„Máme ke spuštění v běžné síti připravenou technologii RedCap,“ říká operátor O2. Na konci června dokončil testování v laboratorních podmínkách, následovaly testy v reálném síťovém prostředí.
Operátor nejprve plánuje nasazení v privátních 5G sítích, v průběhu příštího roku předpokládá komerční provoz i v síti veřejné. Datum bude záviset na dvou okolnostech: zda se O2 (respektive infrastrukturnímu CETINu) podaří podle plánu v celé síti zprovoznit standalone (SA) verzi 5G standardu, kterou RedCap ke svému provozu vyžaduje. A zda bude na trhu dostatek zařízení, která budou RedCap podporovat.
RedCap (z anglického Reduced Capability) je standard pro připojení IoT zařízení, s trochou nadsázky by se dal popsat jako NB-IoT na steroidech. Je určen pro zařízení, která mají o něco vyšší nároky na kapacitu připojení (download i upload) nebo pro latenci, než jim dokáží nabídnout standardy NB-IoT nebo LTE-M nebo dnes často využívané LTE.
Ericsson, který je dodavatelem řešení pro O2/CETIN, pozici RedCap vůči jiným standardům definuje na škále kapacity připojení takto:
Jednou z hlavních výhod RedCap má být podle O2 to, že jde o standard využívající 5G sítě, které jsou na rozdíl od LTE teprve na začátku svého životního cyklu. Zvlášť u průmyslových aplikací (energetika, vodárenství apod.) se přitom předpokládá, že IoT zařízení budou fungovat i v řádech desetiletí. Jejich výměna za několik málo let proto nemusí dávat smysl a zvlášť u nových instalací se dnes nemusí vyplatit používat IoT zařízení běžící na LTE.
Kolem roku 2030 by měl nastupovat standard 6G a dá se očekávat tlak na postupný ústup od 4G, říká operátor. Datum případného vypnutí LTE zatím O2 nemá, provoz sítí 4. generace ale předpokládá „do poloviny 30. let tohoto století.“
RedCap v 5G funguje na jakékoli frekvenci, od lowbandu až po milimetrové vlny, v modulacích FDD i TDD. Využívá maximálně 20MHz kmitočtový blok, neumí pásma agregovat a vyžaduje SA verzi 5G. Jde vlastně o „osekané 5G“, koncová zařízení tak mohou být oproti zařízením pro standardní 5G síť zjednodušena a jsou méně náročná na spotřebu energie.
RedCap dokáže v 5G síti využít také různé výhody 5G: například network slicing nebo přesné určení polohy. Standard navíc funguje v koexistenci se standardní 5G sítí – na rozdíl třeba od NB-IoT tak operátor nemusí pro IoT komunikaci část pásma vyhradit.
Jako příklad mohou posloužit automaty na prodej jízdenek v prostředcích MHD. Připojení přes NB-IoT nebo LTE-M jim neposkytuje dostatečnou kapacitu připojení (ne pro samotný prodej, ale například pro aktualizace softwaru). Vybavit je standardním 5G modemem je na druhou stranu zbytečně drahé a automat ani nedokáže možnosti 5G využít.
Řešením proto bývá LTE modem, který dnes podle O2 stojí při masových odběrech cca 10 USD. Cena standardních 5G modemů je přitom přibližně šestkrát vyšší. U RedCap je díky technologickému „osekání“ ambice dostat se v základní variantě na srovnatelnou cenu s LTE modemy, ale nabídnout lepší provozní vlastnosti.
První předpokládané případy reálného nasazení se podle O2 mohou týkat ovládání vozíků v rámci automatizovaného provozu v průmyslovém závodu nebo provozu dohledových kamerových systémů, které potřebují větší kapacitu pro upload dat. Tento příklad také operátor ukázal na předváděcí akci pro novináře. Ve své centrále měl nainstalované jádro sítě od Ericssonu, k síti byl připojen RedCap modem a k němu kamera, která přenášela obraz (viz fotogalerie níže).
Jak velký bude zájem o nasazení RedCap v privátních sítích, je otevřenou otázkou. V Česku zatím soukromé sítě zdaleka nejsou masovou záležitostí a operátoři hledají všemožné způsoby, jak je firmám prodat. Zdá se, že RedCap bude jednou z vábniček, kterou budou používat.
Ukázka nasazení RedCap pro připojení dohledové kamery: