- Je pěkné, že soustředili tolik milníků czsk scény.
- Bohužel pojetí výstavy je takové české. Asi bych autorům doporučil vyrazit třeba do dánských muzeí aby se podívali jak vypadá atraktivní výstava.
- Toto dle videa se mi zdá vše brutálně vyplé, zcela neinteraktivní a dle videa zcela nelákající se tam jít podívat.
- Vyplé počítače = instatní nuda
- Předpokládám, že tam budou stále "nesahat babky a dědci", který o exponátech budou vědět kuloví a místo, aby vzaly hadr a leštili skla od zvědavých návštěvníků na ně budou provolávat jejich klasické nepříjemné hlášky.
Ale prosim vás vy si to nějak vztahujete. Možná jste si toho nevšiml, ale použil jsem zauvozovkovaný termín "nesahat babky a dědci" a tím jsem doufal dostatečně definoval typ "kurátora" vylučující jakoukoli odbornost, která dokáže dané výstavě něco přidat. Pokud si tady poměřujeme dědkovství tak kromě toho co jste vyjmenoval, tak jsem ještě zažil v provozu sálový počítač, bubnové disky z Bulharska a na níže zmíněnou kruťáckou řetězovou tiskárnu mám taky vzpomínku spojenou s padáním brady atd.
Ne pilot Airbusu co se na něj přeškolil v roce 1993 zde určitě nehlídá a neříká:
- neopírejte se o vitrínu!
- nefoťte!
- to se omluvám, na pokladně je kartička s informacema k výstavě
- za hodinu zavíráme!
- nedotýkejte se exponátů
Popravdě zrovna výstava počítačové techniky, která je bez zaplých exponátů postrádá jakýkoli edukativní smysl. Je to prostě trapas v době, kdy emulátory jsou dostupně vlastně na cokoli. Některé konkrétní exponáty jsou i nyní snadno opravitelné (a nebo emulovatelné bez rozeznání, že v té bedně je nějaký MCU či raspberry). Možnost ukázat skvělá 1K 4K dema, možnost ukázat první tabulkové editory. Možnost ukázat v reálném běhu triádu C602,M602,T602 a tak bych mohl pokračovat... Těch možností na který se dle odprezentovaného v článku tam nevidím. Prozatím mi dostupné informace dávají plné právo si o té výstavě myslet co chci. Až jí navštívím a přesvědčím se o tom že jsem se mýlím tak se zde rád omluvím. Zkuste si někdy zajít v Dánsku do muzea v Jellingu nebo Moesgaard Museum a pochopíte o čem mluvím. České výstavnictví je prostě zcela zastaralé.
Popravdě tohle mi připomíná spíš připomíná výstavu mineralogie v Národním muzeu než to co by to mohlo být.
Dobré odpoledne,
s Vaším příspěvkem nelze nesouhlasit a paušální zpochybňování digitálních kompetencí starší generace je samozřejmě špatně. Nicméně přesto si dovolím zastat předřečníka, na kterého reagujete. Podle mne totiž smyslem jeho poslední poznámky nebyla dehonestace starší generace, ale oprávněná kritika pracovníků NTM, dohlížejících ve výstavních sálech. Nedávno jsem zde byl se skupinou dětí školního věku, které se chovaly zcela adekvátně prostředí a situaci, přesto opakovaně doházelo k situacím, kdy pracovník muzea zcela zbytečně –a hlavně naprosto nevhodným způsobem – děti peskoval, takže namísto hezkého zážitku a nových vědomostí si mnohé z dětí budou z návštěvy spíše pamatovat, jak zde na ně byl někdo nepříjemný. Jako bychom se byli vrátili o 30–40 let zpátky do reálného socialismu, kdy návštěvník byl pouze obtížný hmyz. Smutné a trapné.
Hezký den.
No, já jsem dle Vašich kriterií již také dědek, i když ještě nedávno jsem cca 30 let působil coby ajťák. Windows a Linux server bych uměl nainstalovat a spravovat, jak zprovoznit a spravovat diskové pole RAID5 i RAID6, bych také věděl a práce s několika druhy DB systémů včetně INFORMIXu byla mým každodenním chlebem. O switchích a podobné HW drobotině nemá cenu se zmiňovat, to patří do portfolia znalostí každého ajťáka. Vy máte zkrátka o starší generaci dětinské představy odkoukané z medií, tedy že jde většinou o neschopné dědečky s fafjkou v hubě a stařenky se šátkem na hlavě. No a a co se týče zmínky, že babky a dědci o tom vědí kulový (ve slově kulový se píše tvrdé y), tak dám malý příklad z jiné oblasti. Kdo myslíte, že před cca 25 - 30 lety létal do dálav s Airbusy, Boeingy a pod.? No přece dnešní důchodci. Takže nějaké povědomí o moderní technice určitě mají. Odhaduji Váš věk dle způsobu vyjadřování tak na cca 20 - 30 let, takže rozhodně na rozdíl od Vás toho budu vědět o takovém PMD-85, se kterým jsem se na konci 80. let učil programování v Assembleru, určitě víc než Vy.
18. 5. 2021, 11:05 editováno autorem komentáře
Je fakt, že když jsem kdysi byl v zahraničním muzeu, byl jsem překvapen jak moc interaktivní výstava je, čeho všeho se můžu a mám dotýkat a co si můžu vyzkoušet. Situace se tu trochu zlepšila, ale pořád je kam se posunout.
“Klasická” výstava je o málo lepší než si přečíst článek na wiki a člověk si z ní moc neodnese. Interaktivní výstavy jsou mnohem lepší a člověk si toho odnese z výstavy mnohem víc.
Tak ta byla opravdu fascinující. Jeden starší pán mi tehdy ve výpočetce ukazoval jak přesměruje setříděnou sestavu z třídičky děrných štítků rovnou do té řetězové tiskárny. Na jedné straně bedna do který se strašlivým hukotem popírající gravitaci nasává sloup děrných štítků a na druhé straně řetezová tiskárna za strašlivého jekotu a klapotu chrlící sestavu na traktor. Jako uznávám měl to tam připravěný jako takovou neprodukční masírku. V té době ta čtečka štítků už byla dost obsolete a jelo z bubnových disků kde se musely ručně seřizovat hlavičky.
Tak musím trochu poopravit svůj původní názor a omluvit se, protože kdo zná sálové počítače, třebá EC-10xx, bulharské disky nebo řetězovou tiskárnu (to vše jsme měli), ten opravdu nemůže mít 20 - 30 let a musel cosi zažít a prožít. Mimochodem, u nás jsme dlouhou dobu žebrali všude možně o nějakou variantu EC/SMEP do naší konstrukce, až to v roce cca 1987 (možná o něco dřív) nakonec v rámci programu COCOM (to bylo formulářů) vyhrály 2 ks PC XT z Francie a na nich později provozovaný "štípnutý" SW AutoCAD 2 a varianta COSMOSu pro výpočty.
18. 5. 2021, 15:38 editováno autorem komentáře
Jo to víte by PMD-85 a já PMI-80 a pak ZX81. Jakou mají naše začátky s assemblerem s tím, že výstava postrádá interaktivitu, která by pomohla oslovit právě ty mladé lidi. A že se nějak vyjadřuji? Aspoň můj názor nepřehlédnete.
A jinak máte pravdu, občas píšu s chybama. Nemám s tím problém. Aspoň máte co známkovat při manipulaci s fajfkou.
Sdílení informací byl tehdy celkem problém. Hodně kolovaly časopisy a různé tiskoviny včetně prodejních katalogů. Hodně se lidi scházeli třeba účelem kopírování programů.
Často se stávalo, že se sehnal nekompatibilní hw a tak se vyráběly různé převodníky či obslužné programy.
Ale to že se vyvíjelo něco duplicitně úplně na závadu nebylo ani tehdy a není ani dnes. Teda občas to na závadu bylo, třeba co se týče vývoje českých kodovacích znakových sad.
Souhlas. Nebo muzea v Německu či Rakousku. Třeba německé technické muzeum v Mnichově, kde si návštěvník může vyzkoušet funkci logických obvodů z elektronek. K tématu muzejnictví: v jednom rakouském hradě měli klimatizovanou místnost, aby návštěvník mohl pocítit, v jakém chladu obvykle lidé na hradech žili nebo si mohli nasadit rytířskou kroužkovou rukavici.
Výstava pěkná, více takových.
Podle mých odhadů to však pokrývá cca čtvrtinu našich "počítačů".
Chybí ty velké jako SAPO, což se dá pochopit, ale i specializované počítače, které byly stavěny k průmyslovým strojům, vojáci měli také pěkné kousky, počítače spřažené s vysílačkami a pak specialitky, např. Mikling z JZD Rozvoj Libuň distribuované někdy kolem roku 1986 Komeniem Praha do mateřských škol.