Ano to máte pravdu, ale také se pomocí tohoto protokolu vyjednává (sestavuje) na obyčejném portu sdružený port. Pokud je to povoleno. Tim se obchází VLany. Vice například zde http://www.javvin.com/protocolDTP.html .
Minuly odkaz je zde proto aby potvrdil moje slova ze DTP slouzi i pro vyjednavani sdruzenych portu:
"Dynamic Trunking Protocol (DTP), a Cisco proprietary protocol in the VLAN group, is for negotiating trunking on a link between two devices and for negotiating the type of trunking encapsulation (802.1Q) to be used.".
Ohledne toho obchazeni VLanu: Sdruzeny port je takovy port ktery je mezi dvema nekoncovymi zarizenimi a slouzi k tomu ze prez nej jde komunikace ze vsech VLanu(sdruzeny port automaticky patri do vsech VLanu). Z toho plyne ze pokud vyjedname mezi nasim pocitacem a switchem sdruzeny port tak od nas budou akceptovany paket do jakehokoliv VLanu. Ovsem veskery odchozi provoz musi byt zapouzdren do predem domluveneho ramce.
Pro vice informaci mohu doporucit napriklad tento dokument www.hakin9.org/cz/pdf/hakin9_6_2005_OSI.pdf
Ano s tim sdruzenym portem mate pravdu, to pojmenovani velmi klame. Ohledne toho obchazeni VLanu tak se jedna o to ze normalne je ten port nastaven jako ucastnik jedne VLan. Pocitac pripojeny na tento port nemuze komunikovat s pocitaci v jinych VLan. Ten pocitac vlastne o VLan ani nema potuchy. Pokud ale vyjedname sdruzeny port tak se tvarime vlastne jako dalsi switch(jedna se vlastne o pripad kdy jsou VLany rozprostreny mezi vice switchi). Diky tomu ze je na portu nastaven sdruzeny port tak musime na nasem pocitaci nase pakety balit do framu vyjednaneho protokolu. Krome toho ale mohou na tento port prichazet data do jinych VLanu, protoze tento port na switchi patri do vsech VLanu. Doufam ze jsem nikde neudelal chybu. Kdyztak me opravte.
Ohledne toho prekladu tak jsem vychazel z prekladu z onoho clanku jak jsem na nej poukazoval odkazem. Jak bylo na psano v prvnim prispevku tak cisco si Trunkingem v tomhle pripade rika necemu jinymu. Jinak tahle techonologie prave slouzi k propojeni dvou zarizeni, vice jak jednim kabelem aniz by nastali komplikace(tzn. zvysi se propustsnost). Jinak v tyhle kategorii primo sbehli nejsem, takze o vyznamu slov se nemuzu dohadovat.
Dynamic Trunking protocol není, jak by se mohlo zdát (a jak je v článku napsáno), protokol pro vyjednávání sdružování portů. Je to protokol, který má vyjednat jakým způsobem bude provoz přes jeden port posílán - forma tagování - buď 802.1Q nebo ISL. Pokud je vyjednán trunk, tak jsou přes port obvykle posílány všechny VLANy.
Cisco totiž pod pojmem trunking rozumí něco jiného než všichni ostatní.
Pro sdružování portů se používají např. protokoly LACP (Link Aggregation Control Protocol) nebo PAGP (Port AGgregation Protocol - by Cisco)
nevím, co si představujete pod pojmem "sdružený port", ale v žádném případě se žádné VLANy neobcházejí. Pouze se domlouvá jestli na lince nějaký tag bude a jestli bude 802.1Q nebo ISL. To je všechno. Ostatně v tom vašem odkazu je konfigurační příkaz, který nic jiného nedokáže.
OK, v tom případě se jedná pouze o nedorozumění ohledně terminologie. Osobně bych pod pojmem sdružený port chápal spíš jeden z několika portů sdružených od jednoho logického kanálu, tak jak to definuje 802.3ad (link aggregation).
A co se týká vašeho tvrzení o "obcházení VLANů", tak s tím musím nesouhlasit, protože se nejedná o žádné obcházení, ale o využití standardní vlastnosti tagování rámců. Tímto způsobem se budují např. tak zvané one-hand routery, do kterých vede pouze jeden fyzický síťový kabel. Viz třeba http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=4&idc=204
máte pravdu, akorát by mne fakt zajímalo, kde jste přišel k tomu označení "sdružený port", je to ustálený výraz?
Musím přiznat, že jsem se s tímto označením zatím nesetkal a pokud to není ustálený výraz, tak bych doporučoval ho nepoužívat, protože sdružený=aggregate a tedy by se měl používat spíš pro protokoly typu EtherChannel nebo 802.3ad