Ono se to nesmí říkat, ale je to úplně naopak.
Z DVD nebo software, které si koupím přes internet ze zahraničí, neuvidí náš slavný stát ani korunu. Když tentýž obsah upirátím a za ušetřené peníze nakoupím například jídlo v restauraci, tak se stát napakuje na různých daních a ještě se podpoři zaměstnanost.
Software ani Hollywoodské filmy se u nás NEVYRÁBÍ!
Neni uplne pravda.
DPH se plati podle toho, kde se produkt 'spotreboval', takze i pri prodeji dovezenych DVD se odvede DPH do CR stejne jako pri nakupu lokalne vyrobeneho zbozi.
Jina situace je ohledne dane z prijmu, tam hadam, ze vetsina zisku (a prislusnych dani) bude realizovana v zahranici.
Jestli se onen film tocil v CR nebo jinde je irelevantni, dulezity je, kdo je drzitelem autorskych prav ci investorem a kdo tedy bude inkasovat zisk.
Dalsi aspekt je otazka obchodni bilance. Pokud se (typicky zahranicni) film ci software upirati a misto toho se nakoupi lokalni sluzby ci produkty, tak vetsi cast lokalni produkce zustane na lokalni spotrebu ci investice, zatimco pokud se koupi (zahranicni) autorska prava, tak cast realne produkce CR 'odtece' vymenou za imaginarni autorska prava.
Celkove tedy lze souhlasit s tim, ze argument o danich z rozhovoru je nesmyslny (protoze spotrebitele jsou z velke casti omezeni svym rozpoctem), pro ekonomiku CR bude lepsi, kdyz obyvatele nakoupi spis lokalni produkty nez zahranicni autorska prava, nicmene danovy dopad bude mensi (DPH se odvede tak jako tak).
Stat jim nedava slevu jen tak. Stat jim dava slevu proto, aby tady tocili. Kdyz tu nebudou tocit (protoze pujdou jinam, kde jim slevu daji), tak tady nenechaji tech 80% nakladu.
Tot priklad globalizace v praxi.
Jinak vliv producenta na cenu v konkretnich obchodech v konkretni neni velky (skoro bych rekl, ze neni zadny), ale jiste existuji mezni podminky. Predpokladam, ze rozumite tomu, ze ten, kdo film toci, neni ten, kdo ho nasledne distribuuje, ze?
Zákony v tomto případě nejsou podstatné. Podstatné je, že domácí uživatelé, kteří si kupují SW ze zahraničí tu DPH prostě neplatí, takže stát z takto utracených peněz tu DPH nedostane.
Jestli ho neplatí, protože se vejdou do nějaké hranice XY eur, nebo jestli ho neplatí, ale správně by měli - to je z tohoto pohledu podružné.
Já jsem si SW u nás stojící dohromady přes 100.000 Kč pořídil pomocí známého v jisté nejmenované asijské zemi, zaplatil jsem dohromady i tringeltem 600 Kč a SW mi v počítadle bez jakýchkoli problémů běží; nejspíš to bude tím, že ty asijské verze nevyžadují žádnou aktivaci ani registraci a podobné hovadiny. Navíc je to všechno libovolně přenosné, takže až budu měnit počítač, koupím ho bez O. S. a vše do něj nainstaluji v pohodě znovu. Takže až mi bude někdo vykládat něco o pirátech a kradení, tak se jen vesele zasměju.
Ja jen nechápu,. proč si všichni tihle rádoby odborníci myslí, že když si neco legálne stáhnu zadarmo, že bych si to případně i koupil. A počítají kolik peněz jim ubylo za to že jsem to stahnul. Mimo to, mam spoustu DVD ktere již není možné prehrát .. autorska prava jsem zaplatil ale není mechanizmus jak se dostat k tomu filmu za cenu media, že ?
Tohle je ovšem daňový pozůstatek z dob, kdy se zboží jinak než fyzicky koupit nedalo.
Když si český uživatel zaplatí cokoliv nehmotného ze zahraničí přes internet, stát neuvidí ani DPH.
A že takových transakcí začíná sakra přibývat!
Než aby paní na mateřské krmila kreditkou nějakou hříčku od Zyngy na Facebooku, je mnohem lepší, když si nějakou jinou hru upirátí a za ušetřené peníze nakoupí nějaké opravdové zboží.