v ČR je něco málo přes 6 tisíc měst a obcí. Když pokryjete Prahu, pokryjete jednu obec ale >10 % obyvatel.
Osobně by mi měření podle dostupnosti populace nevadilo, kdyby to měřili podle toho, kde se jakou část doby populace nachází. Tj. např. takový dálnice D1 by byla úsekem, kde je denně milion lidí, takže nepokrýt ji znamená přijít o milion v pokrytí.
To že by pokrývali nějaké hory a pole mě nezajímá, tam se nevyskytuji, podstatné je, kde jsou lidi, proto je z mého pohledu statistiky podle lidí lepší
To o deseti wifi na každém rohu v Praze (a dalších větších městech?) je naprostý mýtus, tedy pokud nejsou myšleny průsaky toho co mají lidi doma. A i tam se osvěta zvyšuje, takže těch nezabezpečených, co dají Internet, je jako šafránu. Sem tam je něco free v hospodách, kavárnách, obchodních centrech. Ale představa, že v podstatě kdekoliv na ulici v Praze vytáhnu smartphone a připojím se k free WiFi je vážně směšná.
Souhlas, dnes už i má sousedka používá WPA a když se chci připojit někde ve velkém místě většinou najdu nějakou otevřenou síť, ale má tak malý signál, že bych sebou musel tahat externí směrovou anténu :).
Takře pak opravdu člověk zajde do první restaurace, kde ví (či to inzerují rovnou na dveřích), že mají Wifi hotspot zdarma...
Něco jiného je normální realita - mít sebou notebook a něco jiného hackerský "geekovský" pohled - tahat sebou směrovou anténu a SW na louskání.