Ilustrace: Nenad Vitas
Mohli bychom debatovat o tom, jaký typ lidí tyto stránky navštěvuje a proč, a zda tyto stránky mohou narušit něčí mravní vývoj. Pokud o tom chcete debatovat, prosím (a přiznám se, že já je navštěvuji, a že jsem před deseti lety napsal tohle – takže už tyto skutečnosti nemusíte „překvapivě odhalovat“). Podle mě nejsou o nic závadnější než sledování noční show VyVolených. Faktem ale zůstává, že tyto stránky (v angličtině) rozhodně neporušují americké zákony. Zakladatelem je údajně Holanďan, ale server je umístěn v Kalifornii. Tudíž, pokud se na něj vztahují nějaké zákony, jsou to zákony americké.
Německá organizace pro ochranu mládeže „Jugendschutz“ ovšem dospěla k názoru, že Ogrish.com porušuje německé zákony, protože „propaguje násilí“ (pro němčináře: „gewaltverherrlichung“), a snaží se zabránit tomu, aby se Němci mohli na tyto stránky dívat. Používá k tomu poměrně netradiční metody. Nejdříve (předloni) donutila německého registrátora domén, aby vyřadil ogrish.com ze své databáze (doména se samozřejmě okamžitě přestěhovala k jinému registrátorovi a všechno opět jelo jako dřív). A nyní byl Ogrish.com odříznut německou pobočkou amerického internetového providera Level 3, což má ten „zajímavý“ vedlejší efekt, že se na stránky nepodívají nejen Němci, ale také někteří uživatelé z jiných evropských zemí.
Chtělo by se použít ono oblíbené slovo „cenzura“, ale internetoví provideři jsou soukromé firmy, a pokud se nechají přemluvit k podobnému jednání, je na jejich zákaznících, aby projevili svůj nesouhlas tím, že budou používat služby někoho jiného.
Další „rebelský“ server, černohumorný somethingawful.com, měl tu smůlu, že se nacházel v New Orleans. Nyní je mimo provoz a místo jeho obsahu vidíte jen nouzovou stránku. Jak se na ní můžete dočíst, provozovatel serveru vypsal sbírku ve prospěch obětí hurikánu Katrina, k čemuž použil server PayPal. Nyní je extrémně rozčilen, protože PayPal mu zablokoval účet s 20.000 vybranými dolary, aniž by mu řekl proč a aniž by mu umožnil nějak to řešit. Screenshoty na Something Awful jsou opravdu neuvěřitelné a dokazují, že nahradit lidi softwarem někdy vede ke kafkovsky absurdním situacím.
A na závěr již téměř tradičně „Google moment“ tohoto týdne: Na Google Maps si nyní můžete prohlédnout, jak vypadalo zatopené New Orleans 31. srpna. Pro standardní zobrazení města klikněte například sem (uprostřed je onen pověstný stadión) a pak na červené tlačítko „Katrina“. Netvrdím, že bylo pro Google bůhvíjak technicky složité to udělat, ale taková flexibilita by mě překvapila i u placené služby.