Domácnosti, které využívající internetové připojení přes VDSL/ADSL od O2, zatím nejeví velký zájem o aktivování podpory IPv6 na své přípojce. Službu největší telekomunikační poskytovatel na českém trhu domácnostem zpřístupnil v polovině letošního července. Během prvního měsíce si o aktivaci požádalo jen cca 60 zákazníků.
Pro Lupu to uvedl tiskový mluvčí operátora Hany Farghali. Dalším necelým 800 nových zákazníků byla podpora IPv6 aktivována automaticky. Propagační nebo vzdělávací kampaň O2 aktuálně nechystá.
Hany Farghali ovšem na základě našich dotazů uvedl na pravou míru některé informace, které se objevují v internetových diskusích. Operátor podporu IPv6 spojuje s objednáním statické IP adresy. Zákazníci, kteří již nadstandardní služby statické IP adresy využívají z dřívějška, nemají podporu IPv6 aktivní automaticky. Musí o ní požádat.
V současnosti si připlatí symbolickou korunu. S žádostí o aktivaci IPv6 se zákazníci mohou obracet na bezplatnou telefonní linku 800 02 02 02. Plošná aktivace prý není možná z důvodů ochrany zákazníků. „Nevíme, která zařízení zákazníci používají, zda IPv6 podporují a plošné nasazení by tak molo ohrozit samotnou funkčnost připojení k Internetu,“ uvedl mluvčí operátora pro Lupu.
Hany Farghali zároveň osvětlil jak je to se spojením aktivace podpory IPv6 s převodem na sdílenou neveřejnou IP adresu za NATem. K takovému převodu u dosavadních zákazníků nedochází. Neveřejnou sdílenou IP adresu operátor přiděluje spolu s podporou IPv6 pouze novým zákazníkům zřizujícím si nové internetové připojení.
Nicméně i noví zákazníci si mohou objednat ke své internetové přípojce za příplatek doplňkovou službu, v jejímž rámci získají unikátní, pevnou a veřejnou klasickou IP adresu při zachování podpory IPv6. Noví zákazníci jsou umisťování za NAT z důvodu tenčících se zásob klasických IP adres (IPv4). Proto je do jisté míry s podivem, že největší telekomunikační poskytovatel v zemi aktuálně nechystá žádnou osvětovou kampaň k IPv6.