"Když vám postarší starosta po jednání ukáže nablýskaný pult obecního rozhlasu z padesátých let a řeší poplatky OSA za hudbu z amplionu, nemůžete se na něj zlobit, že mu SMART komunikace nic neříká. Za to on sám rozhodně nemůže, to je prostě generační problém."
To není žádný problém, protože toto řešení vyhovuje zejména starším občanům v obci, kteří jsou takto zvyklí a dokud žijí, tak není ani důvod něco měnit jenom proto, že si chce nějaká firma vydělat prodejem nové technologie (a nemá smysl popírat, že to firma dělá kvůli penězům, ostatně podnikání se vždy realizuje za účelem zisku). Kromě toho je takové šíření informací z tlampačů v mnoha případech podstatně efektivnější, než posílání SMS - typicky, že do obce přijel prodejce XYZ a bude za 15 minut někde u obecního úřadu prodávat např. domácí vejce, brambory atd. To slyší z tlampačů prakticky všichni - zatímco nějakou SMS, která sotva pípne v mobilu, nemusí spousta lidí vůbec registrovat nebo pozdě, až bude onen prodejce XYZ dávno z obce pryč...
22. 4. 2020, 07:29 editováno autorem komentáře
Mobilní rozhlas není náhrada toho klasického statického. Vzájemně se doplňují. Ty běžné zvukové kanály stále plní svou funkci, a navíc mají oporu v zákoně.
Já to čtu spíš tak, že není dobré se opírat jen o ty tlampače, což se myslím shodneme. viz jak jsem psal výš- obec, co neumí poslat ani mail s informacema je peklo
22. 4. 2020, 07:38 editováno autorem komentáře
Přesně tohle u nás na obci. "Ajťák" tam má nějaké samodoma řešení běžící na SMS modemech, v rozporu se smlouvou, o jiném nechce slyšet. Na zastupitelstvu se to teď řešilo 3x!!! ale starosta na něj dal ochrannou ruku, prý to sačí. Okolní vísky frčí mobilní rozhlas, my máme pořád ampliony. Maily nic a nikdy, prý se máme mrknout na web. A SMSky nám chodí s blbostma, snad nikdy mi nepřišla, když se něco dělo. A že bych mohl nahlásit bordel na ulici? zapomeňte, formulářem.
Středočeský kraj, 21. stoleí. Vítejte.
Samozřejmě šlo, jen je otázka, co z toho :-)
Dnes už chytrou komunikaci bez SMART databáze v podstatě nemáte šanci postavit, především kvůli cílení (jednou to je podle věku, podruhé podle skupiny obyvatel, potřetí podle bydliště) a aktualizaci. Druhou věcí je analytika z těch rozesílek - potřebujete mít jistotu, že to ti lidé obdrželi. Z WA / FB se vám lidi odhlásí často po první nerelevantní zprávě a další důležitá se k nim pak nedostane.
A třetí věc - dovedete si představit, jak takhle řídíte 15 000 město?
WA/FB má smysl u malých komunit, a to ještě musíte mít jistotu, že se nerozhádají anebo nedají správcovství někomu, kdo se pak zblázní. Možná by se dalo říci, že lepší než nic, ale je - ze zkušenosti - spíše zrádná cesta. Navíc bez jakékoli garance čehokoli.
Není to spíš naopak? Já jsem třeba u nás amplion neslyšel co je rok dlouhej. Máme tlustý zdi a pracuju mimo obec, takže z toho mam akorát tak prd. Ale díky tomu, že mám telefon a appku, tak mám všechny informace na místě. Obecně si spíš myslim, že tohle je cesta pro komunikaci a ne starý ampliony, který dost často ani neslyšíš.
Také mám přesně opačnou zkušenost. Hlášení z tlampačů je slyšet velmi špatně: v dešti, plastová okna, velké zahrady za domy apod. Ti co bydlí u tlampačů řvou, že je mají blízko a že je informace nezajímají. Jiní zase informaci neslyší.
Hlášení, že někdo přijede za 15 minut se nedělá - to se hlásí dopředu.
V zimním období starší populace v 16 hodin zalézá domů a pak je s plastovými okny hlášení ámen, mladí ještě nejsou doma z práce.
Teď je podle mne přechodné období, kdy nelze ještě rozhlas kvůli starší generaci vypínat, ale už se musí startovat něco nového.
Pokud pracujete mimo obec, tak to je přesně ta věc, proč je vám nějaké zasílání SMS úplně k ničemu. Informace o tom, že se něco v obci aktuálně děje, vám k ničemu není (když tam nejste), takže akorát musíte otevírat/číst/mazat SMS s pro vás nulovou vypovídací hodnotou.
A zprávy, které nejsou akutně potřeba sdělit, může obec klidně zaslat emailem nebo zveřejnit na svých webových stránkách, kde si je pak každý v klidu přečte. Kdo email ani web nemá, ten si je stejně jako dosud prostě poslechne přes tlampače.
Jinak ještě jedna věc - hlášení přes tlampače je nezřídka tak obsáhlé, že by v případě zasílání SMS muselo jít o desítky zpráv, což je pochopitelně nesmysl. Přes SMS má význam tak nanejvýš lidem sdělit, že se pravidelné zasedání zastupitelstva koná XX.XX.XXXX v YY:YY hod., a že je starosta srdečně zve (když už stejně nikdo nepřijde).
Pokud k vám chodí občané s tím, že neslyšeli hlášení, tak si dejte obecní rozhlas do pořádku, tj. umístění tlampačů dle potřeby po obci. Mimochodem existuje také obecní rozhlas v podobě, že přijímače mají i lidé přímo doma a souběžně je hlášení slyšet jak venku, tak u lidí v domech. Pak už tedy nějaké výmluvy, že kdosi cosi neslyší, neobstojí.
Obecním rozhlasem se nezřídka vysílají i smuteční oznámení, kde si neumím představit, jak toto nahradí SMS. Ta z toho udělá spíš nedůstojnou věc. Přes SMS se mohou občané tak akorát upozorňovat, aby nezapomněli zaplatit za odpad, jinak to v praxi k ničemu není a škoda peněz za něco takového. Ale to je samozřejmě věc každé obce, jak se zařídí.
My máme rozhlas kabelový někde v zemi a tak nějaká další optimalizace je dost problém. Většinou to stejně musí mít někdo před domem.
Důchodci to opravdu v domech neslyší, podobně na zahradách. Zástavba je tady stylem: souvislá řada domů (starých statků) a za nimi dvůr zahrada 150 m. Na dvoře za domem už je to slabé a na zahradě nic případně různé zvuky jako pily, zvířata apod.
U nás se prodejce vždy ozve dopředu. Takové hlášení, že někdo přijdete za 15 minut tady neděláme.
To je dost zajímavé, protože rozhlas se dnes dělá v naprosté většině případů bezdrátový a není tudíž problém umístit tlampače dle potřeby, v podstatě stačí, aby tam byl sloup veřejného osvětlení pro dobíjení baterií v zařízení pro ten rozhlas.
Pokud jde o zahradu, tak nelze čekat, že budou lidi trávit veškerý svůj čas tam. Navíc rozhlas je o tom, že když už lidi slyší, že začal hrát (obvykle nějakou muziku po dobu pár minut), tak vědí kam jít, aby ho slyšeli. Oproti tomu SMS v telefonu, který má někdo doma pohozený na stole a je třeba právě na té zahradě nebo na WC apod., zcela jistě k ničemu není.
Ohledně aviza předem už jsem to psal - jsou to vesměs prodejci, kteří mají denně několik obcí a nelze extra dopředu nahlásit, kdy přesně kam dojedou. Navíc je to ovlivněno dopravním provozem a dalšími faktory, takže lepší sdělit 15 minut předem, než aby se ohlásili na nějaký čas a lidé tam pak třeba stáli další hodinu zbytečně.
My tady ten rozhlas máme desítky let (mám skoro 50 a nepamatuji si, že by tady nebyl) a samozřejmě také na sloupech VO. Ale i sloupy VO jsou tam kde jsou domy a některým lidem to prostě před domem vadí a píšou na radu, abychom to odmontovali, že jsou to stejně jenom reklamní hlášení a tím myslí to, že jednou za den se hlásí, co se bude dít další dny, kdy přijede jaký prodejce, kdy se zapisuje voda apod. Neumím si představit, co by nastalo, kdybychom každou chvíli hlásili, že přijede nějaká prodejna. SMS rozhlas se dá nastavit, aby "reklamy" nechodily.
Nelze čekat, že lidi budou trávit na zahradě svůj čas? Ráno tam naši vylezou a jsou tam do večera. Už v 7 ráno jsem tady naháněl lidi, jak pálí trávu a začmoudili půl obce.
Celá naše diskuse je pořád dokola o tom, že u nás téměř žádné zprávy, že se něco děje za 15 minut nehlásíme. Většinou to byla mimořádka: praskla voda, rušila se nějaká akce a tato informace se velmi hodí právě přes SMS, když třeba nejsem doma. Asi k nám takový prodejci nejezdí nebo jsme je donutili hlásit přijezd dopředu.
To že zprávu neslyším v našem případě vůbec nevadí, večer si pěkně v klidu přečtu SMS, že zítra, pozítří je něco co potřebuji vědět.
Tlampače na WC jsou určitě užitečné :).
Jedno volební období jsem byl místostarosta nyní radní. Moje matka už 2 nebo 3 desítky let hlásí obecním rozhlasem.
Už jsem psal jasně - jak začne hrát hudba z tlampačů, tak to každý slyší a počítá s tím, že bude následovat hlášení a může jít do míst, kde to uslyší. Takže i když je zrovna na WC, tak žádný problém. Naproti tomu nějaká SMS, která sotva pípne na mobilu a spousta lidí si ji přečte až za několik hodin nebo klidně i další dny, je úplně k ničemu. Navíc tlampačem vyhlásíte podstatně víc, než co jste schopen zaslat přes SMS (tedy pokud nebudete lidem doručovat denně desítky až stovky SMS, kde jim napíšete to, co by jinak slyšeli přes obecní rozhlas).
Značnou nevýhodou SMS je pak i to, že hodně lidí mění tel. čísla, ať už z osobních nebo pracovních důvodů, a po nějaké době se vám tak lehce stane, že část SMS je zasílána tzv. do prázdna. Případně - což je horší - když mobilní operátor přidělí nepoužívané číslo po nějaké době (obvykle 6 měsíců) někomu jinému a jemu pak začnou docházet jakési vaše zprávy, které ho vůbec nezajímají. Předejít tomu lze akorát verifikací odeslaných SMS a vyřazováním kontaktů, které zaslané SMS neakceptují, což je ale zase práce navíc. Nebo spoléhat na to, že budou lidé uvědomělí a změnu tel. čísla nahlásí, ovšem to je spíš utopie, než realita.
26. 4. 2020, 10:20 editováno autorem komentáře
U nás na obci Mobilní Rozhlas máme někdy od listopadu a musím říct, že jsme fakt spokojení. Pro mě je důležité, že mám všechny informace při sobě, protože často nejsem doma a pendluju v okolí. Pro mě jsou teda ampliony často nepoužitelný, byť samozřejmě na návsi mají svoje místo a když nefouká, tak jsou i slyšet (u nás doma moc ne, máme tlusté zdi a dvojitá okna, takže často slyšíme šum). Takže mi dost vyhovuje, že mám informace po ruce i když zrovna nejsem doma. V tom vidim velkou výhodu. Chápu, že často to je o tom člověku, který to má na starost, jak často přidává nové informace, jestli s tím umí pracovat atp., ale pokud se toho chopí schopný starosta (koneckonců volíme si je sami žejo), tak to fakt pomůže celé vesnici.
Rozmístění tlampačů je věcí dohody občanů a firmy, která má rozhlas na starost, přičemž plastová okna nejsou žádný problém, slyšet je minimálně to, že je rozhlas v provozu a kdokoliv, kdo má problém se slyšitelností, může jít na tu chvíli ven.
A hlášení, že do obce přijel nějaký prodejce, se samozřejmě dělá pořád a jaksi moc dopředu nelze, protože ten prodejce obvykle objíždí větší počet obcí a přesný čas se trefit nedá. Takže běžná praxe je, že až prodejce v jedné obci končí, tak zavolá na úřad do obce druhé, že během pár minut dojede a obec to následně vyhlásí přes rozhlas.
Můžete psát jasně, co chcete, ale to nezajistí, že to lidi uslyší. Prostě to neslyší a chodí se ptát, že neslyšeli hlášení. Na tu další část už jsem také odpovídal - hlášení, že se něco děje za 20 minut děláme minimálně.
Článek jsem nečetl, ale přepodkládám, že se nejedná pouze o SMS, ale o ty jejich "newslettery", kde se vejde informace dost.
Samozřejmě. Akorát by e-mail nesměl být mrtvá technologie. Když něco napíšu některým mladým lidem, tak pak zjistím, že týden si to nepřečtou, nereagujou,... Stejně tak nefunguje, že lidi budou chodit na web.
Ale poptávka po elektronických hlášeních u nás byla velká.
To co dneska funguje jsou sociální sítě. Je dobré, když systém umí použít všechny cesty nejlépe a uživatel si může vybrat. Mladí čtou sociální sítě, někdo mejly, někdo nemá jinou možnost než SMS. A v případě mimořádné události všichni SMS.
S firmou Neogenia jsme jednali, ale jejich služby jsme nevyužili. Jestli bude čas tak pár věcí napíšu. Doufám, že nedostanu ban.