Ale nastavení nových podmínek prakticky vylučuje budování bezdrátové sítě.
Může se jednat o lobby WiFi ISP, ale v tom smyslu, že postaví ve vesnici optickou infrastrukturu, připojenou na optickou páteř a přepojí si WiFi zákazníky na optiku. Přípojná optická trasa je také uznatelný náklad. Pokládka optické trasy v poli není časově ani finančně náročná. 60GHz pak může řešit maximálně vzdálené samoty (mimo souvyslou zástavbu).
:-) Ale jo, 80GHz na 3km nějak funguje - jen otázečka: kolik gigabitových přípojek lze obsloužit jedním 80GHz 2Gbps spojem? Odpovím rovnou: dvě přípojky!
Spíše se domnívám, že se nezmění nic - obec bude dále připojena jednou 100Mbps Alcomou, lokální síť poběží na 5GHz WI-FI a bude se romu nadále říkat gigabitové připojení... A to přesto, že do obce už optika vede a její kapacita je k dispozici. Jen není zadarmo. A proto se raději budou z dotace budovat nové mikrovlnné spoje, že.
Čím vyšší kmitočet, tím nižší dosah je blbost. Zalezi na utlumu prostredi (atmosfery)
60GHz rezonuje s O2. Pro tuto frekvenci ma atmosfera velky utlum, ale napr. v 80 GHz se daji prenaset jednotky Gbps na kilometry. Z vlastni zkusenosti Ericsson MINI-LINK - 2 Gpbs na 3,5 km od rijna 2021 bez rozpadnuti.
Zase omyl. Čím je menší počet subjektů, které se agregačně dělí o propustnost sítě, tím je větší riziko datového konfliktu. Pokud bude zákazníků s gigabitovou přípojkou například 100, stačí jim celkově propustnost okolo 25gigabitů. Pokud jich je 10, bude zapotřebí mít pro jejich obsloužení propustnost okolo 8 gigabitů. Pokud budou dva, tak bez 2 gigabitové propustnosti to nepůjde.
Jistě. Pro obec s deseti domečky bude stačit jednogigabitový spoj na 60GHz. Umíte násobilku? Každý domeček tedy fakticky dostane ne 1Gigabit, ale necelých 100Mbit/s. Zkuste lidi přemýšlet... A mimochodem - jak daleko asi dosvítí 60GHz, aby měl třídevítkovou dostupnost? Zvlášť když bude pršet. Bezdrátové připojení má jisté limity... Čím vyšší kmitočet, tím nižší dosah. Závěrem lze konstatovat, že od určité úrovně rychlosti jsou optické sítě levnější. Ovšem u nás vládne lobby bezdrátových "borců"... Proto budou podporováni nade všechny meze.
Dotyčný člověk nemluví pravdu: za prvé nepůjde o gigabitové připojení, ale jen o omezené připojení, které někde cestou využije (možná) sdílenou jednogigabitovou přenosovou trasu. Gigabitovou rychlost na takové přípojce proto dosáhnete tak někdy na svatého Dyndy v 5 ráno... Pokud by se mělo dosáhnout skutečně gigabitového připojení na koncovém bodě sítě, jak požaduje BEREC v dokumentu (20) 165, musely by být vybudovány spolehlivé přístupové sítě (výhradně) na optických technologiích a s přenosovou rychlostí 10Gbit/s a výše. Jednogigabitový GPON na to opravdu nestačí... To je ovšem nemožné v masovém měřítku realizovat na bezdrátových sítích. Výsledkem tedy bude zase jen podvod na zákaznících. ISPíci budou tvrdit, že poskytují gigabitové připojení a MPO bude tvrdit, že jim věří, aby prachy mohly proudit požadovaným směrem. Celé je to jen obchod s lidskou neznalostí. Myslím že někdo z EK by měl po tomto oznámení MPO začít konat a ten obchod s WI-FI operátory zastavit. Jde o jejich peníze.