Líbí se mi jak správně identifikovali kde všude FOSS a Linux smysl má, a kde je ještě lepší to nechat být. Stejně tak je třeba rozpoznat na co je třeba placená podpora a co už tým zvládne sám. Tohle je podle mě klíčové. Bohužel takhle chytrý IT manager ve státní správě to je jeden z tisíce. Tihle lidé by měli dostat přidáno na úkor těch, co jen sedí na zadku a čekají až odbije hodina kdy můžou jít domů.
Pěkné. Dívám se na fotogalerii - co máte v serverovně za hašení?
Jinak problém proprietárních aplikací vázaných na HW klíče je zlo, znám to taky. My jsme se střídavými úspěchy použili usbip.sourceforge.net - na virtuálu s Windows běží klient, můžu ho migrovat kam chci, a v nějakém větším serveru s Linuxem je HW klíč, který je do toho klienta namapován. Není to teda úplně HA - závisí to na jednom linuxovém serveru, ale aspoň ty Windows člověk může snapshotovat, obnovovat a migrovat. No a není překvapivé, že se taky jedná o správu budovových systémů. To je tak proprietární oblast softwaru, až je z toho člověku někdy špatně. A samozřejmě ty kecy obchodníků jak je ta proprietárnost důležitá z hlediska bezpečnosti a kdesi cosi, a pak potkáte komponentu požárního systému, která zobrazuje log na URL http://ta.komponenta/getfile.cgi?file=/tmp/logfile.txt (pochopitelně přepsáním URL lze pak načíst kterýkoli soubor, který má na disku a http server k němu má přístup).
Až budu mít čas (asi někdy v příštím životě :-), chtěl bych někam zkusit posunout stav open source budovových systémů. Jsou sice věci typu OpenSCADA a podobně, ale to vždycky řeší jen část problému.
Přeji pevné nervy s proprietárními systémy.
-Yenya
Neznáme přesnou konfiguraci, ale asi to bude i5-7500, 8 nebo 16 GB RAM a 256 GB SSD (ve vlastní konfiguraci bez webkamery a wifi). Museli vzít něco, co má Q chipset, aby to mohli spravovat na dálku. Velkoobchodní cena se pohybuje okolo 24k. Nevíme přesně, jakou mají nasmlouvanou záruku, ale u takových strojů se musí rozhodnout, jestli chtějí mít NBD nebo drží pár ks pro náhrady. Možná si prodloužili záruku na 5 let apod.
Výkon se hodí - weby, více záložek apod. dokážou velmi rychle zahltit i poměrně běžný počítač v takové cenové relaci, takže určitě nekupovali nejlevnější celeron apod. (ani nemohli).
Jistě chvályhodné, v konečném důsledku nejde o nic jiného než úsporu prostředků které platí všichni na daních a firmy jako microsoft jsou na tyto balíky peněz permanentně přisáty jako pijavice. Je dobré začít přemýšlet, kde vlastně windows s ohledem na způsob využití opravdu nejsou potřeba a kde linux s prohlížečem Firefox/Chrome a balíkem LibreOffice splní naprosto srovnatelnou úlohu i díky tomu že lze dnes už používat Microsoft Office na linuxu skrze jejich online řešení. Celé je to jen o odvaze do toho jít a zkusit. Drtivá většina dnešních informačních systémů má speciální nároky na server ale klienta připouští v podstatě jakéhokoliv s internetovým prohlížečem. Tak proč tam neprovozovat stejný prohlížeč nad mnohem výhodněji dostupným OS.
ano, podle všeho monitor, myš, klávesnice.
Každopádně tvrdit, že cena je určitě předražená aniž bys vůbec tušil co za tu cenu dostali/koupili je už opravdu, ale opravdu hodně uhozený.
Pokud jsi schopný bez problémů tohle nakupovat s 30 % slevou pro organizace/knihovny, měl bych pro tebe řadu zakázek, já toho nejsem schopný.
S ohledem na to jaké má stát výdaje na licence by se mu dokonce vyplatilo provozovat svoje vlastní Ministerstvo Výzkumu a Vývoje :-) a veškeré aplikační zázemí si vytvářet svépomocí, na těch mzdách by rozhodně vynaložili méně než za všechny ty licence a pravidelné platby za udržování izolovaných nepotřebných systémů ....
tesat do kamene, nebo spíš do duté hlavy typického úředníka ... toto je naprostá pravda, v managementu státní správy a samospráv je to obvykle prolezlé klientelismem a naprostou nekompetentností která pak vede k tomu že si management nechá dodavatelem doslova nadiktovat libovolnou formu spolupráce která především dodavateli bude vyhovovat. Úředník se nezmůže kromě podpisu na slovo protestu protože by se mohlo ukázat že tomu rozumí jako koza petrželi.
Zase objektivně - jak píše článek, tady nejde o náhradu klasického desktopu s Windows, ale o alternativu terminálů s tenkými klienty.
Úspora je tedy na straně serverových licencí, cenou "W10" nikdo neargumentuje.
Jak by to vyšlo třeba v kombinaci W10, ale překopaná serverová infrastruktura by bylo na dlouhý výpočet.
Fakt je, že s celkovým TCO to může být všelijaké. Navíc je trochu úsměvné, když ředitel kritizuje (právem) Mnichov za podceňování upgradů atd., ale sám zároveň píše, že se vrhli do akce kvůli "okamžitému přebytku provozních peněz" - to zas tak úplně koncepčně nevypadá a kdoví, co bude třeba za tři roky.
Ale hodnotit víc do detailu na základě článku bych si opravdu nedovolil, tohle není tak jednoduché.
Mám dojem, že úhrná sleva byla něco kolem 40-50%. S jistotou to samozřejmě nemohu tvrdit, vycházím jen z neoficiálních informací. Nebudu zastírat, že jsme chtěli něco, co by bylo jednobarevné a kompatibilní se zbytkem toho, co tu vzniklo během stavby (což byly HP blades a HP EVA + Brocade SAN) a z čeho by se dobře migrovalo. V době migrace EVA umírala tempem 3-5 disků za týden, takže sotva zvládala syncat.
O architektuře datových center se dají vést dalekosáhlé diskuze, které ale vesměs nikam nevedou. Jestli to bude na něčem supermoderním nebo to bude klasika (blades, SANka a pole) popř. zda to nestavět z levných supermicer a storage řešit nějakým DRBD, Cephem nebo jakoukoliv jinou SDS je ve finále jedno, záleží na hodně věcech, které přesahují rámec komentáře na Lupě.
U velkých výrobců pozoruji několik kategorií PC HW:
1) počítače na práci
2) počítače na doma
3) počítače pro rozvojové trhy, ke kterým se značka ani oficiálně nehlásí na svém globálním webu. Často superlevný minitower, jenom na čele kosmeticky naleštěné logo, uvnitř nějaká noname OEM deska na které se šetřilo spíš víc než míň.
ThinkCentre je zjevně all-in-one z kategorie "na práci". V kategorii "na doma" je IdeaCentre. Čili rozdíl asi jako mezi ThinkPad a IdeaPad.
Jedno IdeaCentre jsem měl cca předloni rozebrané na stole. Intel CPU a samostatný GPU čip od AMD (s dedicated RAMkou a VRM). Pár měsíců po záruce to začlo padat do modré, a pokud modrá něco prozradila, tak mluvila o grafice. Otevřel jsem to, GPU VRM mi přišel trochu podměrečný, tak jsem v něm spekulativně vyměnil polymery na sekundáru a přidal jsem dva navíc. Taky jsem tuším nůžkama na plech trochu poladil pasivní ventilaci. Od té doby jede. Klika.
Taky jsem měl tu čest, rozebrat jeden SoHo notebook od Dellu... po záruce ztratil schopnost projít POSTem. Přístup dovnitř vyloženě za trest, a stejně nakonec vada byla někde v motherboardu, řešení autorizovaným servisem asi 15 kKč za nový board... Prostě opět kandidát na prodlouženou záruku a NBD servis výměnou kus za kus.
Zmíněný ThinkCentre používá integrovanou grafiku (IGP) v CPU Intel - za to u mě palec nahoru, s ohledem na životnost a spolehlivost. Prostě "stroj na práci" pro běžné kancelářské použití.
Stroje "na práci" se obecně vyznačují menší mírou šetření na součástkách ovlivňujících spolehlivost, šikovnější mechanickou konstrukcí, menší mírou samoučelného pozlátka a asijských inovací.
Pak je samozřejmě otázka, jestli koupit "all in one", nebo nějakou ATX skládačku + oddělený monitor. Pokud se koupí solidní "all in one" z kategorie "na práci", navíc s prodlouženou zárukou a nejlíp nějakým svižným servisem, tak to ve firmě/organizaci jistě dává smysl. U strojů "all in one" je servis vlastními silami vcelku otrava: všechno proprietární, hodně šroubků, přístup dovnitř jak k penězům. Pokud se provozem opotřebovává třeba displej (má stroj dotykáč?) tak by mohlo mít váhu, že k samostatnému ATX počítači se dá připojit libovolný monitor a dá se operativně vyměnit. Ale už to znamená řešit nějaké kabely navíc, kam s tou skříní (estetika pionýrských dob počítačových učeben v 90.letech) atd. ATX skládačky se snáz servisují vlastními silami (nebo najatou místní firmou) ale možná zrovna vlastní servis HW není ambicí týmu správců. Třeba já na ty doby rád vzpomínám, ale jsem v tomto ohledu konzerva, a dobrovolníků ochotných lézt po kolenou se šroubovákem už taky není tolik, co bývalo. A pokud by si správce-staromilec prosadil, pořídit skládačky a třeba postavit se k servisu vlastními silami, tak je otázka, jak dlouho na tom pracovním místě vydrží on, a jak často se mu třeba bude střídat vedení, měnit názor/koncepci... Stroje se zárukou 5 let, které "prostě fungují" (když se to povede) jsou méně problematické pro provozující organizaci a její uživatele/zákazníky.
Další věc je, že "čím větší kšeft, tím větší průser" (pokud se něco). Pokud něčeho koupíte nebo dodáte 1 kus, a on se ukáže být vadným, řeší se standardní cestou reklamace jednoho kusu, omluvně na sebe pokrčíte rameny a jede se dál. Pokud se dodá 150 kusů, a vykazují systematickou vadu, nebo třeba nějaký okrajový ale otravný problém v ergonomii, to pak výrobce HW třeba těžko přimějete, aby se k problému postavil jako chlap. Přitom u kancelářského hardwaru není zrovna jednoduché, koupit třeba 10-20 ks na zkoušku, a za tři měsíce vzít zbytek, pokud se osvědčí. Chyba lávky - původní revize či model už není na trhu, musíte vzít novější revizi hardwaru nebo nový model. Takže to opatrné testování na omezeném počtu je znehodnoceno. (Delší produktovou životnost mívá PC HW do průmyslu, ale tato kategorie je zde irelevantní.) A nemusí být dobrý nápad, koupit hardware na základě akční slevy. Ta sleva nemusí být zrovna bezdůvodná. Naopak přesně v tomto ohledu dává velmi dobrý smysl, volit z nabídky hardwaru "na práci".
A že koupit 150 ks zvoleného kancelářského modelu je obecně problém ve smyslu dodatelnosti, to je taky pravda. Opět mají výhodu velké značky.
Čili stěžovat si "měli koupit za poloviční cenu (bez monitoru) ATX skládačku" mi přijde trochu povrchní.
Palec nahoru za snahu prosazovat otevřená řešení založená na veřejných standardech, s interními doplňky od kterých mám svoje zdrojáky.
Za Vufind neplatíme, pokud to jde z jiných peněz z nějakého grantu kdesi a někdo si na tom mastí kapsu, je to jeho věc. Kohu zvažujeme, ale nemáme na to čas. Pomoc by se nepochybně hodila. Aleph je tu lehce customizovaný a je na něj dost věcí navázáno, ale podle toho, co vím, tak by mělo jít přejít na Kohu. Akorát se tomu musí někdo systematicky věnovat, což je při současné situaci na trhu práce trochu problém.
Hele kdybys byl alespon objektivní pokud bychom nahrazovali staré řešení win10 tak stejně potřebujeme něco na spravování na stejné úrovni jako je Ansible a jediný co je tak něják podobný je SCCM když k tomu připočítáš licence na windows 10 a na SCCM potom za licenci na server. Problém je v tom že přesně takový inženýři tak mají tendence radit co a jak stavět i když se reálně starali maximálně o pár počítačů.
Lidé na svých místech, to je koncert!
A pak člověk čte v dopise prezidenta NKÚ:
„V České republice existuje 7700 informačních systémů veřejné správy. Jejich pořízení stálo 110 mld. Kč a na jejich provoz je ročně vynakládána částka 25 miliard korun. V roce 2017 dosáhly výdaje na ICT jenom u ministerstev téměř 13 miliard, ale skutečná hodnota výdajů je ještě vyšší. Stát buduje systémy, které nepotřebuje a které nepoužívá, vytváří izolované systémy, které nezajišťují sdílení dat napříč orgány veřejné správy.“
Informační systém v řádu MILIARD! Fascinující! Za to by se dalo postavit vlastní AWS.
Jsem na tom stejně, od windows 8 které mne naprosto demotivovali pokračovat v používání tohoto OS jsem přešel na ubuntu v práci i doma, živím se jako vývojář web aplikací a doma bohatě stačí těch pár tisíc linuxových her co jsou na Steamu ... takže pohoda a po windows se nijak nestýská. Klape to jako hodinky.
Pokud vim tak podpora Vufindu (systemu za tezke miliony korun rocne) konci, takze nemate 10-20 let na provozovani, aniz byste presli do cloudu pod stejny vendor lockin. Pritom je k dispozici svetove vyuzivane a v Cesku podporovane open source reseni s nazvem Koha. Lze ohybat, lze dostat podporu, lze migrovat ze systemu Aleph.
Tak vam umre ten kvm nebo klic sam. Vubec si nepomuzete. Sveho casu jsem pro par zakazniku HW klice duplikoval, pripadne hackoval jejich legalne zakoupeny produkt tak, aby fungoval bez klice, casto se totiz ocitli v situaci, kdy dodavatel odmital dodat nahradni, pripadne jiz neexistoval. A paralelni klic do USB taky date leda za pomoci velke palice. Od te doby doticni zenou bicem kazdeho, kdo se jim odvazi neco takoveho byt jen nabizet.
držím palce, ať odoláte darebákům od MS, oni umí protlačit své zájmy i tam kde by to člověk nečekal. Např. 100vky virtuálních internetových PC se vzdáleným přístupem pro běžný přístup na internet v uzavřené intranetové síti v resortu MV je osazeno W7, zřejmě půjde o humanitární dar MS (otázka je, do čí kapsy).
malé doplnění, řada lidí tady argumentuje cenami v běžných eshopech, ty ale za tu cenu často mají jen pár kusu a stovky mi jich nejsou schopní dodat. Již jsem takhle zkoušel obejít o trochu vyšší ceny z nabídky objednáním na Alze/czc, ale při větším množstvím ks mi akorát nabídli vyšší cenu nebo storno.
Značku hasícího systému vám nepovím, protože si jí nepamatuji, ale pokud chcete, stavte se někdy na prohlídku. Problém s HW klíčem je v tom, že když jej dáte do jednoho nodu clusteru a ten se vysype a virtuál bootne někde jinde, ten zavřený software zcela pochopitelně nenajde HW klíč. Je to umělé omezení, které fakticky způsobuje, že jen těžko lze tento software provozovat v režimu vysoké dostupnosti, což mě samozřejmě zlobí.
to ano, pořád tam je SpoF, ale aspoň to může být v odděleném prostoru a nemusím se hrabat v DC, otevírat server a přendávat usb.
Bohužel, občas nějakého managera napadne koupit něco podobného a pak to technicky zvládnout je pěkný problém, mít více klíčů či je jinak namnožit často není možné (ať už licenčně nebo technicky), tohle jsou prostě umělé problémy.
CUPS + java klient (nepovinný)
https://www.vsb.cz/9870/cs/safeq-reprosluzby/tisk/linux/
To by mne opravdu zajimalo s kym jste jednal, nebot kazdy normalni prodejce je nadsen kdyz muze dodat desitky, stovky nebo dokonce tisice kusu cehokoli. Pochopitelne to muze par tydnu trvat, ale cena bude prakticky vzdy naopak nizsi, prave proto, ze objednavate velke mnoztvi totozneho HW.
Netrpim dojmem, že opravdu kvalitní databázista bude pro tu či onu platformu levnější. Pouze platí, že ta či ona platforma má nějaké možnosti a limity, nějaké "garance". Nezavrhuji open-source db. engine, sám mám na jednom z nich jádrový projekt a když odhlédnu od stolu a podívám se v souvislostech (rozpočty, management, uživatelé), tak je to optimální volba. Oracle by na virtualizaci typu 4logické=1fyzický procesor fakt neběžel, MsSql cedil krev.
Ale podobně bych u Alephu, který bude jádrem mnoha dalších věcí, očekával trochu jinou argumentaci než databáze je placená, proto fuj. A už jenom to, že v proprietálním řešení se zákazník nemá co hrabat, znamená, že mastera na OCI prostě nemusí trvale mít, vypíše fakturu...
Docela by mne zajímalo, jak řeší třeba tiskový bilingový systém? Na to jsem narazil už několikrát, že aktuálně asi neexistuje nic opensource, nebo alespoň s verzí pro GNU/Linux.
Spíš naopak - YSoft před pár lety zabil linuxovou verzi SafeQ a vývoj pokračuje jen na windowsí větvi :-/
Ten terminál vypadá elegantně, ovšem dal by se použít i jednoduchý tenký klient - něco jako http://www.ihocek.cz/minipcpanelpckiosky/thinclient/vdi/minipcceleronj18002x24ghz2gbddr38gbmsatassddvi-idp1xlan6xusbfanless%5BTC-V300-J1800%5D. Dá se umístit do VESA rámečku za displej, takže i prostorově to vyjde stejně.
Zdalipak ono to nebude tim, ze vy neumite pocitat, a operace scitani je pro vas sproste slovo. Myslite si snad, ze tech dalsi cca 400k zamestnancu samosprav plati Letajici spagetove monstrum? Tudiz milion je velmi dobra aproximace, je jich totiz cim dal vic, kazdy rok jich pribyva.
Tak šup šup konec diskusí, než zasáhne redakce a pěkně to tu pročeše. To by tak bylo aby se v diskusi otíral někdo o někoho na kom má reakce zájem. Prostě to stálo kolik stálo a jak je to doopravdy nemusí moc nikdo řešit.
Stejně tak nezbývá než dotazovanému držet palce, otázka je kdy to očeše natolik že někomu šlápne na palec a celej experiment začne být v existenčním ohrožení. Tohle je ta páteř ICT kterou by měl stát aktivně zastřešovat (spoelčně ze školama tam je stanic taky mraky) a táhnout nad ním tu sw páteř pro easyinstalace. Jsou knihovny kde nejsou počítače žádne a nějaká light verze by tam udělala pořád dost parády.
Cituji: Pakliže se někde objeví ostrůvek pozitivní deviace, musí být interoperabilní s tím zbytkem a důsledkem toho, že kvůli vendor lock-inu a podobně nemůže být interoperabilní, musí tento ostrůvek skončit.
Článek plný sebechvály a i zajímavých slovních pasáží a super odborných výrazů. Bez nich by to asi nebylo cool. Tak tohle bych fakt nedal. Mají můj obdiv.
Je uplne jedno co za to dostali nebo koupili, bavime se o kancelarskem stroji, a pokud jej ja umim koupit o 1/3 levneji v beznem maloobchode, umi totez knihovna koupit za 1/2. Za 20-25k vcetne DPH si lide domu kupuji pocitace na hrani her. Pravda, je to uhozene (protoze takovy HW bude na samotne hranici pouzitelnosti), ale je to realita.
A mimochodem, velmi dobre vime co si koupili, koupili si toto https://www.czc.cz/lenovo-thinkcentre-m910z-cerna/210424/produkt, takze se neni cemu divit, pokud nekdo porizuje podobne ptakoviny, ze to stoji co to stoji. Ta cena tomu presne odpovida -20% proti maloobchodni nabidce. A je to predrazene, nebot je to nesmyslny HW (ve skutecnosti je to NB integrovany do monitoru).
Pán je asi databázový specialista s roky praxe. Jestli vadou Oracle je to, že nejde virtualizovat (a stojí peníze), přeji mu kompetentní tým, až bude řešit časově kritické systémy ve virtualizaci, ... srandy kupa ...
Na to, že má systém Aleph java-pyton-cobol-oracle sice nadává, ale u databázového stroje by "volil" dle vytížení různé platformy ... Do ceny musí započítat právě cenu lidí a ono když přihodí k internímu řešení okolo mega a půl mzdového nákladu per kapita, aby ty lidi udržel a motivoval, potom 665tis za Oracle má jiný rozměr.
Podobně to je s opensource na klíč - pravděpodobně zaplatí víc, než za totéž v uzavřené formě, bude muset platit lidi místo ročních poplatků. A jestli se mu to dlouhodobě vyplatí musí umět spočítat a ne jenom říct, že to je špatně.
Takovy desktop se ale kupuje (vcetne 5 let NBD) kolem 15kKc bez DPH (a to vcetne licence win). Za 22k bez dane mate v obdobne konfiguraci notebook.
Zde priklad https://www.alza.cz/dell-vostro-3668-mt?dq=4945784 coz je cena pro koncoveho uzivatele a s temi 16GB to bude +- presne 15k bez dane. V cene bude zcela urcite 3 roky NBD, prodlouzeni na 5 bude stat neco mezi 300-500Kc. A pokud to kupujete jako organizace/verejna knihovna, jste schopen dostat bez problemu jeste 30% z ceny dolu. Takze se da s naprostou jistotou rici, ze pokud to je cena za jeden stroj, je to paradne predrazene.