Sice dva odstavce, ale bohužel o ničem.
Já jsem nepsal, že jsem to nikdy neviděl, jenom že jsem je nikdy neměl. To je pak těžká diskuse, když jeden nečte, co píše druhý.
Zkusím to v bodech:
1. Uspořádání home screen Apple není žádná převratná novinka, podoné uspořádání tu bylo dřív
2. Je třeba si ujasnit, čeho se týká onen design patent, jestli na celkový vzhled, pak nemohl být porušen, protože TouchWiz vypadá jinak, má jiné ikony na obrazovce i ve spodní liště, i v info liště nahoře je to jiné. Opět opkakuji, že jediná shoda je v horní a spodní liště a mezi tím jsou nějaké ikony.
3. Podoba nerovná se kopie. Kopie je něco, co vypadá stejně, já ty dva systémy tedy mezi sebou spolehlivě rozeznám a spolehlivě poznám iPhone.
4. Ten bekot byl na tendenční zápisek blogu toho jedince, na kterého jsem reagoval. Normálně to nedělám, nemám to zapotřebí, stačí mi si o takových nekritických lidech myslet své, ale tady jsem si nemohl pomoci :-)
5. Můj názor je takový, že podobné patenty by vůbec neměly existovat. Buďto si chráním přesný vzhled něčeho před kopiemi, tedy aby někdo nevyrobil kopii a neprodával ji neoprávněně pod mou značkou, nebo nemám nárok. Pokud budeme trestat inspiraci, ničeho dobrého tím nedosáhneme. Pokud je Apple tak skvělý zejména svým ekosystémem, jak applofilové tvrdí posledním dechem, tak proč se tak moc bojí konkurence? Celá ta fraška totiž o ničem jiném, než o strachu není.
Podle mne se nic zásadního v oboru nezmění, SGS III je toho důkazem, už i Samsung je jinde leda to, že Apple evidentně hodlá bojovat proti Všem a moc bych se divil, kdyby na něj taky něco nenašli... když se spojí Samsung s Google-Motorola atd... dokud útočí jen na ptákoviny.. tak mu to může projít, jak zaútočí na jádro=google, tak by mohl narazit.
To že porota ignorovala prior act, neboli po našem předchozí užívání, je pardon za ten výraz "bota jako prase" a pokud na základě toho ten rozsudek nebude zrušen, tak si Amerika zaslouží to kam se za pomoci softwarových patentů s famfárama žene, totiž dopr....
Je dost evidentní, že celé rozhodnutí v podstatě vymyslel a ostatním v podstatě "vysvětlil" předseda poroty, který je sám majitel patentu v oboru a tudíž měl být vyloučen jako předpojatý. Je neskutečné, že si v zemi zaslíbené může miliardy přehazovat vidlemi v podstatě 1 laik.
Pozoruhodné je i že se spor projednával kousek od sídla Applu, v distriktu kde je největším zaměstnavatelem (a plátcem daní do městské poklady) široko daleko a že podtextem je vyhánění ošklivé zahraniční korporace, co bere američanům práci.
V tom kontextu mi přijde humorný telegram ze Soulu do Cupertina:
gratulujeme k vyhre v patentovem sporu stop pameti stop procesory stop displaye stop
Pouze dočasný. Teď odpovědi/korektury Vašich úvah:
...zatím co firma Apple vlastní cca 9.000 patentů, Samsung jich ve svém portfoliu drží cca 65.000. Pokud je tedy firma Apple jediným agresorem, je na snadě otázka, proč Samsung vůbec "hraje tuto hru" a drží více jak sedminásobné množství patentů?
Hraje tuto hru, protože musí. Musí ji hrát každá firma, jinak nemá šanci.
Vás nenapadl zakulacený obdélník, nicméně jiné lidi to kupodivu napadlo: http://money.cnn.com/gallery/technology/2012/08/02/samsung-apple-phones/index.html
Že je dnes displej přes skoro celou přední stranu je pochopitelně dáno patlací funkcí.
Firma Samsung, jenž je usvědčená z kopírování a de-facto otrockého přenášení funkce za funkcí, vlastnosti za vlastností je udávána jako firma přinášející pokrok a inovativní prvky.
Tak tohle je demagogie non plus ultra. Otrocké přenášení funkce za funkcí? Vlastnost za vlastností? To jako že při kliknutí na ikonu telefonu se zobrazí seznam? Nebo na ikonu kalendáře plánovač? :-D BTW usvědčeni bývali i lidé z čarodějnictví.
Tato firma nedala světu mobilních technologií jedinou novou myšlenku a vše, co dokázala, bylo prodávat nepovedenou kopii iPhone mírně pod cenou.
Jakou kopii? Ony telefonu od Samsungu vypadají stejně jako iPhone? Který?
Apple a nejen ta investuje do vývoje miliardy dolarů.
Kolik miliard dolarů stálo vymyslet jejich designově patentovaný home screen, když už v roce 2002 existovalo něco takového: http://www.gsmarena.com/nokia_7650-pictures-288.php
Nemá smysl pokračovat, prostě béééééé
P.S. nikdy jsem neměl Android ani ho nechci a nikdy jsem nebyl fanda Google.
Začínám být přesvědčený že tenhle rozsudek moc dlouho nevydrží, začíná to vypadat na jury misconduct: http://goo.gl/1cknU
Dovolím si citaci z Vašeho příspěvku o něco dříve:
"Kolik miliard dolarů stálo vymyslet jejich designově patentovaný home screen, když už v roce 2002 existovalo něco takového: http://www.gsmarena.com/nokia_7650-pictures-288.php" - zde jste psal o home screenu
Ani rozložení není stejné.
Prostě to neobhájíte. Já jsem bývalý Nokiář, když jsem měl poprvé v ruce iPhone (první model) vypadala tehdy každá soudobá Nokie jako z minulého století. Nikdo neměl na trhu nic, co by se vyrovnalo uživatelské přívětivosti a zážitku, nebyl to prostě jen další telefon s ikonama, takový by revoluci nezpůsobil a za cca půl roku by po něm už ani pes neštěkl. A vy budete tvrdit, že jeho koncepce menu, je vlastne matice jako u Nokie 7650. Na to už vážně nemám slov...
Já nepotřebuji nic obhajovat, já tam podobu rozložení prvků na displeji vidím, že Vy ne, to je Váš problém.
Já opravdu nevím, proč mi pořát cpete nějaké zážitky, já jsem nikde nepsal o používání, nebo něco podobného.
A vy budete tvrdit, že jeho koncepce menu, je vlastne matice jako u Nokie 7650.
viz 1. odstavec.
Na to už vážně nemám slov...
To mě neudivuje :-)
Ovšem to, že jste je neměl zároveň znamená, že je neznáte. Když jste je nikdy neměl, tak jste nemohl mít příležitost je poznat.
1. Prosím zcela konkrétní příklad rozložení homescreenu tak, jak ho má Apple, tedy matice aplikací a k tomu spodní řada aplikací, která se zobrazuje na všech stránkách homescreenu stejná. Nebavíme se o podobných věcech, bavíme se o stejných věcech. Podobná je i nabídka aplikací v PalmOS, WebOS, Windows Mobile a kdovíkde ještě, ale to neznamená, že jsou stejné. Stejně to udělali potom akorát v Androidu. Upozorňuji, že slova "stejné" a "podobné" mají výrazně jiný význam.
2. Patent se týká toho, že je tam stránkovatelný seznam aplikací a k tomu spodní řada ikon napevno, zobrazovaná totožně na všech stránkách seznamu aplikací.
3. Ovšem patentové právo nechrání pouze identické kopie, ale hlavně princip. Tedy například pokud bych si v předminulém století jako první nechal patentovat pneumatiku, tak se ten patent nevztahuje pouze na konkrétní pneumatiku s konkrétními rozměny, vzorkem atp., ale prostě na princip toho, že je z gumy vytvořen typ obalu, který nějakým způsobem zadržuje vzduch. A na rozměrech a konkrétním tvaru v podstatě nezáleží. Stejné je to i zde. Patentována je myšlenka, že homescreen je složen z dvou částí, kdy jedna je dynamická (stránky se seznamem aplikací) a druhá je pevná (vybrané často používané aplikace). Nemusí to být vizuálně totožné, jde o ten princip. A v tomto ohledu se Android jako jediný systém od iOS inspiroval až moc.
4. Blog může být tendenční jak chce. Ale bekot to byl Váš :-)
5. Viz. bod 3 - patent nemá chránit identickou kopii ale princip. Ochrana značky a plagiátorství je doménou autorského zákona, nikoliv patentové ochrany. Samsung se prostě svobodně rozhodl, že nepřistoupí na návrh Apple aby si zaplatil licenci na využití těchto patentů. Apple se následně svobodně rozhodl, že to zadarmo Samsungu nenechá a dal to k soudu. Soud rozhodl, že právo je na straně Apple a že musí Samsung zaplatit co dluží. Fungování je v tomhle celkem jasně dané už stovky let a až na výjimky to všichni akceptují.
6. Ekosystém Apple a strach z konkurence s daným soudním rozhodnutím přímo nesouvisí, tak to dám do nového bodu. Shodou okolností jsem minulý víkend viděl film Piráti ze Silicon Valley o počátcích firem Microsoft a Apple. Nevím, nakolik je daný film přesný, ale ve zkrácené formě je tam popsán i vztah mezi Microsoftem a Applem. V jedné scéně tam je popsán vznik Windows a to, jak moc naštvalo Jobse to, že Microsoft vyvíjí něco podobného jako MacOS. Z pohledu Jobse to byl takový podraz. Oba se inspirovali u Xeroxu (a oba si tehdy pořešili to, aby měli patenty v pořádku - to, že se nechali inspirovat nemusí znamenat, že to budou dělat za cenu porušování práv jiných). Situace kolem Androidu je tomu hodně podobná, v době vzniku iPhonu byl vztah mezi Googlem a Applem velmi dobrý, ředitel Googlu byl ve správní radě Apple atp. Pro Jobse tak situace s Androidem mohla velmi připomínat situaci o dvě desetiletí dříve s Windows a MacOS. Žádný člověk nedělá rád stejnou chybu dvakrát, takže možná proto se rozhodl zrovna Androidu "vyhlásit válku za jakoukoliv cenu". Stačí si všimnout, že existuje kromě Androida spousta jiných systémů, ale ať už to byl Windows Phone, WebOS, Bada či cokoliv jiného, na žádný jiný systém než na Android nezačali útočit. Není to boj o konkurenci, je to boj z principu.
Jestli jde o nastavení, nebo o home page je snad úplně jedno. Ano, je tam pevná spodní lišta, která nahrazuje chybějící ovládací tlačítka, ale nic to nemění na tom, že toto rozložení bylo dávno před iPhone.
Od Vás teda to bečení fakt sedí :-D Já nic od Apple, Android, ani WP nikdy neměl, takže bečím za co? Asi za Vaše krásný oči :-) Omyl, narozdíl od Vás kritizuju to, co se mi nelíbí a je mi úplně jedno, o koho jde.
Nemyslím si, že by bylo úplně jedno, zda se jedná o home screen (tedy obrazovku zobrazenou jako výchozí) a o menu (tedy obrazovku vyvolanou nějakou dodatečnou akcí. Psal jsem, že podobné seznamy aplikací byly i dříve, ale nikdy jsem tam neviděl tu pevnou řádku aplikací zobrazenou ve stejné podobě všude. Proč to tam teda u Androidu cpali? Mohli tam místo toho dát tlačítka pod displej a problém by neexistoval. Nebo to udělat prostě jinak, u ostatních mobilních systémů je vidět, že to jde a může to být i ergonomičtější.
Ten bekot pocházel od Vás, já pouze konstatoval, že když se chováte jako ovce (nebo chcete-li tak jako dobytek) tak by bylo možná jednodušší se jít pást na louku než psát nesmysly. Já mám jak iPhone tak Android, měl jsem také WebOS, PalmOS a Windows Mobile. A na rozdíl od Vás vycházím z praktických mnohaletých zkušeností a ne z hromady nesmyslů vyčtených z diskusí podobných této. Chápu, že pokud jste tyto nikdy neviděl, tak potom nemůžete chápat, jak moc je na Androidu vidět, že se snažili okopírovat iPhone. U žádného jiného systému není tak velká podobnost jako mezi těmito dvěma, každý jiný si jde svojí vlastní cestou, leckdy dle mého názoru lepší než co předvádějí tyto dva.
Vždycky lze zorganizovat výrobu levněji a efektivněji. Vždycky to JDE. Můžete k tomu použít různé techniky např. ošizení materiálu co do povrchové nebo kvality/tloušťky nebo složení, práci dětí, celkové kvality výrobku… Můžete ošidit marketing - nemusíte platit za reklamu, když už stejný výrobek zpropagoval někdo jiný. A v neposlední řadě nemusíte platit za vývoj. Co na tom, někdo už to vyvinul, udělal tisíce prototypů, aby nakonec došel k jedinému (subjektivně podle něj) správnému výsledku. Budete se divit ale i tohle něco stojí a to se musí započítat do ceny výrobku - pokud to někdo dělat nemusí bude logicky levnější. To se netýká jen fyzických výrobků, ale i software. A abyste mohl rychle inovovat, musíte na ty inovace mít peníze - hodně peněz. Ty však nebudete mít, když někdo, kdo vás okopíruje schrábne 40-60 % ze světového prodeje. Proto ty patenty existují.
Americký patentový systém je špatný, ale s tím my nic neuděláme. Kdyby se Apple soudil se Samsungem u nás (nebo v EU) dopadne to jistě úplně jinak.
Tyto soudy nakonec mohou dopadnout tak, že Samsung zažaluje Apple v Korei a vysoudí 1 miliardu USD a Apple naoplátku zažaluje Samsung v USA a vysoudí 1 miliardu zpátky…
PS: Původně jsem to ani nechtěl psát, ale mám za to, že někteří diskutující to nechápou.
1. O žádném nevím, nikde jsem nepsal, že ano. Pořád dokola píšu o konceptu rozložení prvků na obrazovce.
2. Princip pevné spodní lišty má třeba desktop linuxu a virtuální plochy. Prostě to není nic nového.
3. Nelze přece srovnávat vynález pneumatiky, teda něco zcela nového a postavení prvků na displeji, které již někde existuje, nebo obecný tvar mobilu. Mobil není vynález Apple. Tak buďto si patentuju přesný tvar s podrobnostmi, od toho design patent, nebo nemám nárok. Nevím jak Vy, ale když vedle sebe vidím Samsung a iPhone, tak poznám, který je který na první pohled.
4. Ať si je, já mu to neberu, ale taky můžu reagovat. Bekot byl reakce. Když uvidíte ovci a zabečíte na ni, tak to z Vás taky udělá ovci? :-)
5. Viz bod 3. Soud rozhodnul? Ne, rozhodla porota, a rozhodla velice podivně. Na Groklaw vyšel právnický rozbor, kde se o tom psalo. Vypadá to, že Samsung má velkou naději při odvolání. Ano, rozhodnul se neplatit Apple licence, nejspíš z toho důvodu, že se, stejně jako já domníval, že ty patenty stojí na hliněných nohou.
6. Ten film jsem taky kdysi dávno viděl. Oni si Apple s MS nemají vůbec co vyčítat. Ostatně těch podrazů je v historii IT celá řada, Facebook taky vzniknul ne zrovna čistým způsobem :-)
Ten strach z konkurence je můj názor, nemusí to tak být, nicméně podle mě to tomu nasvědčuje. Pokud nekdo Apple chce, tak si ho prostě koupí, tady ho nemůže žádný Samsung ohrozit, i když třeba vyadá podobně, není to iOS.
…Apple se poučil :-)
Patenty jsou zvěrstvo, dokud sám něco nevyvinete a necháte si to patentovat :-)
…mimochodem Steve Jobs vyhlásil Androidu/Google válku ještě za svého života, ale pokud se nepletu značná část žaloby není proti OS Android, ale proti kopírování vzhledu hardware a to je správně. Čeští výrobci motokár, pian, skla apod. by mohli vyprávět jak je příjemné narazit na čínském veletrhu na přesnou kopii svého výrobku (jejíž vývoj stál miliony korun) prodávaný čínsou společností za 1/3 ceny.
To nema cenu, to mu stejne nevysvetlite, pokud on argumentuje, ze menu matice od Nokie je to same jako homescreen iPhona, pak asi nikdy nedrzel oba telefony v ruce, rozdil je totiz jako noc a den.
To je typicka metoda prekrucovani. Bude ti za chvilku tvrdit, ze hry na 5110 jsou stejne kvalitni jako na iPhone v App store :-(
Ze slide to unlock na Neonode je stejny jako na iPhonu, ze multitouch neni revolucni, ze bounce back efekt neni revolucni, ze App store neni revolucni..
On schvalne prehledne ty stovky malych detailu ktere tvori tak odlisny celek.
uf - děkuji Vám za jeden z mála textů, který zplodil mozek a ne střeva. Už když jsem četl samotné odpovědi v článku, tak jsem si hodně poupravil náhled na oslovené - jediný Pixy mi vyšel beze změny - bez ztráty kytičky. Je depresivní, jak lidé reagují - to je snad nějaká davová psychóza. Mít na něco patent či užitný vzor je naprosto normální a naprosto normální je platit licenční poplatky za jejich užití - pokud nechci použít nechráněnou technologii. Myslím, že každý funkční výrobek má takové závislosti - a v civilizovaném světě se to bere jako normální součást vývoje/výroby/prodeje.
Tady je to jak v diskusi, tak v článku samý patentový odborník, který je schopen si texty jednotlivých patentů nejdřív koupit, pak si je přeložit a zanalyzovat za pět dní od vynesení rozsudku. Nejsem patentový odborník, ale už docela hodně jsem jich z angličtiny přeložil, takže vím, že například v embodimentech se můžou vyznat pouze skuteční odborníci znalý stavu techniky a ne nějací nezávislí publicisté a konzultanti tady u nás v zaprděném Česku. Notabene jsou-li to jablkobijci.
V roce 2002 (a již i koncem minulého tisíciletí) byl takovýto homescreen použit také u PalmOS, ještě dříve u Newton OS. Zrovna v případě Nokia 7650 se nejedná o homescreen ale o menu, podobně to bylo ve Windows Mobile jako nabídka aplikací (tedy v obou případech po zapnutí není tato nabídka, ale musí se k jejímu zobrazení provést nějaká akce). Jeden, pro tento patent zásadní, rozdíl jste ovšem opomenul - kromě seznamu aplikací je tam ještě navíc jedna řada aplikací napevno, která se zobrazuje na všech stranách seznamu aplikací totožně.
Nemá smysl pokračovat, prostě když bečíte jako ovce tak se raději běžte pást na louku.
Způsob výroby vám může okopírovat jen průmyslový špion, a jde taky o umění prodat. Prostě patenty postrádají smysl, kopírovat se bude i tak, de facto celá lidská kultura je jedno kopírování, jen se projděte po Praze, uvidíte různé slohy, což není nic jiného, než kopírování toho co je v dané době populární. Ten co kopíruje má ale taky investice, musí být daleko pružnější, musí výrobu neustále obměňovat podle toho, co je zrovna populární a neví přitom, jak dlouho to ještě populární bude, musí se včas rozhodnout změnit směr. Proto firmy investují do vývoje, přináší jim výhodu, kopírování s sebou nese taky riziko, pokud se vrhnete s kopírováním na stabilizovaný trh, tak taky proděláte.