UVNITŘ GRAF Nejvíce domácností na Českobudějovicku přijímá po červnovém vypnutí hlavních analogových televizních vysílačů televizi digitálně pozemní cestou. Vyplývá to z třetí vlny kontinuálního výzkumu společnosti Mediaresearch, která situaci na jihu Čech monitorovala situaci již v říjnu 2008 po zahájení digitálního vysílání České televize a vypnutí analogové ČT 2 a v září 2009 po zapnutí digitálních sítí 2 a 3 v této oblasti.
K TÉMATU: Jižní Čechy vypínají analogovou televizi. Které vysílače končí?
V průběhu procesu digitalizace zaznamenal největší nárůst digitální pozemní způsob příjmu (DVB-T), jehož podíl je dle poslední vlny výzkumu na 55 %. Téměř dvě pětiny televizních domácností (39 %) uvádí satelitní způsob příjmu televizního vysílání, které je až na výjimky digitální. Podíl domácností přijímajících televizní signál kabelem nebo přes IPTV se v čase nemění a udržuje se na 21 %,
sdělil Jan Mazal ze společnosti Mediaresearch.
Vývoj penetrace jednotlivých typů příjmu digitální televize v domácnostech na Českobudějovicku v letech 2008, 2009 a 2010 (Zdroj: Mediaresearch)
I když většina jihočeských domácností přijímá digitální televizi pozemní cestou, celkový zájem o pozemní příjem televizního signálu klesnul. V říjnu 2008 tímto způsobem přijímalo televizi 71 % jihočeských domácností analogově a 29 % digitálně, letos v červenci 55 % digitálně a 4 % analogově. Oproti tomu zájem o satelitní příjem televize kontinuálně stoupá po celé sledované období.
Vlivem přechodu na digitální vysílání pochopitelně výrazně kleslo procento domácností, které udávají analog (dnes dostupný v oblasti již jen z lokálních vysílačů malého výkonu, či eventuelní přesahy z oblasti Jihlava) jako jeden z možných způsobů příjmu televizního signálu. Pozemní analogové vysílání jako jediné aktuálně přijímá pouze 1 % televizních domácností na Českobudějovicku,
dodal Mazal.