je pro ně mnohem efektivnější se zviditelnit přímo ve zpravodajství než sám sebe "uklízet" někam na nějaký blog.

    Sečteno shrnuto. Nemusí téct, stačí když kape .. to platí pro běžné uživatele, kteří upřednostňují sociální síť na servírování svých postojů po kapkách. Je to jednodušší než sedět a skládat dohromady nějaký článek (souhrn geniálních postřehů), který nakonec stejně nebude skoro nikdo číst.

    Pro ty druhé (známější) zase platí, že Blog je šatnou v divadle, kde hercovy umělecké kreace nikdo nevidí. Na to je to jeviště. Jistě, lze si občas něco natrénovat i v šatně před zrcadlem a s kafíčkem v ruce ale sláva leží nakonec jen na těch prknech a před obsazenými sedadly s tleskajícím obecenstvem.

    Blog je forma exhibice a smysl exibicionismu je v tom "Být viděn".

  • 8. 10. 2011 13:07

    _pepak (neregistrovaný)

    Mohl byste rozvést, z čeho vychází vaše názory č. 1 a č. 3? Č. 2 nedokážu posoudit, protože blogovací systémy neznám, ale druhé dva mi přijdou někde mezi "absolutním nesmyslem" a "generalizací ostře subjektivního dojmu": Nevidím obecný vztah mezi čteností a pravdou (pokud už by nějaký vztah měl být, tak bych ho odhadoval spíš opačným směrem, tzn. čím více pravdy tím méně čtenářů), už vůbec nevidím vztah mezi čteností a osobitostí (popisný blog vs. názorový blog, například), a "nemůžete psát anonymně" je absolutní nesmysl, ať už se "zatím" nebo samo o sobě.

  • 9. 10. 2011 4:58

    archeopteryx (neregistrovaný)

    Já totiž pořád asi čtu všechny ty špatné pseudonovinové weby, které nemusím jmenovat, a dobré blogy (kromě FX) nějak neznám (ty na idnesu mi k srdci nepřirostly).

  • 8. 10. 2011 20:36

    Homer (neregistrovaný)

    Osobně ho mám jako deník. Hážu si na něj info co jsem kdy zasadil a jak, kdy jsem přidal kvasinky do vína, manuály na instalaci ne zrovna obvyklých PC, informace kde jsem sehnal ne zrovna jednoduše sehnatelnou věc a občas když to na mě přijde tak duševní výlev. Je to nejjednodušší forma deníku. Vždy vím kde jej najdu a když potřebuji jednoduše z něj zkopíruji třeba postup instalace a pošlu ho dotyčnému mailem. Problémem ovšem je že je to psaní veřejné a i když ho nepropagujete tak si k němu lidi najdou přístup, začnou číst, poté přidávat komentáře a nakonec posílat soukromé zprávy, což není vždy zrovna přínosné či žádoucí. Lze to sice jednoduše obejít tím že příspěvky nebudete publikovat, pak ovšem když něco potřebujete tak se musíte přihlásit což je zas kliknutí navíc. Takový hulvát abych neodpověděl sice nejsem nicméně na víc než rok jsem omezil publikování dokud počet návštěv neklesl na únosnou míru. Takže blog lze využívat i jinak než jako sebestředné vytrubování do světa.

  • 9. 10. 2011 4:46

    archeopteryx (neregistrovaný)

    To je nějaký divný příspěvek... Ale aspoň se autor namáhal formulovat myšlenky.

  • 6. 10. 2011 19:39

    Kvido

    Když bloguješ nějaký ten rok, tak nabalíš okruh svých čtenářů. A to je pak snadné přejít s tím na klasický specializovaný web, prostě více zaměřený na nějakou oblast. Tedy první přednost. Sám jsem si to vyzkoušel, ale zpackal přerušením pravidelného psaní, takže návštěvnost klesla a tedko už zteží doháním.
    Jinak blogy, ty specializované, budou tady pořád! Určitě, věřím tomu. Jsou jak píše Michal Berg pořád hlavními zdroji informací.
    Microsoft: http://blogs.technet.com/b/microsoft_blog/
    JavaScript: http://jsmag.com/blog/

  • 6. 10. 2011 9:21

    Davca (neregistrovaný)

    Je prihodne, ze v prave casti stranky u clanku se mi zopracuje reklama na mysimpsonsweb­.blog.cz po kliknuti ale blog.cz ukazuje ze tato stranka jiz neexistuje :)

  • 6. 10. 2011 14:06

    Petr (neregistrovaný)

    Přesně tak. Třeba zrovna v mojí oblasti (biostatistice / bioinformatice) za poslední dva roky blogů výrazně přibylo a jsou čím dál zajímavější (Getting Genetics Done, Simply Statistics, Revolution R, Karl Browman, ...).

    Ubylo aktivních blogů na bloguje.cz a blogů tohoto typu - či přesněji - mizely vždy, ale od cca předloňska za padlé blogy nenastupují náhrady. Škoda. Zda-li něco bují na blog.cz či na blog.idnes.cz netuším, nezajímají mne. A blog.lide.cz bych do toho nemíchal, tam jde primárně do kelu lide.cz, blogy až v druhé řadě.

  • 7. 10. 2011 12:18

    Olda (neregistrovaný)

    Pokud vlastníte nějaký blog, na který už není čas nebo vás blogování nebaví, chtěl bych říct, že blogy vykupuji a sbírám..
    kontakt zde: http://salek.info/kontakt

  • 7. 10. 2011 9:29

    Honza (neregistrovaný)

    Myslím, že samotné množství čtených blogů je vám k ničemu, pokud máte problém se zpracováním informací, které obsahují (a jak prokazujete v tuto chvíli).

    Mimochodem, v žádném případě bych si netroufal tvrdit, že „většina zahraničních blogů se od českých vždy lišila tím, že poskytovala prvotní informace“. On je totiž trošku rozdíl mezi tím, co si vyberete vy, jako zahraniční čtenář (tj. blogy, které se pomocí odkazů šíří mezi lidmi daleko za hranice země a často i komunity), a domácím písečkem. ve kterém se vzájemně poplácávala po zádech parta internetových „spřátelených blogískovačů.“

    Nevěřte vlastním zkresleným dojmům, zahraniční „blogosféra“ na tom není tak skvěle, stejně jako to s tou naší není tak tragické. Jak píše autor článku – prostě došlo ke splasknutí bubliny a největší odpad se přesunul do sociálních sítí. Západ si to splasknutí jen prodělal o něco dříve, to je vše.

  • 6. 10. 2011 16:13

    sx (neregistrovaný)

    jak bylo zde napsano, je jedna vec mit co rict, a druha, umet to napsat, ja bych mel i v dnesni dobe, hlavne co se tyce socialni stranky soucasne spolecnosti,ale bohuzel neumim psat, a dokonce kvuli prostakrinaci ani nedokazu napsat ani jednu stranku,i kdyz v hlave toho beha tolika a chce ven, rict ostatnim tolik.
    zkousel jsem posledni rok, par blogovych sluzeb, ale zatim nic moc co se tyce privetivosti ani google blogger, ktery se by snad mel vylepsit ani preplacany wordpress.
    asi nejvic mi vyhovuvalo vlastni forum, hlavne co se tyce kategorizace, vkladani obrazku, videi, odkazu,atd...na coz se hodi i fb, ale nechtel bych byt pod nadhledem nekoho, kdo mi muze to mazat, a nemyslim ze by fb, zabil, blogy, mozna z casti, kdy lide uz nemuseji delat blogy aby sdelovali co se jim libi, ale hlavne v cesku fora a blogy zabili diskuze pod clanky, coz resi prave tu navstevnost blogu, k cemu psat, kdyz jen velmi pomalu, by se nachazeli navstevnici, ale pod diskuzema na ceskych zpravodajskych serverech vladne totalni cenzura, tem ktera byla nadana moc mazat, mazou aby citili vsemouhoucima.
    ja bych chtel mit, nekolik kategorii kde bych mel delsi uvod, a pak vkladal odkazy na clanky a ktere bych komentoval, a vo tom to je, prave udalosti, ve svete davaji namet k tematum, aby napriklad pomlouvat, jak je vlastni ceskemu narodu, ale aby o necem diskutovat a dospet k nejakemu rozhodnuti tak to ne, proto v cesku zadna revoluce k prave svobode nebude. no nic no. snad uz lidstvo skonci, a vsechny utrapy skonci.

  • 7. 10. 2011 16:19

    Martin (neregistrovaný)

    Aktivně jsem vedl několik blogů, a před pár dny jsem založil nový ( www.itefektivne.cz ), a můžu přidat svojí mírou, proč blogy vymřeli a situace se změnila.

    1. Spousta bloggerů přišla na to, že blog je čtený, když je založený na pravdě a je osobní. Problém osobitosti blogu je fakt, že jednoduše každý o vás všechno hned ví, aniž by vás znal a chápal souvislosti. Já například svůj blog s návštěvností 1.000 UIP denně (což mi na blog přijde slušné zrušil právě kvůli tomu. Už si to četli i moji kolegové v práci a to mě štvalo.
    2. Obecné blogovací systémy jsou strašné. Spouštěl jsem před rokem blog na bloggeru a po půl roce jsem to ukončil, protože mi ten systém v mnoha ohledech nevyhovoval. Konkrétně například tam nebyla notifikaců čtenářů na příspěvky v komentářích e-mailem, vůbec nutnost registrovat se na bloggeru pro přidání komentáře, atd... Zlatý Wordpress!
    3. Souhlasím s autorem v tom, že pokuď dneska někdo píše blog, tak většinou jde o profesionální projekt, ale to je z prostého důvodu, že zatím nemůžete psát anonymně! Například já jsem zjistil, že nejlepší na propagaci blogu je facebook a twitter, a vůbec blog je dobrým doplňkem sociálních sítí!

  • 9. 10. 2011 13:47

    Martin (neregistrovaný)

    Takhle, osobitost blogu zvyšuje jeho čtenost - to jsou zkušenosti s 3 letém psaním blogu, záleží na detailech, od nadpisu atd... Pokuď statistiky čtenosti sledujete denně, určitě vám mnoho takových věcí dojde. Psát generalizovaně = psát jako noviny = šílená konkurence.

    Když budete psát blog delší čas všimnete si toho, že se lidi s vámi sžijí. Budou vám psát "ale Martine, onehdá jsi psal tohle" a budou vás znát, fakt o tomhle je psaní blogu, o snížení té hranice mezi čtenářem a autorem a tomu masová média nedokáží ani dnes konkurovat. Nicméně když napíšu generalizující článek, tak to ho rovnou můžu otisknout v novinách, proč by si někdo četl generalizující článek na blogu?

    Blog také nelze dlouhodobě psát anonymně, je to prostě nereálné. Jakmile získáte čtennost, tak se lidi začnou pídit kdo jste, sem tam vás někdo někde pozná, to o čem budete psát vás navíc začne identifikovat. Navíc vy budete muset mít kontakt s čtenáři, o tom psaní blogu je. A třeba komunikovat i po facebooku (ten moc anonymní teda není) a twitteru.

    Blog je především o komunikaci mezi čtenářem a autorem!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).