Ale ani v Nemecku to neni cisty strih, tedy okamzita a konecna zmena systemu z DVB-T na DVB-T2. Staci se podivat na plan. V lidnatejsich oblastech bude existovat soucasne vysilani jednoho kanalu DVB-T2 pred strihem a naopak jednoho kanalu DVB-T po strihu. Kazde vic nez pul roku. Navic se strihem prechazi na docasne DVB-T2 site a ne vsude se to povede udelat se stejnymi kanaly z DVB-T. A konecne finalni site za dalsi dva roky budou mit nekde stejne kmitocty, ale v nekterych regionech se vetsina kanalu zmeni.
To jen aby to nevypadalo, ze "Nemec" jednoho dne "prepne packu" z DVB-T na DVB-T2 a je vyreseno.
Štěpáne, Němci si mohou dovolit řešit přechody střihem. Dotkne se to menšího procenta domácností, i když absolutní číslo potřeby nových přijímačů s patřičným tunerem bude vysoké. V Česku se vše nechává na poslední chvíli a to se všemi důsledky. Blesková výměna by se týkala minimálně poloviny domácností a i v těch, které pro hlavní příjem nepoužívají DVB-T, může zatím být část druhého, třetího, ... příjmu řešena "starými" přijímači. Pokud by si chtěly ponechat současný "komfort" a četnost příjmu, zvýšil by se nárok na počet DVB-T2 přijímačů pro přechod i o tato čísla. Zvládl by to obchod, distribuce, výrobci? A nejen tento HW, co ty mraky STA a složitějších domovních anténních systémů, závislých na práci profesionálů? Jak dlouho by trvalo obstarání nových komponent, naladění a dopilování celých systémů? Tuší někdo o jaká čísla by se jednalo? A to jsem zatím nekalkuloval se sledovaností, respektive s jejím poklesem, čeho se nebojí jen komerční stanice, ale i "povinná" ČT a hlavně politici, z reakce voličů.
Nejúsměvnější na tom je, že jste tím nedokázali vůbec nic, článek nic z toho co jsem psal nevyvrací, na konferenci jsou pouze předloženy prezentace, které byly publikovány v poslední době. Nemusím ani dlouhosáhle vyprávět, že vše uvedené je k dispozici v běžných tiskových zprávách na internetu, já pouze interpretuji to co je dávno známo a nešířím paniku a nepřiživuji spekulace, jako to dělá pár zdejších jedinců, různá teorie spiknutí jsou zřejmě v módě. Neřeším nenávistné plivance zdejších diskutérů, kteří se šířením svých bludů úspěšně podílejí na zániku kdysi zajímavých diskusí, jen by mě zajímalo jaký to má účel.
Nejvíce mě baví tvoje představa, že až po vybudování sítě se shání klienti a přemýšlí, zda fta, pay-tv...Myslíš, že developer postaví třeba xy bytů a ty dává k dispozici zákazníkům po dokončení a nebo je prodává již v průběhu realizace? Ale možná v ČRa pracují takoví odborníci, kteří rádi vysílají monoskopy v několika nových sítích. :-)
Pro dvě přechodové sítě je přiděleno 6 kmitočtů. Ono už neplatí, že se pro Čechy použije jeden kmitočet a Moravu se zbytkem druhý...pro jednu síť? Hele a ještě malý detail, po které mezinárodní konferenci bude jasno? :-) A ještě jeden detail. Na jak dlouho dopředu plánují nejen velké firmy. Myslíš, že od výplaty k výplatě, jako mnohé domácnosti a nebo v řádech let?
Lpší by byl přechod STŘIHEM (jak dělá opakovaně např. Němec - a opět si to chálí) Je to sice bolavé ale zato je to okamžité a každý se hned přizpůsobí .... Češi se holt nepoučili z chyb přechodu Analog/DVB-T ne ne, kdepak, budou si stále razit dál svoje chyby a omyly. Proč se teda nepoučíme Západem?
No právě .... kdo má laděné věci, stejně to udělá střihem .... tak o co jde. Nikdo nic nebude 2x předělávat! Tento příjem s prozatímními sítěmi je pro ty co chytají širokopásmovým nesmyslem či na pasiv bez ničeho.
Němec volí lepší volbu ač se zdá pro některé možná nesmyslná a bolavá ....
Čech volí volbu pomalou opatrnou, složitou, drahou, náročnou na další "dočasné" (škoda že už né finální) kmitočty apod. Někteří to budou stejně řešit z finančních důvodů a složitostí střihem ...
Tak si Pamětníku vyberte ....
Jak někdo z ČRa může hovořit o nějakých plánech ve spojitosti s dvb-t2, když největší znalec této firmy (kromě agenta Nulanulanulanic) mistr Kočičák tvrdí, že ještě nic není pevně stanovené a čeká se na finální přidělení kmitočtů a dalších náležitosti, proto nemá cenu cokoli v této oblasti podnikat, včetně komunikace - vyjednávání s potenciálními zákazníky? :-)
kotanen Login: kotanen Včera 9:43
Re: Certifikace u ČRa má řešit reálnou kompatibilitu s novým TV vysíláním
Vy už znáte výsledky jednání s televizními společnostmi? Potom zřejmě vlastníte křišťálovou kouli, jelikož taková jednání ještě nezačala, bavíme se o roku 2021.
kotanen Login: kotanen Včera 11:57
Re: Certifikace u ČRa má řešit reálnou kompatibilitu s novým TV vysíláním
No tak především ještě nejsou na stole ani mezinárodní koordinace pro pět až šest sítí, ta jednání začnou na mezinárodní úrovni až v roce 2017. Jakmile se ví, v jakých lokalitách a s jakými výkony se bude vysílat a jaké náklady budou spojené s provozem sítí, potom může existovat cenová nabídka ze strany operátora pro televizní stanice vzhledem k pokrytí a spuštěným lokalitám, teprve až se bude vědět jaké budou sítě, může se vytvořit cenová nabídka. Vy zřejmě bude ten typ člověka, který když se objeví nový automobil už vykřikuje, že to bude drahé, že se vám nelíbí aniž byste se seznámil s jeho cenou, výbavou a jízdními vlastnostmi. Jeden výkřik managera televizní stanice a plivání ohně dalšího managera satelitního operátora nejsou žádným oficiálním výsledkem nějakých jednání. Všechno se děje postupně, ale vy to máte všechno dané svou křišťálovou koulí, která ví co bude za pět let. Pro vás by bylo lepší kdyby vám ta koule ukázala čísla ve sportce a věnoval se utrácením peněz z výhry než trollováním o tématech, o kterých nemáte ani páru. :-D
Tak ještě jednou pro ty méně chápavé, sítě DVB-T2 v počtu pěti až šesti multiplexů, které budou v provozu po roce 2020 - doteď se neví zda jich bude pět nebo šest a s jakou hustotou pokrytí (původně se hovořilo dokonce o počtu 4+1), jelikož jednání o mezinárodních koordinacích proběhne v roce 2017, od toho se odvine zbytek - tedy kolik sítí a v nich potenciálních konkurenčních televizních stanic, zda budou některé multiplexy vyhrazeny placeným službám, zkrátka v tuto chvíli stále mnoho neznámých. Prozatím jsou pro dvě přechodové sítě vyčleněny kanály 22, 24, 26, 27, 28 a 31. K žádnému dokončení řádného vysílání DVB-T2 se neschyluje jak se snažíte podsunout, neustále zaměňujete význam přechodných sítí a řádného vysílání DVB-T2, ke kterému bude docházet po vypnutí DVB-T a to jsou zcela rozdílné věci. Vaší terminologií řečeno ten váš developer nemá ještě ani územní rozhodnutí :-)
Ano u nás je to politické rozhodnutí, někteří však mají své sny o tom, že o přechodu a vysílání DVB-T2 rozhoduje jedna soukromá firma. V Německu k DVB-T2 HEVC panuje všeobecná podpora jak ze strany operátorů, producentů elektroniky, televizních společností a všech koho se to týká. Jinak se provádí změna střihem tam kde panuje všeobecná podpora a jinak tam, kde je význam pozemní platformy podkopáván ideologicky zájmovými skupinami, které v oslabení pozemní platformy vidí vlastní zisky z placených služeb. Přitom každá ze služeb - jak satelitní tak IPTV služby mají svou přidanou hodnotu, pro kterou se kterýkoliv divák může rozhodnout. U nás se jedná i o sociální rozměr, jinak se dělá změna střihem v zemi, kde pozemní příjem využívá 10% diváků s průměrnou mzdou do 4000€ a jinak v zemi, kde používá pozemní příjem 60% diváků s průměrnou mzdou do 1000€.
S jedním kmitočtem pro Čechy a jedním pro Moravu si to pletete se sítěmi DAB vy popleto :-) Rozhodně se neplánuje v horizontu, který nemá daná pravidla. Když použiju Váš příměr, jakmile developer bude mít územní rozhodnutí, může se začít tvořit projekt, který bude územnímu rozhodnutí odpovídat, do takového projektu se potom mohou zahrnout přání zákazníků jako například placené služby, v jakém rozlišení budou chtít vysílat, dá se doladit i vybudování požadovaného počtu dokrývačů apodobně. V době takových jednání by bylo vhodné mít podklady o tom, kolik diváků disponuje přijímači schopnými DVB-T2 přijímat, výborná zpětná vazba je například HbbTV. O přechodu na DVB-T2 se rozhodlo teprve v červenci a všechno chce svůj čas, ovšem pan Mainusch ze CME vystoupil proti pozemnímu vysílání už v červnu, kdy nemohl vědět za jakých podmínek se bude po roce 2020 vysílat, tím je myšleno pokrytí, ceny vysílacích služeb a schopnost pozemní vysílání diváky přijímat. Chápu, že vám dělá potíže smířit se s danými postupnými procesy, normálním procesem je například, že se ráno vzbudíte, jdete vykonat potřebu. Pokud však máte ve zvyku vykonat potřebu dřív než se vzbudíte, potom máte zřejmě problém :-)
Takže...Závěr pro mě jako spotřebitele. Do přechodových sítí se nevměstnají současné stanice v HD, takže mi 2. generace nebude vlastně ničím přínosná, pokud se jedná o počet a kvalitu. Ze stejného směru se v mé oblast vysílat nejspíš nebude, takže ani neušetřím anténu. Jak to bude po zahájení řádného vysílání se neví a dlouho zřejmě nebude vědět (fta, pay-tv) - dle vyčkávací taktiky všech zainteresovaných. Úspora kmitočtů mě nezajímá. V době řádného vysílání nyní zakoupené tv budou ve sběrných dvorech. Takže je mi televize s HEVC dobrá akorát pro přehrávání souborů z netu, které se pomalu začínají objevovat. Ale to vyřeším raději nějakým android boxem či něčím podobným. Takže? Ještě několik let mi bude dvb-t2/HEVC k...ničemu. Super Tak si v ČRa přešlapujte na místě dál a čekejte. :-)