Pod texty na stránkách britského deníku Guardian se denně objeví na 40 tisíc komentářů. Od doby, co zpravodajství vévodí dění na Ukrajině, výrazně stoupla aktivita diskusí trollů, píše redakce listu. A moderátoři podle textu navzdory velkému úsilí nezvládají záplavu příspěvků ukočírovat.
„Pokud si vyberete náhodný článek o Ukrajině, najdete v diskusi moře neuvěřitelně agresivních a útočných uživatelů (ti nejočividnější si své účty založili po únoru 2014, ale jsou mezi nimi i majitelé účtů registrovaných před vyvrcholením ukrajinské krize). Publikují nejzaujatější prokremelskou a antizápadní propagandu, která vypadá jako by vycházela z jednoho vzoru – tak moc se jejich výroky opakují,“ cituje Guardian stížnost jednoho ze čtenářů.
Nemáme přímé důkazy o tom, kdo konkrétně za vlnou trollingu stojí, připouští list. Moderátoři diskusí jsou ale podle něj přesvědčeni, že jde o řízenou kampaň.
„Stačí se podívat na podezřelé vyjadřování některých uživatelů, kombinované s datem, kdy se registrovali, časem, kdy přispívají, a tématem, o kterém píší. Velmi často se setkáváme se zapálenými pro-separatistickými komentáři lidí, kteří tvrdí, že pocházejí ze západních zemí, a přitom píší špatnou angličtinou, a máme už také seznam obratů, na které si dáváme pozor,“ vysvětluje jeden z moderátorů.
Guardian v této souvislosti připomíná svou dřívější zprávu o placených diskutérech či blogerech, kteří v roce 2012 pracovali na diskreditaci opozičních politiků a vychvalování Vladimira Putina. Deník tehdy vycházel z e-mailů, které zveřejnila skupina anonymních ruských hackerů. Jejich pravost se ale tehdy nedala stoprocentně ověřit.
Zdroj: The Guardian