O změně ve vedení CZ.NIC se rozhodlo na začátku prosince, vyvrcholil tím spor mezi novou a starou gardou v představenstvu. Ondřej Filip však jen zastupuje, v polovině roku by už měl nastoupit nový ředitel.
Ondřej Filip
|
Každé mé dílo potřebuje síť
Jak už jsem psala, jediné, co se konkrétně o Ondřeji Filipovi dá na Internetu najít, je jeho osobní studentská stránka. Píše na ní, že není zrovna aktuální, protože nemá čas. „Je to trochu ostuda, ale je mi jasné, že v nejbližší době s tím nic neudělám.“ Najdete tam seznam odkazů na „BIRD, první práce, druhá práce, PGP klíč, můj brácha“. Pokud jde o stručnou představovačku, tak nejdůležitější je prý odkaz číslo 1. Přestože si ho ale dnešní vyhledávače nevšímají, „byl jsem u několika vyjednávání kolem Internetu. Teď zasedám v komisi pro inovaci číslovacího plánu a podobně. Jenže je pravda, že o těchto věcech veřejnost asi moc ani netuší.“
Zajímavá je přezdívka „Feela“ v adrese. „Zkomolenina mé staré přezdívky. Přišlo mi nudné mít login filip2, ondrej4 a pod. Fíla se bohužel občas vyskytne jako příjmení, zato login feela vůbec nikdo nepoužívá.“ Přezdívka vznikla už na škole, odmalička ho totiž bavila matematika, chodil do matematické třídy, pak i na matematické gymnázium. Právě tam hned v prváku, v roce 1993, měl možnost vidět poprvé Internet. „Můj učitel matematiky, pan Nýdl, mi tehdy domluvil zřízení konta na Jihočeské univerzitě. Pracoval jsem na takovém prastarém neohrabaném UNIXu v textovém režimu a služby jako e-mail, gopher a telnet mi tehdy naprosto učarovaly. Přestal jsem tedy tvořit programy pro jednu Amigu – zkoušel jsem psát hry a výpočty do školy, simulaci otáčení těles v prostoru, hlouposti – a od těch dob potřebuje každé mé dílo k činnosti síť.“ Tím posledním programátorským dílem pak je BIRD, routovací démon, který se stará o směrování paketů těmi nejlepšími cestami.
Státnice čtyři roky od poslední zkoušky
Z matematické třídy a gymnázia měl už zametenou cestičku na matfyz, a protože „mě začaly lákat počítače, skončil jsem na informatice.“ A první zaměstnání? „Začalo poměrně jednoduše. Prostě jsem o prázdninách po prváku na MFF zašel do Ipexu na e-mail, měli tam tehdy veřejné terminály. Když už jsem tam byl, domluvil jsem si brigádu, ze které velmi rychle vznikla intenzivnější spolupráce.“
Ta intenzivnější spolupráce ale způsobila, že škola šla mírně stranou. „Už se trochu schylovalo na smutnou prohru, ale nakonec se mé studium na MFF obrátilo ve velké osobní vítězství. Vlastně jsem byl ve škole naposledy v prváku, potom už jsem chodil pouze na zkoušky.“ Pak ale přiznává, že na jeden či dva semináře chodil. Bavilo ho třeba chodit na seminář k Jiřímu Peterkovi a pokročilé objektově orientované programování. „Dlouho jsem kvůli pracovnímu vytížení nenašel čas napsat diplomku a celé jsem to hrozně dlouho odkládal.“ Po pár letech ji napsal (Analýza toku v sítích) a šel na státnice. „Po čtyřech letech od poslední složené zkoušky, to se člověku moc těžko vzpomíná.“ Proto musel opravdu sednout a zabrat. „Nikdy jsem nechtěl věřit tomu, že se člověk může denně deset hodin intenzivně učit, a to jsem před státnicemi dokázal.“
Hlavně změnit mediální obraz CZ.NIC
Mnoho lidí si v poslední době stěžuje, že jim neodpovídá na e-maily, nebo odpovídá se zpožděním. Také jsem byla obětí Filipova přeplněného diáře. Ale… „Můj seznam úkolů má teď asi nejvíc položek za celý můj život. CZ.NIC potřebuje hodně drobných i větších změn.“ Třeba změnit mediální obraz sdružení. „Ať udělá CZ.NIC cokoli, i když třeba zlevní, tak se najde spousta křiklounů, kteří chtějí zlevnit ještě víc. Každý krok, který uděláme, je vnímán negativně. Trochu překvapivě poslední zpráva, že jsme se rozhodli nezavést IDN (českou diakritiku v doménách), byla vnímána nejpozitivněji ze všech, co jsme kdy vydali. Musíme dát lidem vědět, co sdružení dělá, že jim nechceme brát domény, ale někdo se o ně starat musí, a ta správa má logiku a kontinuitu. Zároveň intenzivně pracujeme na zvýšení efektivity provozu společnosti, abychom mohli co nejdříve opět zlevnit domény.“
Plány tedy sahají dál než na těch půl roku, po který bude Ondřej Filip zastupovat. „Pak zůstávám v představenstvu CZ.NIC, moje práce tím nekončí. Jen už asi nebudu podepisovat faktury, což není zrovna má nejoblíbenější práce.“ Výběrové řízení už se připravuje, sám Filip v něm zřejmě nebude hrát žádnou roli. Nebylo by snad jednodušší vybrat nového ředitele rovnou? „Po výpovědi stávajícího ředitele máte pouze dva měsíce čas a za dva měsíce nepřipravíte řádné výběrové řízení. A když už ho připravíte, každý člověk je vázán nějakou dobu u bývalého zaměstnavatele.“
Biotechnologie, možná finance
Odmalička se pořád točí kolem počítačů, teď už dlouho kolem Internetu. Kdy naposledy chtěl s touto prací skončit? A kdy s IT obecně? „Naposledy mě zachmuřil dnešní opětovný noční odchod z práce. Ale končící nálady zatím nemám. IT mě stále baví, ale do budoucna bych se nebránil i změně oboru.“ Kam? „Netuším, kam se posunou technologie. Biotechnologie by mne bavily, ale ty jsem prošvihl, musím stejně přiznat, že na to nemám buňky. Asi by mne bavily finance.“