Nikdy bych nevěřil, že v Čechách po letech se zopakuje stejná situace: před léty Evropa zahájila budování xdsl a v Čechách se za těžký prachy prosazoval ISDN. Výsledkem byl nástup wifi sítí!! Nyní Evropa buduje optiku a náš veliký incumbent s velikou slávou buduje DSLAMy.
Sítě elektronických komunikací se budují na více než 20 let, dokáže někdo nyní odhadnout, jaký bude provozní zátěž na síti o 15 - 20 let? A budou DSLAMy vyhovovat? A vůbec budou v provozu?
Vstoupí na český trh osvícený investor, jak tomu bylo v r. 1992, kdy nizozemský Intercai Holding zahájil budování HFC sítí (v tomto období ostatní budovali jenom mnohokrát levnější koaxiální nebo MMDS sítě)? Na můj dotaz mi tehdy bylo sděleno, že budoucnost je v optice!
Z druhé strany DSLAMy nedosahují parametrů, které EU (tj. poskytovatel dotace) stanovil pro NGA sítě a návazně incumbent si nemůže sáhnout na dotace. Proto raději organizuje bojkot celého dotačního programu a píše stížnost(i) do Bruselu.
Je s podivem, že ISP operátoři ho v tom podporují; proč asi?
Je s podivem, že veliký operátoři ho v tom nepodporují; proč asi?
Současně však je nutné upozornit na dva nedostatky, které se silně projevují:
1. Je chybou MPO že práce na Akčním plánu k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí elektronických komunikací nezahájilo alespoň o několik let dřív.
2. Na trhu chybí Unie uživatelů služeb elektronických komunikací (dTest nemá na to a novinářům chybí objektívnost - žijí z reklamy).
Tož tak...
Směrem k zákazníkovi DSLAMy s použitím vektoringu + boží pomocí máte pravdu. Ikdyž (bavíme se o lokalitách s nízkou penetrací užívatelů služeb) v intervenčních oblastech častokrát fakticky metalika chybí; bylo by nutné zadrátovat síť až do domů/bytů zákazníků. Avšak horší je to směrem od zákazníka; a to jsem přesvědčen, že úředníci nasadili laťku velice, velice nízko (1/3 downloadu).
Prosím, nevztahujte parametre sítě k současnému stavu. Opět konstatuji - chybí osvícený investor a je nezbytné nehledět na současnost. Proč tak majitel incumbenta dělá, proč asi? Je to finanční (!) žralok a utvrzuje mě to, že do pěti let sítě střelí někomu dalšímu.
Á propós, úředníci začínali své semináře (roadshow) slovy "...nebudou se budovat širokopásmové sítě, ale vysokorychlostní. To není slovičkaření, širokopásmové podle evropských definic jsou sítě v downloadu od 2 Mbps a výše". V roadshow rovněž byla velice důležitá přednáška o chování a požadavcích zákazníků v časovém období.
Tož tak...
"Z druhé strany DSLAMy nedosahují parametrů, které EU (tj. poskytovatel dotace) stanovil pro NGA sítě a návazně incumbent si nemůže sáhnout na dotace."
Vysunuté DSLAMy se staví proto, aby se využila stávající metalická síť na posledních několik stovek metrů, přičemž krátká vzdálenost (DSLAM-koncový bod sítě) umožní nabídnout desítky a stovky Mbit, viz aktuální velkoobchodní nabídka broadbandu od CETIN:
standard DSL do 55Mbs
premium DSL do 100 MBs
superfast DSL do 250 Mbs
NGA síť je definovaná jako 30Mbs a více.