Po nejméně dvou letech úvah, vývoje a odkladů digitální platební gigant PayPal konečně představil vlastní dolarový stablecoin. Svět mezitím zapomněl, že měl vůbec něco podobného v plánu. Na první pohled jde jen o další platební službu s vlastním platebním tokenem a centralizovanou infrastrukturou určenou k finančním transferům a nákupu jiných digitálních aktiv.
Ďábel je však v případě PYUSD (PayPal USD) skrytý v detailu. Než se k němu ale dostaneme, pojďme se nejdříve podívat, jaká k němu nejspíš vedla cesta, proč vzbuzuje tak smíšené reakce a jak je možné, že projekt s nulovou historií, ne úplně hladkým startem a nejistou budoucností dělá na zavedeném trhu takové vlny.
Pondělní vstup společnosti PayPal Holdings do až dosud poměrně jasně rozděleného a čím dál ostřeji regulatorně sledovaného trhu se stablecoiny vyvolal celou škálu reakcí, od vlažných typu „další centralizovaný scam od finančního establishmentu, který nejspíš nebude mít dlouhého trvání“ až po „nadcházející tsunami, která ovlivní celý kryptoprůmysl víc, než náhlá náklonnost největšího světového správce aktiv (společnosti BlackRock) k bitcoinu“.
Paxos - PayPal
— Paxos (@Paxos) August 7, 2023
Thrilled to be partnering with @PayPal to bring PYUSD, the world’s safest dollar-backed digital asset, to hundreds of millions of consumers and merchants worldwide.
PYUSD is the first of its kind, representing the next phase of US dollars on the blockchain. This…
Upřít zde nelze minimálně jedno. PayPal má, pokud můžeme věřit jeho vlastním datům, 430 milionů aktivních účtů, a tak jeho vstup na 125miliardový dolarový trh s digitálními tokeny s hodnotou ukotvenou k fiat měnám rozhodně má právo vyvolávat poprask. Podrobnosti však vyvolávají spíše další otazníky.
Začněme třeba vydavatelem, nebo chcete-li emitentem tokenu PYUSD. Tím je newyorská společnost Paxos Trust. Není to ještě tak dávno, konkrétně se to stalo v únoru, kdy newyorský úřad pro finanční služby (NYDFS) donutil Paxos zastavit vydávání velmi podobného, na dolar navázaného digitálního tokenu. Konkrétně se tak stalo v případě do té doby poměrně dominantního burzovního stablecoinu Binance USD (BUSD) ze stáje dolarového kryptomiliardáře Chengpenga Zhaa. Token totiž podle Američanů až příliš připomínal neregistrovaný cenný papír.
Platí tedy, že co nesmí kryptoburza, etablovaná platební instituce může? V USA, zdá se, ano, ale je také možné, že regulatorní zásah teprve přijde, mívá totiž obyčejně zpoždění, i když i to se postupně více a více zkracuje.
PayPal tvrdí, že je jeho stablecoin krytý dolarovými vklady a krátkodobými dluhopisy americké vlády. Potud žádný velký rozdíl oproti největšímu stablecoinu dneška, kterým není nikdo jiný než Tether. Ten, přestože se historicky osvědčil jako asi nejbezpečnější stablecoin na trhu, je neustále konfrontován s tím, aby dokazoval, kde se jeho rezervy ve skutečnosti nacházejí.
Ethereum? Je to dobrý nápad?
Dalším bodem je volba ERC-20 tokenu na ethereové síti jako podkladové formě stablecoinu. Pro samotné Ethereum je to určitě zajímavá pocta. Ethereum, i když to není jeho původní účel, se stává peněžní vrstvou internetu – je to ale dobrý nápad?
Kombinace zastarávajícího standardu v podobě ERC-20 a poměrně zasekaného ethereového blockchainu (řeč je o mainnetu sítě, nikoli o rollupech) by totiž mohla transakce ve stablecoinu dost prodražit kvůli vysokým „gas“ poplatkům.
Problém bude obzvláště markantní, pokud se projekt chytne a dojde k pokusům o jeho masivní používání. Efekt přitom bude zpětnovazebný – čím více bude token využívaný, tím vyšší poplatky v ethereové síti budou a tím pádem také dražší transakce se stablecoinem.
K čemu je stablecoin od PayPalu vlastně dobrý?
Funkčně stablecoin umožňuje to, co už lidé mohou dělat s bankovním účtem nebo stávajícím dolarovým účtem u PayPalu, navíc zde zatím platí omezení pouze na Američany (uživatel musí doložit své číslo sociálního pojištění). PayPal sám uvádí, že lze token posílat na způsobilé účty v USA bez jakýchkoli poplatků. Jenže my už víme, že to s těmi poplatky možná bude komplikovanější, otázkou je spíš, kdo je zaplatí. Ve vlastní síti nejspíš PayPal, ale mimo ni?
Stablecoinový token lze také použít k online nakupování, a to především samotných kryptoměn. „Pokud chcete něco směnit, použijte PYUSD v naší funkci konverze k nákupu kryptoměn, které podporujeme,“ uvádí na stránkách firma. V praxi se to týká především bitcoinu a etheru, přičemž směnný kurz není zrovna nejvýhodnější.
Čím hlouběji ale půjdeme, tím více otazníků bude vyvstávat. Kupříkladu tweet z oficiálního účtu společnosti Paxos, která kontrakt PayPalu dodala, odkazuje na adresu 0×6c3ea9036406852006290770bedfcaba0e23a0e8. Tak se dozvídáme, že hlavní kontrakt je pouhá proxy, kde může PayPal kdykoli změnit odkaz na implementační kontrakt. Jinými slovy, pokud se to bude PayPalu zdát jako dobrý nápad – a loňský rok ukázal, že má občas nápady všelijaké – může změnit kód tokenu na cokoli si usmyslí.
Proxy i samotná implementace byly navíc vyvinuty s použitím dnes již zastaralé verze programovacího jazyka Solidity (0.4.24). Jde o verzi, která byla aktuální v roce 2018 a je špatně zdokumentovaná. Od aktuální verze programovacího jazyka pro Ethereum (verze 0.8.21) ji dělí neuvěřitelných 62 vedlejších verzí. Proč padla volba právě na ni a je to vůbec bezpečné? Napovědět by nám mohl třeba seznam (dosud) odhalených zranitelností.
To nejlepší ale přichází až nakonec. V kódu se nalézá takzvaná autorizovaná adresa „assetProtectionRole“, ta může v případě, že se provozovateli zachce, zmrazit tokeny libovolného uživatele, případně je rovnou smazat – funkce k tomu určená je velmi deskriptivní, jmenuje se „wipeFrozenAddress(address _addr)“.
PayPal není v kryptu žádný nováček, svým zákazníkům umožňuje už nějaký čas držet kryptoměny, jako jsou bitcoin, bitcoin cash, ether a litecoin. Ve výsledcích za letošní první čtvrtletí ukázal, že pro klienty drží krypto téměř za 1 miliardu dolarů. To ale neznamená, že bychom od firmy potřebovali zatím trochu nadbytečný a značně problematický stablecoin.