Celkem souhlas - on je také rozdíl, kdo si web objednává - jestli velká korporace, která si může dovolit zaplatit team vývojářů, nebo živnostník, který chce levnou reklamu v rámci jeho města/regionu. V druhém případě je pořád jednodušší sáhnout po nějakém template systému, css knihovně typu blueprint, pokud na tom trvá doplnit nejjednodušší js vlastně napsaný, případně něco typu jQuery ... a konec. Víc prostě klient nedá a ani by to nebylo účelné. Možná se na tom tolik nevydělá, ale takovýhle webů lze udělat mraky a svůj účel plní.
Svým způsobem sice s článkem souhlasím, ale malinko mi tam chybí onen pohled "co má web přinést a komu".
Naprosto úžasná diskuse! Už ten otvírák "Ja si na rozdil od pana Stanicka myslim, ze obsah je dulezitejsi nez forma." je prostě boží :-) A hned to „hexx“ přebije dalším trumfem: "Tvrdite, ze spatni webdesigneri praci nesezenou. Ja rikam, ze ano, protoze forma neni tak dulezita jako obsah." :-))
Jenže v tu chvíli se na scéně objevuje „stoural“ a rozhovor začíná gradovat. Marně člověk dumá, kdo z nich je větší blbec, ale stouralův závěr "Pochopte prosim, ze absolutne nevidim duvod, proc se ukajet nad tim, ze na svem webu pouzivam serverová API, AJAX, DHTML, ... to NIKOHO nezajima (krome stanicka + jeho nohsledu)" na chvíli naklonil skóre v jeho prospěch, ovšem hexx svým souhlasem srovnává a stává se tak vítězem! Gratuluji!
Ale úkolem webdesignera je i vysvětlit klientovi, že se může použít "progressive enhancement" a výrazná majorita návštěvníků může mít výrazeně lepší web a minorita jen o něco "horší" (ale stále dobře použitelný), a to jednodušeji, za kratší čas a menší peníze - anebo může mít web stejný ve všech browserech, ale bez spousty vymožeností a pokročilých funkcí, vše podstatně náročnější a dražší. A pokud někdo i po vysvětlení trvá na druhé možnosti, tak OK, ať si to zaplatí; webdesigner pak má srazit kramfleky a udělat to podle zákazníka.
Nicméně nemám zkušenost, že by většina zákazníků byla tak tupá a na takové vysvětlení neslyšela a trvala na svém.
"webdesigner se stará o vzhled webu (i o tu strukturu)"
Jiste. A myslis si, ze se stara o serverová API, AJAX, DHTML, javascriptové či serverové frameworky? Nestara. Nicmene to presne rika mr. stanicek a klade technickou stranku veci nad ostatni.
Já bych si dovolil jen upřesnit, že tady se zřejmě jedná o drobné nedorozumění. Řeč není o tom, aby ve starších prohlížečích (např. IE6) web neměl fungovat, nebo měl snad fungovat špatně. Hovoří se pouze o tom, že nemusí vypadat (a chovat se) na chlup (na 100%) stejně. Vychází to z přístupů graceful degradation nebo progressive enhancement.
naprosto zcestný názor, webdesigner se stará o vzhled webu (i o tu strukturu) ale obsah je u větších nebo profesionálnějších webů záležitostí někoho jiného, i v minulosti dostávali webdesinéři texty pro web v nějakém tom wordu a odtud je copy & paste dávali do statických stránek, nyní tyto texty píší lidé, kteří se starají o obsah přes redakční systém, webdesigner maximálně připraví nějaké obrázky (u kterých záleží na kvalitě a tom aby zapadly do "vzhledu" designu), rozhodně nevymýšlejí texty o nás, ono to ani není možné, aby jeden člověk dokázal jeden den napsat odborný text o tiskařských strojích, druhý o novém parfému a třetí o něčem dalším
možná byste mohli mrknout na Google a zkusit zjistit, kdo je pan Staníček, než budete mlet takové nesmysly xD
"...kdo se tvrdošíjně snaží mít weby stejné současně v moderních i zastaralých prohlížečích – takoví webdesigneři nemají moc šancí na přežití."
S timto si dovolim nesouhlasit. Ja napriklad bych strasne rad pouzival JENOM moderni technologie a vykaslal se na kodovani stranek pro IE6, ale to bohuzel NENI mozne. Klient proste chce, aby jeho web vypadal vsude stejne, aby zaujal co nejvetsi pocet lidi. Muzu pouzit ty nejmodernejsi technologie, ale bude mi to prd platne, protoze starsi prohlizece je neumi. A klient nezaplati.
A to nemluvim o prohlizecich v mobilnich zarizenich, ktere porad jeste neumi vsechno to, co klasicke prohlizece.
odkdy se webdesignéři starají o obsah? tedy když je zákazník naprosto neschopný tak ano, ale při normálním stavu věci, si texty (obsah) dodá buď zákazník a nebo copywriter, od toho jsou už dlouho redakční systémy, aby webdesigner nemusel psát
ke zboží popisky a technické vlastnosti, při správném chodu výstavby webu nemá webdesigner s obsahem nic společného
Myslíš z toho světa, kde nedělá problém ani velkým úspěšným obchodům používat jako základ nějaký opensource projekt? Nebo kde je mezi nejlepší a nejúspěšnější považováno ebay, která má spoustu zajímavých vlastností ale používání nejnovějších technologií nebo moderní design mezi jejich priority nepatří?
Pochopte prosim, ze absolutne nevidim duvod, proc se ukajet nad tim, ze na svem webu pouzivam serverová API, AJAX, DHTML, javascriptové či serverové frameworky.
To NIKOHO nezajima (krome stanicka + jeho nohsledu).
Dulezite je, aby web mel logicky strukturovany a hlavne zajimavy obsah. A v tom mi serverová API, AJAX, DHTML, javascriptové či serverové frameworky opravdu, ale opravdu nepomohou.
Nevím, ale já tohle tvrzení v článku nenašel. Spíše bych to chápal, jako že "špatní webdesigneři" to budou mít těžší. Ona je ale otázka, co znamený "špatný webdesigner", protože samo používání moderních technologií nerovná se "být dobrý webdesigner".
Ale když si vzpomenu na výběrová řízení kdysi a dnes, také v mnohých nebylo podmínkou mít CSS layout, validní kód, přístupný web podle WCAGu a dalších norem apod. Trh se vyvíjí a poptávka s ním, to popřít nelze. A tak si stejně jako pan Staníček myslím, že ten, kdo se zastaví na úrovni před x lety, to bude mít do budoucna těžší.
Doporučuju tento výkřik zaarchivovat a vytáhnout ho zas tak za pět až deset let, až se i ke šťouralům dostanou informace ze světa mimo jejich český rybníček.
Jak uz tu nekdo psal. OBSAH je dulezitejsi nez forma. Takze pokud nekdo tvrdi, ze ten, kdo nepouziva serverová API, AJAX, DHTML, javascriptové či serverové frameworky a ja nevim, co jeste, ze neprezije, tak ja tvrdim, ze zije ve fantastickem bludu. Takovi lide nejenom prezijou, ale bude se jim darit dobre.
Mr. Stanicek jednoduse potrebuje ukazat, jaky je vlastne profik a kolik toho umi :)) Nicmene trh se neridi jeho pranim.
"Ten, kdo dnes umí dělat weby pouze tak, jako se dělaly před pěti (nedejbože před deseti) lety, kdo se vyhýbá moderním technologiím, odmítá sdílet a používat serverová API, AJAX, DHTML, javascriptové či serverové frameworky, kdo si myslí, že webové stránky se dělí jen na dvou- a třísloupcové, kdo se tvrdošíjně snaží mít weby stejné současně v moderních i zastaralých prohlížečích – takoví webdesigneři nemají moc šancí na přežití. Dnešní zákazníci jsou jen krůček od toho, aby to sami pochopili"
Článek jsem pochopil tak, že chcete poplácat po rameni, a podrbat za ouškem... asi si to zasloužíte, takže: "šikovnej kluk, umí dělat weby!"
Stačilo? :-)
PS: ta ironie je proto, že zákazníci v drtivé většině na technologii kašlou, do jisté míry i uživatelé... jde především o obsah či užitnou hodnotu webu.
Je správné, když se používají moderní technologie, ale tvrdit, že ostaní jsou k ničemu...
Eh, "na rozdíl ode mě"? Jak jste na to přišel? Copak já si myslím opak? Já ale přece napsal článek O WEBDESIGNU, což je obor, který se stará o tu formu. Obsah webů je přece úplně jiná kapitola.
Ja si na rozdil od pana Stanicka myslim, ze obsah je dulezitejsi nez forma. V idealnim pripade samozrejme by melo byt stejne dobre oboje. Ale pokud je obsah webu takovy, ze nikoho nepritahne, pak takovemu webu nepomuze ani to, ze ho delal Stanicek...