za Totáče byla vystavěna rozsáhlá síť TV převaděčů/vykrývačů signálu/podle toho jak si obecní úřady/národní výbory/ řekly,AM signál se šířil mnohem obtížněji než digi signál,zvláště když se dále přecházelo na II.tv pásmo.Převaděče servisovaly ČRa a v každé oblasti byly servisní skupiny na provoz těchto převaděčů.Když si nějaký starosta stěžoval na problémy se signálem,tak bylo provedeno měření a servis.Po slavné revoluci a prodeji ČRa cizímu kapitálu,se servisní četyv rámci šetření zrušily s tím,že servis bude pokračovat v rámci outsourcingu/nasmlouvání cizího placeného servisu/a to byl další level dalšího vlastníka ČRa.Na objektech převaděčů se postavily BST operátorů,do nové technologie převaděčů se neinvestovalo páč obyvatelstvo v horských údolích určitě přejde na satelity a nyní s digitalizací a úbytkem TV pásma všechny problémy vygradovaly.Pozdě bycha honit-tož tak asi...
Jen naprostý diletant si může myslet, že ČTÚ všechny příděly s vyššími výkony navzájem nekoordinuje s okolními státy, což je podmínkou pro všechny evropské státy. Zda technicky Poláci dodržují dohodnuté frekvence, výkony a vyzařovací diagramy jejich TV vysílačů, či později reagují na skutečnosti dané reálnou geografií, to je otázka druhá. Právě proto má Praděd směrem na Polsko snížený výkon, ale stejně Radime nevíte, zda také neruší příjem v polských příhraničních obcích, které jsou ve stínu polských vysílačů.
Ono se dá vlnám těžko poručit, sem už nesmíte a naopak, sem se šiřte. ;-)
Vyjádření "za naprostou většinu potíží může podle vyjádření oslovených subjektů pro DigiZone.cz počasí, případně terén" moc nerozumím. Se špatnými podmínkami se přeci musí počítat a o charakteristice terénu ani nemluvě.
Chápu, že to není jednoduchá problematika a šíření signálu je občas nevyzpytatelné i přes různé simulace a výpočty, ale pokud za běžného deště zatéká do domu, tak za to také ve výsledku nemůže počasí, ale špatná střecha.
15. 4. 2021, 10:59 editováno autorem komentáře
Za socialismu se retranslační stanice rozhodně nestavěly podle toho, jak si který NV řekl, protože na to prostě nebyly peníze. Takže holt na spoustě míst příjem nebyl vůbec nebo byl omezený většinou na ČST1 ve VHF pásmu, a to ještě v ne příliš dobré kvalitě. Také spolehlivost těchto retranslačních stanic byla dost tristní a nebylo výjimkou, že v pátek odpoledne to po bouřcce spadlo a ze Správy spojů a pošt se někdo na opravu dostavil až v pondělí po obědě.
Dneska je ta situace naprosto nesrovnatelná, výpadek signálu na vysílací straně se odehrává prakticky jenom při plánovaných výlukách a hlavně je možnost přijímat televizní signál i z jiných zdrojů, třeba přes již zmiňovaný satelit nebo přes internetovou TV a nemá tudíž žádný význam financovat provoz opakovačů pro relativně malý počet potenciálních diváků.
Pokud by se zde jednalo o relativně malý počet potencionálních diváků,tak by tady ta problematika nebyla vznesena!Apropó-za tuhého socíku 70let byla povinnost státu dopravit tv signál do každé domácnosti,tv převaděče nefinancovaly obce ale stát.Od 70 let se Správa spojů rozdělila a vznikly České radiokomunikace, Správa dálkových kabelů a Správa pošt.ČRa se rozdělila na oblasti kde vnikly servis.čety Tv převaděčû,servis antén,obsluhy TV vysílačů, obsluhy rádiových vysílačů.Servis Tv převaděčû se prováděl ihned po nahlášení problémů, většinou to hlásili starostové/tajemníci,/nikdo z posluchačů v té době nemohl zjistit kde je příčina poruchy takže se vždy nahlašovala porucha tv převaděče/cesta signálu -studio-přenosová trasa-tv vysílač-tv převaděč-počasį-tv přijímač posluchače,/význam převaděčû umocnilo vysílání v UHV pásmu kdy se signál do horských údolí nedostal.A jak vidíte,je to problém i v současné digitální době,kdy je veškerá tv technika řízena a kontrolována dálkově .Je na občanovi jaký druh tv příjmu si zvolí a pokud si zvolí pozemní tv vysílání,tak má utkvělou představu že mu ho musí státní správa zajistit, zvláště když měl v místě , před různými změnami tv pásem a druhů přenosů, dobrý signal-tak tož asi
Keď budú pretrvávať problémy s SFN príjmom ČT MUXU K26 tak si myslím, že budú niečo musieť urobiť - napr. meniť kanály na niektorých vysielačoch, aby rozbili SFN.
Aj od synchrónnosti pri FM analógu sa upúšťa, lebo je problém s rušením. So synchrónnosťou prišlo v roku 2000 Rádio Expres, ale postupne menilo niektoré rovnaké frekvencie na ktorých dochádzalo k rušeniu (počuť prskanie vo zvuku ako pri SV vysielačoch).
A preto aj dnes sú niektoré rovnaké frekvencie od seba zámerne dostatočne vzdialené, aby nedochádzalo k rušeniu.
Zmena frekvencií Rádia Expres kvôli rušeniu SFN:
95,4 MHz Čadca (zmena frekvencie na 107,5 MHz kvôli rušeniu SFN)
95,4 MHz Dolný Hričov
95,4 MHz Dolný Kubín
95,4 MHz Martin
95,4 MHz Žilina (zmena frekvencie na 96,5 MHz kvôli rušeniu SFN)
96,5 MHz Banská Bystrica
96,5 MHz Ružomberok (zmena frekvencie na 88,4 MHz kvôli rušeniu SFN)
96,5 MHz Trstená na Orave
101,1 MHz Lučenec
101,1 MHz Zvolen (zmena frekvencie na 92,6 MHz kvôli rušeniu SFN)
101,1 MHz Žiar nad Hronom
To se tedy nemýlím, protože lokalit bez signálu dvou státních programů (o třetí stanici Moskva nemluvě), resp. s možností příjmu pouze stanice jedné, byla spousta a také retranslační stanice byly v převaze pouze pro program jeden.
Jinak komunistům na schůzích nikdo nenadával, protože pokud by to někdo zkusil, tak to byla jeho poslední nadávka na hodně dlouhou dobu. Na ty schůze většinou navíc ani nikdo nechodil. Postavení retranslační stanice bylo vždy o tom, jaké konexe má MNV nebo max. pokud v dané oblasti měli straničtí potentáti svoje rekreační objekty, pak to šlo. Výjimkou byly převaděče ve městech, ale o těch zde řeč nebyla.
V článku se všechny problémy s příjmem DVB-T2 přičítají SFN sítím. Nikdo, ale už nezmiňuje, že provozovatelé sítí 4 x zvýšily počet přenášených stavů (z 64 QAM na 256 QAM), což je dle mého názoru hlavní problém. Důvody jsou jasné, více obsahu, více příjmů z reklam. Pokud v některých oblastech s horším pokrytím signálu, přijde na anténu více odrazů, "levnější" TV tunery by si jistě mnohem snáze poradily přečíst 64 stavů oproti současným požadovaným 256. Zlepšení situace by bylo mnohem jednodušší než píše článek, ale kvůli nenasytnosti televizních společností, těžko realizovatelné.
S počasím se samozřejmě při plánování pokrytí počítá. A sice podle toho, jaké křivky šíření se použijí. Jsou různé křivky pro % míst a % času (např. pro 50 % míst a 50 % času). Na jaké konkrétní hodnoty pro příjem v čase a místech je např. síť ČT naplánována, ale ví samozřejmě hlavně ti, kteří tyto sítě plánovali.
Že je problematika vznesena vůbec nevypovídá o tom, kolika lidí se to ve skutečnosti týká. A jak je v článku napsáno, tak "místní jsou na problematickou kvalitu televizního signálu zvyklí už od analogových dob, takže si stejně pořizují satelitní přijímače", tj. stavět a provozovat opakovače na DVB-T2 nebo dokonce měnit vysílací kanály, skutečně nemá význam. Dneska nemáme dobu socialismu, kdy se mohlo ledacos v zájmu "strany a vlády" dotovat (a na všechno ostatní pak chyběly peníze, takže to tady vypadalo jak v rozvojových zemích), takže ani televizní vysílání ne. Úplně stačila ta miliarda, kterou spolkly přechodové sítě bez valného významu. Jinak je snad ale každému jasné, že vždy budou lokality, kde bude problém s příjmem TV signálů. Stejně jako jsou lokality s problematickým příjmem GSM, internetu, bez obecního vodovodu apod. Nelze mít všude všechno.
Myslím, že se mýlíte. V mém regionu na okraji Vysočiny do údolí dosvítil jen Kojál na 9. kanálu a to s kvalitou podle počasí. Lidé brblali, komunistům na veřejných schůzích nadávali, a pomohlo to. Časem byly převaděče VHF i UHF ob dvě-tři vesnice. Pokud byste chtěl souřadnice, mohu posloužit. Část stožárů nyní využívají mobilní operátoři.
Na veřejných schůzích se televizní signál prakticky nikdy neřešil. Navíc i samotná stavba retranslačních stanic podléhala jasnému zadání shora, tak jako tehdy všechno. To nebyla demokracie, aby šly podněty zespodu nahoru, ale diktatura, kde šlo vše direktivně odshora dolů. Je tedy naivní si myslet, že pár rozohněných vesničanů kdesi na veřejné schůzi mělo vliv na to, jestli se postaví nebo nepostaví převaděč.
Ona ta internetová televize právě v těchto odlehlých horských lokalitách je iluzorní. Není tam žádný internetový signál, ironií proto že operátoři v těchto místech nemají žádný zisk a tedy ani zájem. A možnost pořídit si satelitní příjem veřejnoprávní televize přes soukromou firmu jako poskytovatele je poněkud na hlavu postavené.
Předchůdce z toho asi rozbolela hlava, nový koště bude mít možnost to vyřešit ... :-)
-Celostátní koordinace a metodické usměrňování elektronických komunikací včetně ochrany zájmů spotřebitele v oblasti elektronických komunikací.
-Provádí výkon státní správy v oboru plánování a přidělování rádiových kmitočtů svěřených radiokomunikačních služeb a stanovování podmínek k využívání rádiových kmitočtů pro rozhodnutí o oprávněních k využívání rádiových kmitočtů.
https://www.ctu.cz/vyberove-rizeni-na-sluzebni-misto-odborneho-rady-v-odboru-spravy-kmitoctoveho-spektra-v-oddeleni-20
Nerozumím této úvaze. S počasím se pravděpodobně v teoretických výpočtech pokrytí nepočítá, protože projevem počasí může být vysoký útlum signálu v hustých srážkách, při inverzních situacích a to jsou jevy jen přechodné. Naopak s geografií mezi vysílačem a místem příjmu se dá s jistou přesností počítat, ale při malé rezervě se může negativně přidat vliv ležícího sněhu, olistění stromů, jejich vlhkost a pohyby ve větru.
Vámi vzpomínaný běžný déšť tak odpovídá běžným meteorologickým podmínkám a při nich také signál na přijímací anténě může být dostatečný, ale jindy už ne.
Je to jen voda na mlýn státu, provozováním dalších vysílačů vzniknou další daňové příjmy státu a kšeft pro majitele vysílačů . Kdyby byl stát poctivec, tak prostřednictvím ČTÚ povolí provoz pouze na bývalých velkých (BIG GUN) vysílačích a to NA VŠECH multiplexech. Zmenšil by se počet použitých frekvencí, také rušení od mobilních operátorů a jejich LTE vysílaných vysokými výkony v rozprostřeném spektru, mimochodem taky pěkný kšeft bez ohledu na "zasírání" kmitočtového spektra a hygienické limity.
Spokojenost diváka je v této zemi vedlejší. Důležitější jsou peníze.
Již žádné vykrývací vysílače !!!!
VŠECHNY MULTIPLEXY NA VELKÉ VYSÍLAČE a malé zbourat, ty kromě jiných služeb totiž také mohou za to, že už není rádiové okolí čisté a je všude spousta rušení.