1) Omluvte otázku naprostého laika.. ale je opravdu nutné aby optický kabel byl zakopaný? Když je levnější než toaletní papír a navíc ho nikde pokud vím nevykupují, proč nemůže být normálně připlácnutý vedle telefonního kabelu na stožáru elektrického vedení?
2) proč nemůže být například zabudovaný z boku do tělesa silnice?
3) jeli vodotěsný, proč nemůže být veden vodovodním nebo kanalizačným řadem nebo v jeho výkopu?
ad1) slo by to, ale vypadalo by to strasne. Tendence je, davat vse do zeme.
treba takto: http://www.tybrdo.cz/indie/bez-proudu ;-)
ad2) silnice se porad pracuje, jak po ni jezdi tezka auta. I betonove bloky na dalnici maji vzajemny posun. Oprava takto pozkozeneho kabelu by byla hodne draha. Dal by se ulozit napr. do prikopy. Pri udrzbe - prohlubovani by se udelala hlubsi prikopa a kabel by se ulozil do ni. Pro dalsim "obahnovani" by si ale bagrista musel davat pozor.
ad3) ochrana pasma
napr. kdyz v zime praske vodovod, tak bagrista kope a nic nevidi. Vykop je plny vody co zustala v potruby + bahno. Hrabe na slepo, kabel nekabel.
U plynu uz vubec ne. Dojdeli k pozkozeni plynu a chranicky opt. kabelu, plyn se chranickou rozsiti do mist, kde by jej nikdo necekal.
Pri techto vykopovkach by se ale slo domluvit na sirokem vykopu, kam by se vse vlezlo ;-)
jen doplnim ad1) ono to neni jen o tom, ze by to vypadalo spatne, ale je to i neprakticke, kolik problemu je s elektrikou, vrazi do sloupu auto a porazi ho, spadne na vedeni strom, ... Jenom u nas na vesnici, kde byla elektrika vedena vzduchem, tech nehod co bylo, otec nakonec sel a vykopal si asi 50 m sam, pak jenom zavolal na CEZ a oni mu to k baraku prisli polozit do zeme a drat vzduchem zrusit. Pred par lety delal Telekom telefonni rozvod a kompletne to kopali, nastesti uz by je nenapadlo to vest vzduchem.
Proč pod zem?
Viz vyhlášky 269/2009 Sb. a 501/2006 Sb.:
§ 24 Zvláštní požadavky na umisťování staveb
(1) Rozvodná energetická vedení a vedení elektronických komunikací se v zastavěném území obcí umisťují pod zem.
Proč ne z boku tělesa silnice? Povrch silnice se často frézuje, vedlejší příkopy se jednou za nedefinovaný čas bagrují (zbavují nánosů bahna).
Proč ne vodovodem?
Vodovody jsou nejporuchovější inženýrské sítě - v zimě často praskají, musí se nahrazovat celé kusy trubek. Do vodovodu nebo vedle něj by si kabel zakopal jen blázen, a stejně nás tam vodaři nepustí.
Proč ne kanálem? Ano, takové projekty jsou, ale uvažujte např. o tom, jak z kanalizace budete odbočovat do jednotlivých domů.
Realizačně je mnohem jednodušší kopnout nebo pro-krtkovat samostatnou chráničku.
Ad1) máte pravdu, ale když tam ty sloupy jsou a jinak to nikdo nechce udělat (rozuměj nemá peníze). Tak kromě dratů NN,VN by tam šla i optika. Vizuélně to o moc horší nebude. Tady jde spíše o nutnou obnovu. viz. el. vedení nadzemní cca 30let, když je pod zemí 50let.
ad2) zde jste mimo, z boku u silnice značí ne přímo pod vozovkou, tedy příkop. Viz. "rekonstrukce D1" v části kde svodidla oddělují směr jízdy má být právě optika uložena. A zde je dobrá otázka, když u silnice je ochranné pásmo (dost často na něm je chodník atd.) není využito pro pokládání těchto sítí? I velké firmy raděj kopou do polí a luk místo kde nic není, místo aby využili pozemky které již omezení mají...
ad3) vodní řád atd. sooulas. Zde platí "bagrista bagruje a nesleduje kde", viz 90procent poruch el. vedení či plynu je při výkopových pracech, kde kopáč-bagrista kope-bagruje a nesleduje chráničky atd...
Pral bych Vam videt severoamerickou nebo kanadskou vesnici pripadne i mensi mesto. Draty jsou vsude, jak telefonni, tak i elektricke. Zvlaste tech druhych je pozehnane, a to i vysokonapetovych. Opravdu tam rozvadi vysoke napeti uvnitr zastaveb, po ulicich, pres ty jejich minizahradky, apod. Je to dan za 120 voltu v zasuvkach, pro dany vykon k nim musi teci vetsi proudy a potrebuji tudiz tlustsi draty nez u nas. Aby to aspon trochu kompenzovali, jsou snad na kazdem druhem sloupu dva, tri i cely hrozen transformatoru - hruza.
Presne a je to i ve mestech. A taha se tak i kabelova televize. V dratech primo na ulici je nekolik kV par metru nad zemi.
Ostatne vetsina poruch je na vysokonapetove casti. Obcas shori i transformator. V seismicky aktivnich oblastech to ani jinak nejde.
Draty po fasadach.
A funguje to? Funguje. A to jeste maji vsude kde to jeste jde drevene sloupy a ne betonove.
Koho vytrhne nejaky tenky opticky kabel.
Je lepsi natahnout to nejak vzduchem a pozdeji treba pri vykopovych pracech nebo v pripade vice poruch v danem miste zakopat.
Budto bude konektivita hned a to natazenim bez zbytecnych spekulaci, nebo se budeme x let hadat ze to takhle nejde a musi se zakopat.
To ze soucasna legislativa nepodporuje flexibilitu co se tyce natahovani SEK je uz vec jina. Uz jenom ze vedeni vzduchem ma charakter docasne stavby kde musite slibit ze ho zakopete (je to tusim na 10 let).