Možnost získání přístupu do Britannicy zdarma (na rok) jsem vyzkoušel a funguje mi to. Po vyplnění formuláře na adrese http://britannicanet.com/?page_id=15 je třeba počkat na potvrzení (schválení).
Encyklopedii ale ani tak příliš nepoužívám - vadí mi javascriptové rozhraní, které dle mého názoru značně zvyšuje dobu načítání stránek.
Zajimave :) Ncartu Microsoftuautor nezna :) pritom je to take on-line nastroj k ziskavani informaci
najdete ji zde http://encarta.msn.com/ a mnohem interaktivnejsi je napriklad www.msdewey.com coz je zabavna hracka
Velmi zajimavy projekt lze najit na adrese http://www.eol.org, ktery si klade za cil do 5 let zmapovat existujici znalosti o zivych organismech. Predpoklada se nekolik milionu zaznamu. Vyhodou je, ze vkladane informace budou overovat odbornici. Muze vsak prispivat kdokoliv.
Pri vyhledavani informaci si muzete nastavit svou uroven odbornosti, aby vas to nezahlcovalo pro vas nedulezitymi detaily.
Soucasti encyklopedie budou fotografie, videa, zvukove projevy, nakresy, reference aj.
Lze vyhledavat informace o organismech i zpusobem:
Videl jsem cernobile zvire v kvetnu ve Spanelsku. Jeho delka byla priblizne 50 cm a vyska 30 cm.
System odhadne podle mista vyskytu, velikosti a dalsich znaku jaka zvirata by to mohla byt a nabidne vysledek vcetne fotografii.
Urcite zajimavy projekt, ktery je ale zatim v zacatcich. Dostupne jazyky jsou anglictina a francouzstina.
Mám rád kritiky, co pořád říkají, že česká Wikipedie má jen XXX článků, zatímco anglická Wikipedie má YYY článků. To, že anglická Wikipedie má několikanásobně více editorů, již kritik taktně zamlčí.
Zajimavy je vysoky pocet hesel v polske versi. Cim to a jaka je kvalita - vi to nekdo?
Napada mne, ze se tam z toho stal narodni sport; kdyby Wikipedii objevila TV Nova, jiste by se pocet prispevku zvetsil i u nas ;-).
Obecne se na ceske Wikipedii dba o kvalitu velmi. Na existenci nemaji narok clanky, ktere na spouste jinych wiki bezne vegetuji. Cesi jsou zkratka vetsi hracickove. Na ceske Wikipedii take funguje projekt hlidajici kvalitu.
Pro prime porovnani s polskou wiki mi chybi udaje, ale ze sve zkusenosti mohu rict, ze polske clanky byvaji strucnejsi.
Popravde, nejsem si jisty, jestli propagace v TV Nova by bylo to prave. Podle me by to zvysilo jen pocet vandalu. Mnohem vice by prospelo aktivni vyhledavani editoru mezi studenty vysokych skol.
Nedbá. Valná většina článků na cs: jsou nepoužitelné pahýly. Wikipedisté se honí za kvantitou (50 000! 100 000!), ale kvalita je ani trochu nezajímá. Použitelných článků je tak odhadem 100.
Dekuji za zajimavy clanek. Ve svem povolani jsem si uz davno zvykl online encyklopedie pouzivat. Tech uzitecnych je vice. Ja jsem nektere svetove encyklopedie ci vykladove slovniky shromazdil na