Limity na výběry v řeckých bankách se dotkly i internetu. PayPal už hlásí, že uživatelé s kartami navázanými na účty v řeckých bankách momentálně nemohou využívat službu k platbám.
„Vzhledem k posledním rozhodnutím řeckých úřadů ohledně kapitálové kontroly a přeshraničních transakcí jsou peněženky řeckých uživatelů nefunkční,“ tvrdí v textu na serveru Quartz mluvčí platební služby s tím, že v okamžiku, kdy se banky zase rozjedou, což by mělo být podle dnešního prohlášení ministra financí prý už v úterý, rozjedou se zase i platby.
Když selhávají klasické banky, obrací se Řekové na alternativy. Podle serveru CNN hlásí bitcoinové burzy významné zvýšení zájmu o bitcoiny ze strany řeckých klientů.
Podle šéfa serveru Bitcoin.de Olivera Flaskaempera poskočily obchody Řeků s bitcoinem o 79 %. A německá burza není jediná. Čtyřicetiprocentní nárůst hlásí i čínský server LakeBTC.
Polská burza Bitcurex zase podle CNN byla zahlcena e-maily z Řecka. Dotazy směřovaly především na to, jestli je bitcoin legální měnou v EU, jestli lze používat Bitcurex jako bankovní účet a zda jsou v Řecku nějaké bitcoinové bankomaty. I proto začali Poláci nabízet Řekům první tři měsíce zdarma s tím, že uživatelé z Řecka mají službu bez poplatků.
Pro bitcoin to může být další moment, kdy může dokázat své výhody. Zatím ale měna není dostatečně stabilní, v Řecku je jen jeden bankomat v athénské knihovně a i nákupy virtuální měny probíhají prostřednictvím bank.
„Nejsem si jistý, že by si v Řecku mohli hned kupovat sýr za bitcoiny, ale myslím, že zavření bank otevřelo mnoha Řekům oči,“ tvrdí Filip Godecki, mluvčí Bitcurexu. A reklama pro Bitcoin je na světě.