Vyjádření "za naprostou většinu potíží může podle vyjádření oslovených subjektů pro DigiZone.cz počasí, případně terén" moc nerozumím. Se špatnými podmínkami se přeci musí počítat a o charakteristice terénu ani nemluvě.
Chápu, že to není jednoduchá problematika a šíření signálu je občas nevyzpytatelné i přes různé simulace a výpočty, ale pokud za běžného deště zatéká do domu, tak za to také ve výsledku nemůže počasí, ale špatná střecha.
15. 4. 2021, 10:59 editováno autorem komentáře
S počasím se samozřejmě při plánování pokrytí počítá. A sice podle toho, jaké křivky šíření se použijí. Jsou různé křivky pro % míst a % času (např. pro 50 % míst a 50 % času). Na jaké konkrétní hodnoty pro příjem v čase a místech je např. síť ČT naplánována, ale ví samozřejmě hlavně ti, kteří tyto sítě plánovali.
Nerozumím této úvaze. S počasím se pravděpodobně v teoretických výpočtech pokrytí nepočítá, protože projevem počasí může být vysoký útlum signálu v hustých srážkách, při inverzních situacích a to jsou jevy jen přechodné. Naopak s geografií mezi vysílačem a místem příjmu se dá s jistou přesností počítat, ale při malé rezervě se může negativně přidat vliv ležícího sněhu, olistění stromů, jejich vlhkost a pohyby ve větru.
Vámi vzpomínaný běžný déšť tak odpovídá běžným meteorologickým podmínkám a při nich také signál na přijímací anténě může být dostatečný, ale jindy už ne.