Tyhle předpovědi čtu už od 90. let a pořád se nechtějí naplnit. Lidé jsou totiž přirozeně líní, a tak časem mění své návyky. Možná je ve 20 letech baví klikat a hledat na internetu každou kravinku, ale až začnou pracovat, tak na to přestanou mít čas. Klasické vysílání tady proto zůstane nadále. LTE nemůže být rozumnou náhradou, pro interaktivní videoslužby nebude mít dostatečnou kapacitu, pokud má být zachována rozumná kvalita obrazu. K tomu je určen kabel.
také nemám s pozdržením nástupu DVB-T2 problém, nevidím totiž pro sebe přínos. Více programů typu Active TV nepotřebuji, s nástupem HD to jde chvíli do kopce, chvíli s kopce (konec Novy HD), takže proč bych si měl snižovat uživatelský komfort externím STB. Raději ať dojde ke konsenzu od kdy a s jakými parametry a já tomu přizpůsobím budoucí nákup nové TV (ideálně DVB-T2 s HEVC, možná už 4K). Také by se pak hodila podpora státu (povinná cedulka v obchodě u každé vystavené TV).
Co neumím posoudit je to, zda budeme v budoucnu více potřebovat volné kanály pro 4K TV nebo pro mobilní internet.
1) Kdyby ČTÚ a zejména osobně on neházeli klacky pod nohy startu DVB-T2, vysílalo by se nyní v Praze a možná i v dalších městech, a mohly se u nás již prodávat běžně TV, které DVB-T2 umí. Tím, že zamezil startu DVB-T2 mnoha obstrukcemi (vysílání jen přes den apod.) pan Dvořák rozhodl, že ČR zůstane na periferii zájmu prodejců TV a budou se zde nadále prodávat modely jen s DVB-T. Takže ať prosím nyní mlčí v koutě o nějaké generační obměně a podobně.
2) Nutnost zavedení DD2 a její nevyhnutelnost pan Dvořák již více než rok masíruje do médií jak to jen jde. Kdykoliv je řeč o DVB-T/T2, operuje s tímto jako s posvátnou modlou. Je ale nadmíru jasné, že DD2 je v Evropě a v ČR nesmysl. Tak proč se ČTÚ stále chová takto "přizdisráčsky", proč se nesnaží aktivně najít to vhodné pro ČR a např. komunikovat s regulátory za našimi hranicemi a domlouvat společný postup? Vždyť pokud Evropa řekne "ne, nechceme DD2, máme pro to tyto a tyto důvody" tak nic takového v Evropě nebude. Pro LTE bylo již v nižších kmitočtech vyčleněno prostoru dost, navíc jak se jasně ukazuje, operátoři se stejně do nižších kmitočtů masivně nehrnou a spíše LTE stavějí v pásmu 1800 MHz.
3) Pan Dvořák již byl v čele ČTÚ dostatečně dlouho a zkazil co jen mohl. ČTÚ se za jeho vedení stal jedním z nejhorších regulátorů v Evropě, digitalizace neprobíhala (i přes proklamace ČTÚ) vůbec ideálně (hlavně neskutečně dlouhé prodlevy mezi starty muxů), ceny za mobilní volání se dostaly na úrovně nejhorší v Evropě, v FM pásmu vznikl totální mišmaš, a dalo by se pokračovat. Ten pán by opravdu měl v tichosti odejít do důchodu, a ne tady zas něco plánovat a stanovovat.
A pokud tam nechce odejít dobrovolně, měl by mu někdo pomoci.
A tím radioamatérem má být v tomto případě kdo? Televizní společnosti, operátoři multiplexů, nebo kdo? A jen tak na okraj - ve smyslu Vašeho názoru v tom případě prakticky všemi směry z ČR vévodí tamějším zemím "radioamatéři", protože ti DDII věrohodnými argumenty odmítají. Vždyť celá tato "akce" je v evropských podmínkách technicko-ekonomický nesmysl!
Zajímalo by mě čím a jak má podložené svoje názory, jestli jsou pouze jeho doměnkou anebo má celosvětový rozhled. Mám pocit že většina názorů je tak trochu zdeformovaných pohledem české malosti. Myslím že pohled z jiné strany by mu ukázal jak moc se v názorech mílí.
Třeba já si myslím že Pay TV by tu mohla DVB-T2 rozjet. Nevěřím že by současné stanice měli peníze na souběh a placení HD programů v DVB-T a DVB-T2 navíc by lidem mohli zafinancovat STB ...
Pokud by někdo nabídl zajímavej obchodní model s HD programy v celoplošným pokrytím. Myslím že by nějaká IPTV nebo Skylink šel do kopru. Co vím z osobní zkušenosti tak lidi nechtějí 100 programů ale současný v HD kvalitě. Protože chtějí využít nakoupené placky.
Bingho!
Problém je v útlumu sektoru televizního vysílání jako takového. Ten útlum samotná technologie neřeší protože na konci je zase jen divák / konzument obsahu. On sleduje televizi pro obsah a né pro technické nadšení z využívání nějaké technologie.
Dle mého názoru je možné pozorovat jakousi hysterickou marnou snahu tuhle situaci zvrátit , případně nechápaví. Ne zlaté časy TV se nevrátí, ale tím z pohledu diváka nešetrnou změnou technologie můžete ještě naštvat koho to jen jde.
Ano televizní přijímač přestává být kulturním sociálním středobodem v domácnosti. Pamatuji i éru VHSek bože když si vzpomenu, co za odpad se zaujetím sledovalo... ....doba kdy mít velkou televizy a video bylo i jistým znakem ekonomického postavení. My máme velkou televizi…. …dnes a co?
Prostě se to mění, nový diváci nepřibývají a ti skalní se z produktivního sektoru přesouvají do sektoru seniorů.
Podle mne plošné televize nezaniknou ale z kdysi jednoho z největších medii se smrsknou do malá velikosti. Velký sektor může oslovit jen On demand.
Jenže toho se zase bojí nahrávací společnosti a držitelé autorských práv protože, se dá čekat, že by platby nebyli plošné, ale taky podle oblíbenosti. Takže žádné balíčky, ve kterých se dá prodat jinak podřadný obsah.
Prostě láme se chleba a spousta lidí se bude snažit stáhnout sebou a zahojit se na ostatních lidech.
Ano televizní přijímač přestává být kulturním sociálním středobodem v domácnosti. Pamatuji i éru VHSek bože když si vzpomenu co za odpad se zaujetím sledovalo... ....doba kdy mít velkou televizi a video
Ono to chce spíš přemýšlet, než každého s jiným názorem mít za hlupáka. Kupodivu zdroj příjmu zdaleka není tak podstatný, jak si myslíte. Jednak kdyby o placené TV byl takový zájem, tak zde minimálně sat může mít mnohem vyšší procento, jeho rozšíření moc věcí nebrání. A hlavně nízké procento placených TV je i v rámci samotných platforem - viz poměr vydaných karet vůči platícím abonentům u Skylinku nebo minimální nabídky vůči zbytku u kabelovek.
Souhlas, nejsem zainteresován na televizním byznysu a tedy ani "zaslepený televizák" a rozhodně považuji služby mobilního broadbandu na dobře se šířící < 1 GHz frekvenci za více prospěšnou, než TV vysílání a rozhodně jsem v situaci, kdy se díky digitálním technologiím do jednoho 8MHz kanálu dá nacpat řádově více programů než v analogu, pro použití uvolněných pásem pro mobilní broadband.
Jenže právě ty "dobře se šířící frekvence pod 1GHz" jsou zároveň technickým omezením kapacity sítě. Nemůžete udělat hustou síť BTS, protože se vám budou díky tomu dobrému šíření vzájemně rušit. Taková síť je pak dobrá někde na vesnicích, ale když se vám ve městě na jednu BTS napojí 100 uživatelů, kolik datového toku na jednoho zbyde?
Není problém udělat vrstvenou síť jako v případě GSM 900/1800, problém s UMTS je právě ten, že se používá pouze 2,1 GHz pásmo, takže signál kdekoliv za městem prakticky není a v současném GSM 900 není dost místa pro postupný přechod z GSM na UMTS či LTE, navíc by se musely příděly reorganizovat, žádný operátor tam nemá souvislých 5 MHz. V GSM 900 je celých dostupných 2x 24,8 MHz přiděleno (TM 2x 9,4 MHz, O2 2x 9,2 MHz a VF 2x 6,2 MHz), v pásmu 800 MHz bude nyní draženo 2x 30 MHz, z toho 2x 10 MHz je vyhrazeno pro nového operátora. V pásmu GSM 1800 je z dostupných 2x 74,8 MHz rozděleno 2x 50 MHz (TM a VF po 2x 18, O2 2x 14) a zbylých 2x 24,8 MHz bude nyní draženo, z toho 2x 15,8 MHz je vyhrazeno pro nového operátora. V pásmu UMTS 2,1 GHz je všech dostupných 2x 60 MHz rozděleno, všichni mají po 2x 20 MHz. Dále bude draženo 2x 70 MHz v pásmu 2,6 GHz.
viz
http://www.gsmweb.cz/clanky/freq2.htm
http://www.gsmweb.cz/blog/2012/03/20/podminky-lte-aukce/ (v nové aukci je jinak to co kdo a kolik smí vydražit, ale to co se draží zůstalo stejné)
Takže frekvencí okolo 2 GHz pro pokrývání aglomerací je habaděj i pro postupný přechod na LTE, to čeho se nedostává, jsou sub 1 GHz frekvence pro pokrývání odlehlejších oblastí, takže změna využití pásma 700 - 800 MHz směrem k mobilním datovým sítím by rozhodně byla přínosná.
Je zvláštní, že hovoří o 2 celoplošných sítích, když ČT počítá, že kapacita kmitočtů umožní vznik 3 celoplošných + další rgionální.
Vtipné je i tvrzení, že není v tuto chvíli možnost výstavby celoplošné dvb-t2 sítě. Zajímavý, když pro Mux4 se přidělují další a vznikla tu skoro celoplošná Mux1a.
A nakonec se směju nad tvrzením, že je na trhu 20-30% televizorů s dvb-t2 tunerem. To zjistil jak? Podle portálu Heureka.cz je na našem trhu k dispozici 911 Led tv, z toho má jen 57 modelů dvb-t2 tuner ( 6,3% ), 42 Plazma tv, tuner nemá žádný, LCD Tv je 155 modelů a jen 1 má tuner. Takže z jeho 30% tu máme jen 7%. Vlastně jen Sony nabízí nejvíce modelů a různých cen. Jiní buď k nám nedováží a nebo mají jen pár modelů vyšších cen. Proč přeci nabízet něco, co tu skoro nikdo nevyužije?
Ať jde už do důchodu nebo do prd....
Ještě jednou: Mluvím o horizontu 15-20 let
Druhak, lidé jsou ochotní platit za rozumnou nabídku a přidanou hodnotu. Takže, buď terestrika nabídne zajímavý placený a interaktivní obsah, nebo prostě zůstane pár "povinných" kanálů a veškerá tzv. televizní zábava se bude odehrávat jinde a jinak. A podotýkám, že mluvím o horizontu 15-20 let. Pro někoho je to daleko, ale pro další je to celkem krátká doba...
Te argumentaci o rukojmim v DVB-T2 porad nerozumim. Ze si divaci zvyknou na HD v DVB-T2, ktere by se na konci zkusebni doby vypnulo? Nezvykli si nahodou divaci na HD Novu v DVB-T mux4, ktera se prave vypnula?
Jestli jsem to dobre pochopil CTU uz dal souhlas k technologicke neutralite muxu 2 (CRa) a 3 (CDG). Ano proc ne. Mimochodem, CDG uz ma v navrhu smlouvy o sireni odstavec, ze ma pravo kdykoliv prejit na DVB-T2. Stejna neutralita by pak ale mela platit i pro indiv. opravneni regionalnich siti.
Trvale udržitelný rozvoj terestrického vysílání netkví v tom, jestli se bude vysílat (U)HDTV, nebo se použije takový nebo makový kodek, ale v interaktivitě.
V době, kdy bude DVB-T2 plně v provozu, cílová skupina potenciálních diváků, nyní vyrůstající na tabletech a smarphonech umožňujících shlédnout cokoli a kdekoli, bude očekávat podobnou uživatelskou zkušenost. Pokud to terestrické vysílání nenabídne, lineární TV půjde do útlumu a veškerou aktivitu převezmou služby na bázi LTE.
Rozumíte, v "ksichtě" má napsáno: Vím, že na mě budete útočit, ale JÁ za NIC nemohu. Ale mohu vám kdykoliv pomoci. Na co že se ptáte? Aha, DVB-T2? Tak to ano, já nejsem známej radikálními řešeními... A říkáte, že chci DVB-T2 bez kanálů nad 49? Jenže já nemohu vědět, zda-li..... Atd., atp. To je hnus, takový člověk je jak osina, taky se na vás nalepí a nevíte, co sní. Připomíná mi slizouna, kterého si děcka koupí u kolotočů... Mrsknou s ním o zem - a stejně svítí, lepí, a - zavazí.
Aktuálně je jediná perspektivní kombinace pro tv vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC, takže je nakonec v pořádku, že původní DVB-T2 (s kodekem H.264) se ještě nerozšířilo.
Mobilní broadband, jako univerzální služba pro transport čehokoliv, je velmi potřebná a celospolečensky prospěšná služba a žádoucí je proto uvolnit další pásmo právě ve prospěch LTE 700. Proto souhlasím s Dvořákem, ale zároveň chápu, že názor radioamatéra je opačný.
Výstavba LTE probíha v pásmu 1800MHz, protože jiná možnost zatím není, aukce na pásmo 800MHz neproběhla.
Ale může... A co je vlastně ta "rozumná kvalita obrazu"? A pro koho, když má polovina národa oční vadu a to nemluvím obecné o nepozornosti a povrchnosti vnímání...
Myslím si, že až model veřejnoprávní TV kompletně vyčpí, tak jediný, kdo bude mít peníze na terestriku, budou privátní subjekty a ti sockám nabídnou pár kanálů zadarmo. Ostatní si interaktivně sestaví svůj TV večer (ráno, odpoledne) podle svého a nebudou čekat, co jim která stanice nabídne. Mluvím o horizontu 15-20 let.