To vše záleží na benevolenci ČRa. Jde o soukromníka a žádný zákon ho k tomu nenutí. Kontrolu nad ČRa vykonává ČTÚ. Pryč je ta doba, kdy na základě stížnosti "pracujících" jsem se zodpovídal a posleze navštívil 4 postžené rodiny. Ve dvou případech měli vadný televizor, který jsem na místě opravil. Další trval, že chce přijímat Kojál a né kilometr vzdálený opakovač. Čtvrtý měl roztrženou dvoulinku pověšenou na záclonové tyči a naříkal si na zrnitý obraz z mnoha duchy. Všichni byli vzelanci nejméně s maturitou.
Ve své praxi jsem měl přístup k vyzařovacím diagramům některých vysílačů. Mohu vás ubezpečit, že se mnoho nelišily od ukázek, které jsou přílohou tohoto článku. Měly jen rozměr A4 a uvedené konkretní dB anteny v min. a max. v obou polaritách na požadovaných kanálech. Stejná antena použitá na jiných kanálech bude mít odlišný diagram. Nikde nebyly údaje km kam užitečný signál sahá. To určí až terén a výkon vysílače.
Ono není zrovna snadné to vysvětlovat. Je to ale docela jednoduché. Celý systém je dokonale uzemněný, a to včetně živých částí AS. AS jsou většinou dělené, a děliče výkonu je možné uzemnit tak, aby to nemělo vliv na vedení signálu. Je to obdoba zkratovaného čtvrtvlnného pahýlu. Koncové stupně vysílačů mají samozřejmě také ochranu proti přepětí. Podstatné ovšem je, že celé zařízení je spojené na společný potenciál, takže jakákoliv změna potenciálu nezmění funkci zařízení. Při úderu blesku do vysílače je tak možné zaznamenat krátkodobé snížení výkonu vysílače. To většinou trvá méně než 1s. Poté vysílač opět pracuje na plný výkon. Může se ovšm stát, že některý koncový "FET" nevydrží to přetížení, pak se přílušná část koncového stupně vysílače odpojí, a vysílač běží na snížený výkon, a to až do doby než dojde k výměně koncového stupně. Dnešní moderní vysílače mají koncové stupně složené z několika paralelních jednotek koncových tranzistorů. Každá z těchto jednotek má přibližně 400W. (můžou být i menší nebo větší.) Vzhledem k tomu, že technologický výkon vysílače většinou nepřesahuje 5kW, pak takovéto sestavy nejsou žádný problém. Krátkodobé snížení výkonu vysílače o 10% je naprosto nepostřehnutelné. Je to totiž méně než 0,5dB! Ty doby, kdy závada na vysílacím klystronu odstavila celý vysílač třeba i na několik desítek minut, jsou už naštěstí dávno pryč.
Pokud se Ty sám považuješ za veřejnost, pak jistě. Ostatní veřejnosti jsou ty diagramy srdečně ukradené. 99,999% obyvatel republiky vůbec netuší, že něco takového vůbec existuje. Natož, aby to potřebovali vidět. Dávat něco na web i když je to k ničemu je samoúčelný nesmysl, který stejně tak ničemu neprospěje jako neublíží. Proč by ale někdo něco dával někam na web, když to tam bude zbytečně a neúčelně zabírat místo? Možná jen proto, aby takoví jako jsi Ty měli hračku po které touží. Jestli něco takového ovšem nutně potřebuješ, tak můžeš kontaktovat ČRa s prosbou o poskytnutí těchto údajů. Troufám si tvrdit, že za úplatu Ti budou poskytnuté. Zadarmo totiž ani kuře nehrabe. Pokud je nutně potřebuješ pro svoji práci, tak si je zaplať. Pokud je zaplatit nechceš, tak je zřejmě až tak moc nepotřebuješ. Pro Tebe je to totiž spíš věc zvědavosti než potřeby.
Tady jsem našel o vyzařovacích diagramech pár informací. Není to sice moc ale autor uvádí u jednotlivých vysílačů typ vyzařovacího diagramu. Je fakt, že snížení výkonu o 6dB nemá zcela zásadní vliv na dosah vysílače, takže na těch mapkách to není až tak moc poznat.
Těch důvodů k "utajování" těchto informací je několik. Sám jsem se totiž snažil tyto informace od ČRa získat. A to nejen vyzařovací diagramy ale také naměřené úrovně signálů v jednotlivých lokalitách. Nakonec jsme se dohodli na tom, že ve zvláštních odůvodněných případech je možné takovou věc poskytnout na dotaz. Zveřejňovat je někde na internetu nebo v tisku opravdu nemá smysl. Čím větší vysílač tím menší smysl takováto informace má. S příchodem DVB-T je smysluplnost takovýchto informací ještě menší. Vysílače ve vnitrozemí budou mít diagram kruhový, a to téměř bez výjimek. Vysílače v pohraničí nebudou zářit mimo území naší republiky, takže i tam je možné směrování laloků odhadnout.
Podstatným důvodem k neochotě tyto informace zveřejňovat je to, že drtivá většina lidí s těmito informacemi neumí pracovat, a následně šíří zcela nepodložené fámy. Náběh DVB-T tento argument jen potvrdil. Už pouhé zveřejnění map pokrytí signálem vyvolává v lidech dojem, že je v těchto míste signál všudypřítomný, a že stačí si koupit STB, a budou se koukat. Následně nadávyjí právě na ČRa, že to mají "rozbité," že to stojí za ho.no a pod. Poskytovat takovéto informace má smysl pouze tehdy pokud jsou k něčemu dobré. Za těchto okolností se ale jejich zveřejnění evidentně obrátí proti ČRa. Okamžite nastanou dohady o tom, proč je ten lalok směrovaný tam a ne onam. Který blbec to navrhoval, a každý jiný by to udělal lépe. Proč by si tímto měly ČRa přidělávat problémy? Dost na tom, že je tu hodně takových, kterým vadí, že MPXa je z toho a toho vysílače o n% slabší nebo silnější než MPXc ze stejného vysílače vysílaný týmž výkonem. Proč by tohle měl někdo neustále vysvětlovat? Kdo má měřák, tak si potřebné údaje zjistí. Kdo ho nemá, tak ať se do toho nemontuje. Samotné zveřejnění vyzařovacích diagramů totiž o pokrytí území vůbec nic neříká. To ty mapky mají větší smysl, a pro laiky jsou mnohem srozumitelnější.
Ani tohle nevylučuju. Kruhový diagram je u AS to nejjednodušší řešení. Dnes už ani není nutné řešit přeshraniční koordinaci, což značně zjednodušuje přidělování kmitočtů a omezuje vzájemné rušení. Nově přidělené kanály pro DVB-T už nejsou v kolizi. Jedinou negativní věcí je "zbytečně" vyzářený výkon mimo potřebné území. Provozovatel tak musí platit něco co nechce. Ve své podstatě to ale zjednodušuje pokrytí uvnitř státu, a zbytečně vyzářený výkon zas nění tak velký. Pokud ale vím, tak např. VV má nějaké omezení mimo území republiky. Podobně asi i BH. Nechci se hádat. Až pojedu na jednání na ČRa tak se na to zeptám.
Řekl bych, že mezi tutláním a nezveřejňováním je přece jen rozdíl. Nikdo nic netutlá, jen prostě nezveřejňují údaje, které drtivé většině lidí nic neřeknou. O oprávněnosti pochybností v tomto směru mě přesvědčila záležitost s vertikální polarizací na Žižkově. Každý kdo měl v zadku díru tak byl chytřejší než všichni ostatní. ČRa si dělají co chtějí, udělaly chybu, blbost, pitomost, se.ou na diváky a pod. Každý trouba měl názor, a přitom o celé věci ví velké kulové. Proč by měly ČRa dávat někomu podklady pro další nesmyslné útoky proti sobě? Udávají ERP, a to podle mého názoru stačí. Aspoň tomu kdo se v tom vyzná. Něco jiného je to u analogových převaděčů nebo u opakovačů. Tam to jistě může být užitečné. U velkých vysílačů je dnes ale vyzařovací diagram natolik jednoduchý a zřejmý, že jej není nutné popisovat.
no však to jsou mapy Kuby Melína, které se diskutovaly zde http://www.digizone.cz/diskuse/1815/
kde a jestli vůbec Kuba sehnal ty vyzařovací diagramy nevím. Osobně spíše myslím, že jsou to jeho předpoklady, než že by to bylo z nějakých konkrétních podkladů. Tak snad se sám ozve. I když myslím dnes odjel do Západních Tater...
To je ovšem obrovský omyl. Anténář nepotřebuje vědět co je na vysílači ale co je v místě příjmu. Anténář vyzařovací diagramy vysílačů nepotřebuje. Anténář si změří signál v místě příjmu, a to mu stačí. Vyzařovací diagram by anténář potřeboval jen tehdy, pokud by někomu něco radil na dálku, a z diagramu by potřeboval vyčíst směr vysílání. Na to mu ale většinou stačí jen mapka pokrytí. Ta je v tomto případě ještě lepší než diagram záření. Pokud by ale opravdu ten diagram potřeboval, pak stačí zavolat na ČRa, a požádat o tuto informaci. Pokud tento požadavek bude opravdu oprávněný, pak se jistě s pracovníkem ČRa dá dohodnout. Pokud si ovšem někdo myslí, že dostane do rukou barevný obrázek, kterým se bude kochat, tak se šeredně mýlí. Vyzařovací diagram vysílače je možné velmi snadno vyjádřit jen za pomocí několika málo čísel.
Tebe neštve to, že to "tutlají" před veřejností ale to, že se na tydiagramy nemůžeš podívat Ty sám. Veřejnost je Ti buřt, a veřejnosti jsou buřt ty diagramy. Neexistuje smyslupkný důvod k tomu, aby je někde radiokomunikace zveřejňovaly. Pár takových jako jsi Ty by se na ně podívalo, a tím by bylo po všem. Našlo by se pár takových, kteří by je zpochybnili, protože jejich "odborný" názor je jiný. ČRa by to jen přineslo práci navíc, protože by někdo musel ty diagramy na tom netu obhospodařovat a aktualizovat. Mimo to jsem tu uvedl, že vyzařovací diagram je možné vyjádřit několika málo čísly, takže není nutné je kreslit. To by zase jistě vadilo těm, kteří takovým údajům nerozumějí a chtějí vidět obrázky. Smysl to ale nemá. Vyzařovací diagram je potřebný k tomu, aby bylo možné zkolaudovat vysílač jako technickou záležitost z pohledu ochrany spektra. Je tedy důležitý pro ČTÚ. Pro lidi u televizorů je to docela k ničemu. Ty taky neukazuješ občanský průkaz každému na potkání, a nikdo Tě neviní z toho, že něco tutláš. Prostě to nemá smysl tak to neděláš i když bys mohl.
Já jsem se po vyzařovacím diagramu sháněl asi pětkrát za celou svoji kariéru. Vždycky to bylo u převaděčů, a to jen proto, že jsem neměl signál v místě kde jsem předpokládal, že by z toho převaděče měl být. Vždycky se mi podařilo potřebnou informaci získat. Nebyl to žádný problém.
Jak je vidět, tak některé věci prostě buď nedokážeš nebo nechceš pochopit. Samoúčelnost se nosila za dob komunismu. Dnes je to trochu jinak. Dělat zbytečnosti znamená snižovat produktivitu práce. A Tobě něco takového vysvětlovat je evidentně také zbytečné. Obrať se tedy na ČRa ať Ti diagramy poskytnou. Možná Tě to uspokojí. Pravděpodobně ale takových jako jsi Ty nebude mnoho.
Nikdo nic netutlá. Už jsem to tu říkal stokrát. Pokud sis nevšiml, tak už nějakou dobu žijeme ve světě kde informace patří k nejdražším "surovinám." Umět si informace obstarat a umět je dobře prodat patří k jistým manažerským schopnostem. Pokud někdo zdarma poskytuje informace které může dobře zpeněžit, pak je špatný manažer. Pokud tedy někdo chce informace které nejsou povinně veřejné, pak si je musí koupit. Tak se snaž.
Zobrazovaci jednotka je standardni "S-metr" pro kmitocty nad 30MHz.
Pro rucku plati 3W PA/0dBi antena.
Pro vozidlovku 10W PA/3dBi antena.
Pro zakladnovku 10W PA/10dBi antena.
Prevadec ma 11dBi efektivni zisk anteny a 5W PA, citlivost prijimace "standardni".
S-metr na mape je vztazen pro meraky v radiostanicich.
A pres to si myslim, ze mi Radiomobil vykopl prehlednejsi mapy nez u Kuby.
Pokud si to chcete vyzkouse sami a udelat si mapy, tak sw si stahnete zde: http://www.ok0bez.com/files/download/Radio_Mobile.zip
Nezapomente po instalaci zaktualizovat program online.
Normálního člověka i normálního zákazníka ČRa zajímá jeden jediný parametr, a tím je pokrytí území. Tento parametr je dokladován mapkami pokrytí a příslušnými protokoly. Vyzařovací diagram vysílače ztrácí smysl na prvním kopci. Diváka zajímá obraz v televizi a televizní společnosti zajímá počet spokojených diáků. Jak ČRa dosáhnou pokrytí je všem zúčastněným srdečně jedno. Jediný kdo má potřebu masturmovat u vyzařovacích diagramů jsi Ty. Pokud jde o konkurenci, tak právě před tou se takovéto údaje tají. Jedná se totiž o know how.
Přesně tak. Pro představu, jak takový DVB-T vysílač vypadá, dávám odkaz http://www2.rohde-schwarz.com/en/products/broadcasting/tv_transmitters/NV8600.html
Kdo chce, dohledá si i blokové schéma. Chybí chladicí hospodářství.
Moduly (v tomto případě výkon pro DVB-T asi 600 W) jsou vyměnitelné za běhu vysílače (každý modul má své vlastní napájecí zdroje z třífázové sítě), a to i včetně systému chlazení kapalinou. Když máte hodně peněz, lze přidat i záložní modul, který se aktivuje pouze při poruše jiného modulu.
Já ale nemyslel pod "kukuřicí" jako uvnitř ale pod "kukuřicí" vertikálně. Tedy v místě kde "kukuřice" navazuje na samotnou věž. Ty vysílače jsou totiž někde ve 22 nebo ve 23 patře věže.
tohle je právě ten typ dokumentu který jsem měl na mysli a zmínil jsem ho v závěru článku. u nás by se to také dalo dohledat. je to výstup z GE2006. ČTÚ to jistě má.
Hezký článek. Ještě by mě zajímalo jak jsou vysílače chráněny proti bleskům. Vždyť blesky musí přímo přitahovat a to elektromagnetické pole musí přeci vysílací techniku dost ovlivňovat.
Víte někdo jak je ochran proti bleskům na vysílačích realizována? Rád si počtu...
Podle mapek pokrytí to vypadá jako kdyby měly všechny vysílače vyzařovací diagramy kruhové, včetně těch poblíž hranic. Potvrzuje to i přeshraniční příjem, kdy se ve Středních Čechách a na Plzeńsku dají chytat německé muxy, nebo na Vysočině a Jižní Moravě rakušáci.
Schválně jsem zapátral na internetu a našel jsem rozhovor s panem Vykydalem, kde v souvislosti s výměnou AS na Ještědu podotkl, že vyzařovací diagram je upraven tak aby nerušil DVB-T v Německu a Polsku. Třeba vám na jednání prozradí více :-)
To je pravda hlavně je to krásně vidět na Mikulově hezky do kulata jsou hranice signálu ale asi jak který některý jsou nepravidelně rozptýlený ale to je zřejmě terénem.
Nevím jak se to dělá nyní, ale v mém mládí byl první informací vypočtený diagram v projektu. Po montáži se AS oblétl vrtulník po kružnici vysílač a měřila se intenzita signálu, aby dodavatel dokázal, že skutečnost odpovídá výpočtenému diagramu. Ta většinou odpovídala, ale skutečný signál v požadovaných místech se musel zjišťovat měřením na zemi. Všechny etapy jsou velice pracné a nákladné. Domnívám se, dnes se oblet vrtulníkem nahrazuje měřením na točně měřícího pracoviště výrobce.
Eniku pod kukuřicí???? já myslel, že pod tím krytem "kukuřicí" je v prostředku výtah a okolo tubusu výtahu pod tou "kukuřicí" jsou antény na VKV FM rozhlas.....
aspoň to tak vypadá ze stavebních plánů a projektu Žižkova, do kterých jsem měl díky své profesi možnost nahlédnout...měl jsem je k dispozici jak v papírové, tak i v DWG formátu v elektronické podobě....to by bylo něco pro Horala:-)))) ČRa by je měli zveřejnit na netu, aby Horalovi něco náhodou nezůstalo utajeno:-))
Domnívám se, že podrobnější informace než které jsou zveřejňovány by většině lidí nic neřeklo. A tím míním i čtenáře DZ. Radiokomunikace je jistě mají , musí se jimi prokázat při uzavírání dodavatelských smluv s vysilateli. Ti naopak si v některých případech nechávají vypracovat posudky u soukromých firem pro tato jednání.
Já věřím, že nějaké informace Radiokomunikace mají, ale proč jsou sakra veřejnosti tajeny? Jde přece o volné vysílání pro širokou veřejnost. Mysím, že by se tím vysvětlila celá řada nejasností, ke kterým Radiokomunikace už tradičně mlčí anebo vydá jen obecnou tiskovou zprávu. Stačil by výkres (schéma) umístění antén ve třech osách a vyzařovací diagram. Je to takový problém udělat nebo mají Radiokomunikace opravdu co tajit?
Ano, teoretický základ jako A je sice dobrý, ale trochu mi chybí to pracněji zjistitelné to B, totiž vydupat z Radiokomunbikací, případně dalších operátorů, konkrétní konfigurace anténních soustav jednotlivých českých vysílačů a z nich vyplývající směrové diagramy. Nevěřím, že neexistují a nevidím nejmenší důvod proč je před veřejností (i laickou) tajit.
Podle mě nesdělováním informací různého druhu, ty fámy jenom narůstají. Pak je těžké se zbavit dojmu, že je co tajit, že ušetřili někde, kde neměli, udělali něco špatně a je jim stydno to přiznat, atd. Tutlání a ignorování je ta nejhorší možná cesta jak se očistit. Souhlasím, že mapky mají pro laiky větší smysl, ale rozhodně nesouhlasím, že technické podrobnosti o vysílačích by se měly "tutlat".
Ale hlavně by to pomohlo pověsti Radiokomunikací u veřejnosti. Jak si to každý přebere nebo nepřebere je jeho věc, ale tajit (nebo "raději nezveřejňovat, aby to náhodou někoho nezmátlo") něco, co je úplně v pořádku (není na tom co zkritizovat), je naprostá hloupost. Radiokomunikace obecně velmi málo komunikují a je to velká chyba. Neříkám, že to má být ve všech celostátních denících a projistotu taky ve Vlastě :-), ale na webu by to pro případné "hlubší zájemce" mít k dispozici měli. Stejně tak by tam měly být úplně všechny výsledky orientačních měření. Není tam nic. Prostě nic. Vzkaz směrem veřejnosti je jasný: Zajistili jsme, že všechno je ok, ale na podrobnosti se neptejte, Vy pitomci byste to stejně nikdy nepochopili. :-)
Tady přece nejde o nějaké nucení. Jde o apel, aby Radiokomunikace zveřejnily všechno co mají "zadarmo" a byli tak před veřejností z obliga, že něco podezřelého tají. Je to opravdu zbytečný truc, který jejich důvěryhodnosti nepřispěje. Pokud vyzařovací diagramy vypadají opravdu jak z učebnice, tím méně chápu, proč je ČRa tutlají (nebo raději nezveřejní).
Nevím proč by diagram měl být barevný. Komu k čemu bude může být Radiokomunikacím jedno. Ty informace mají a je otázkou jednoho dne je dát na web. Pokud není co skrývatm, není ani nejmenší racionální důvod to neudělat, i kdyby to všem bylo úplně k ničemu. Je to zadarmo a pověsti ČRa u veřejnosti by to jen prospělo. Že o ní nestojí je pravda, ale zároveň i chyba. Tajit výsledky praktických měření také obhajujete?
Znova opakuji, že není nejmenší důvod cokoli z technických parametrů tutlat, i kdyby vůbec nikoho nezajímaly. A určitě nejsem sám koho by zajímaly. Ke zveřejnění nemusí být nutně přímý důvod. Je to hlavně otázka korektnosti a důvěryhodnosti firmy. Že tyhle atributy Radiokomunikace dlouhodobě ignorují je smutné.
Pár monochromatických GIFů že bude zabírat nějaké místo? Ty jsi ale srandista. Opravdu už hodně úchylný argument. Na serveru zanedbatelné, pro stahující nezajímavé (kdo nechce nestahuje, kdo chce, tomu nevadí). Ty diagramy existují, jistě i v elektronické formě. Je to prostě ZADARMO.
A znovu opakuji otázku: Tajit (tutlat) výsledky praktických měření taky obhajuješ jako zbytečnost?
Nejde vůbec o samoúčelnost ani zbytečnost. Pochop to už jednou proboha. Čím víc firma o svých produktech a službách zveřejní objektivních technických informací, tím je důvěryhodnější. Kdyby tu byla konkurence, věř tomu, že by to bylo jinak. Zajíce v pytli nechce nikdo. To je právě ten postkomunismus v ČRa. Prostě pořád jako před revolucí. Kašlem na lidi, my jsme tu ti všemocní páni a jestli něco chcete, nejdřív nás pěkně poproste (a nejlíp i něco do kapsičky strčte) a my se možná uráčíme :-). Klasika.
O tom koho by zajímaly vyzařovací diagramy zkus nechat hlasovat, ale i kdyby to bylo 99:1, stejně se na to (jako vždycky) ČRa vy...
Tvoje absolutní pravdy, o nichž jsi ale přesvědčen jen ty sám, mám úplně nejradši. A pokud je vyzařovací diagram vysílače know-how Radiokomunikací, které je má ochránit před konkurencí, pak jim budiž po roce 2012 země lehká :-). Ty jsi fakt totální dement, notorický odpírač všech argumentů ze zásady, sorry.